Сертифікація педагогів Слов’янська і області – новий досвід, нові можливості


Три роки поспіль в Україні вчителі початкових класів проходять сертифікацію педагогічних працівників. Стан проходження сертифікації вчителями Донецької області протягом трьох років та перспективи подальшої сертифікаціїкоментує начальник управління Державної служби якості освіти у Донецькій області Тетяна Ремпель:

- Що собою являє сертифікація педагогічних працівників?

Починаючи з 2019 року в Україні стартував пілотний проєкт нової процедури з оцінювання професійних компетентностей учителів - сертифікації.
Метою сертифікації є пошук та мотивація педагогів з високим рівнем педагогічної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню, які
готові втілювати в життя реформу Нової української школи, готові до змін та самовдосконалення.

Сертифікація педагогічного працівника відбувається виключно на добровільних засадах та за його ініціативою. Вона дає віднайти кращих вчителів та реальних агентів змін у освіті - професіоналів своєї справи, які готові ділитися своїми знаннями та досвідом з іншими. Так, сертифікація – це індивідуальний, об’єктивний підхід до оцінки діяльності педагогів, який дає їм можливість впевнитися у своїй конкурентоспроможності, підтвердити свої знання,одержати визнання свого професіоналізму та є своєрідним стимулом для розвитку вчителя.

- Що спонукає вчителів взяти участь у сертифікації?

Мотивуючими, безпосередньо, є довіра до сертифікації – прозорість процедури,мінімізація впливу людського фактору, стимул для саморозвитку, матеріальне стимулювання педагогів, професійне зростання вчителів, дієвий індикатор педагогічної майстерності і, як результат, - авторитет серед колег та зростання власної самооцінки, можливість подивитись на себе з іншого боку.

Одним з мотивуючих кроків успішного її проходження є доплата 20% до заробітної плати. Крім того, успішне проходження сертифікації зараховується як проходження чергової або позачергової атестації педагогічним працівником, а також є підставою для присвоєння йому відповідної кваліфікаційної категорії та педагогічного звання.

Також це можливість залучення до проведення інституційного аудиту в закладах освіти, розроблення та акредитації освітніх програм (ч. 5 ст. 51 «Про освіту»), здійснення інших процедур і заходів, пов’язаних із забезпеченням якості та впровадженням інновацій, педагогічних новацій і технологій у системі освіти.
Та перш за все – це чудова нагода випробувати власні сили, проаналізувати власну роботу та знайти напрямки вдосконалення.

- Як відбувається сам процес сертифікації?

Сертифікація є прозорою процедурою, яка складається з трьох етапів (ст. 51 Закону України «Про освіту»).
Державна служба якості освіти України проводить сертифікацію вчителів початкової школи в частині вивчення професійного досвіду їхньої роботи.
І етап - незалежне тестування - організовує Український центр оцінювання якості освіти.
На ІІ етапі педагогічний працівник самостійно заповнює анкету самооцінювання за формою, затвердженою Державною службою якості освіти, та надсилає на адресу, визначену Службою.
ІІІ етап з вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації організовує Державна служба якості освіти України:
- здійснює організаційне забезпечення вивчення практичного досвіду учасників сертифікації;
- взаємодіє із закладами освіти, установами, організаціями, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань підготовки експертів та їх залучення до вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації;
- організовує добір і підготовку експертів, забезпечує їх інформаційними та методичними матеріалами;
- формує експертні групи та закріплює їх за учасниками сертифікації.

- Хто оцінює роботу вчителів?

Вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації здійснюють освітні експерти, які успішно пройшли спеціальне навчання і отримали сертифікат. Незалежними експертами можуть бути педагогічні, науково-
педагогічні працівники закладів освіти чи інші особи з досвідом педагогічної діяльності не менше ніж п'ять  років.

У минулому році Державною службою якості освіти та управлінням Служби у Донецькій області відібрано та підготовлено 49 незалежних експертів, 16 з яких пройшли сертифікацію у 2019 та 2020 роках.

- Який стан проходження сертифікації вчителями Донецької області протягом трьох років? - Скільки педагогів пройшли цю процедуру і отримали сертифікат у 2021 році?

За три роки пілотного проєкту сертифікації педагогічних працівників країна отримала понад 2,5 тисяч сертифікованих учителів початкової школи, з яких 117 – у Донецькій області.

За підсумками сертифікації у 2021 році 42 вчителя початкових класів Донецької області успішно пройшли випробування та подолали всі етапи пілотного проєкту.

Так, серед сертифікованих вчителів Донеччини цього року 64% працюють у міській і 36% - у сільській місцевостях. За стажем роботи: до 5 років – 23%, до 10 років 9,5%, до 20 років – 23%, до 30 років і більше – 44,5%. У розрізі категорій - 5% спеціалістів, 21% мають другу, 45% - першу і 29% - вищу кваліфікаційні категорії. 5% мають педагогічне звання «учитель-методист», 17% - «старший вчитель», 78% не мають.

Найбільша кількість сертифікованих вчителів у закладах загальної середньої освіти у містах: Бахмут, Маріуполь, Краматорськ, Добропілля, Дружківка та в Іллінівській територіальній громаді. А значна кількість освітніх експертів із сертифікації представлена містами: Маріуполь, Покровськ, Бахмут, Костянтинівка, Добропілля.
Приємно усвідомлювати, що в нашому регіоні стільки перспективних, мудрих та відданих своїй справі педагогів! Кожен особливий по-своєму, але всіх об’єднує любов до дітей та прагнення до якісних змін не лише в освіті, а й у
собі, у своїй діяльності!

Вітаємо наших вчителів з проходженням сертифікації-2021 та підтвердженням високого професійного рівня! Ваш досвід надихає колег та спонукає до нових звершень!

За матеріалами управління
Державної служби якості освіти
у Донецькій області

Следите за новостями на нашем “Telegram-канале

5
6

Эта запись была размещена в рубрики: