Слов’янськ – рідне місто моє: історичні спогади (1957 – 1976 рр.)

богатиков

Продовжимо історичні спогади. Так починає розповідь про минуле нашого міста очільниця Слов'янського краєзнавчого музею Лілія Зандер.

В степи донецкой заповедно дремлет лето,
Но поутру его разбудят поезда,
Больших и малых городов у сердца нету,
А есть любимые, как люди города.
(Е.Нефедов. Песня о Славянске)
Місто 50-80-х років ХХ ст..

На кінець 50-х років населення міста складало близько 90 тис. чол. Міський автотранспорт налічував: 18 автобусів і 18 легкових таксі. В приватному користуванні містян знаходилось 173 легкових автомобілі та 739 мотоциклів. Свої гроші довіряли ощадним касам тільки 17 тисяч слов’янців.

Жителі шанували своє місто і приділяли велику увагу його благоустрою. Тільки в 1957 році було облаштовано 12 міських скверів, висаджено понад 260 тисяч декоративних і фруктових дерев, встановлено 400 садово-паркових лавок, освітлення вулиць поповнилося 700 ліхтарями.

З 1961 р. середами та п’ятницям у квартирах городян лунав голос диктора: «Говорит Славянск». Перша редакція місцевого радіо працювала на громадських засадах.

Рік потому в місті з’являється новий вид транспорту – літак, який за 25 хвилин доставляв пасажирів в обласний центр – Донецьк. Багато городян пам’ятає «Ветку» - це був також один з видів місцевого транспорту, що поєднував залізничний вокзал зі Славкурортом, але в 1966 році він припиняє свою роботу.

300

На кінець 80-х в місті працює 27 промислових підприємства, які експортують свою продукцію в 45 країн світу, чисельність людей, що працюють, на них складає 35 тисяч чол.; 150 різних закладів і установ, 429 торговельних, у т.ч. 281 магазин.

В пунктах обслуговування населення «Товари на прокат» можна було взяти посуд - 1 шт. коштувала 1 копійку на добу, електродуховку – 10 коп., пральну машину- 50 коп. і т.п. Слов’янці не брали участь в Олімпіаді-80, яка проходила в Москві, а ось слов’янська швейна фабрика пошила близько 9 тисяч костюмів для персоналу, що обслуговував Олімпіаду.

Вміли організувати жителі та своє дозвілля. В цей період в місті працює 200 колективів художньої самодіяльності, 74 клуби за інтересами, духові оркестри та хорові колективи, 20 народних університетів. Великі підприємства мали свої стадіони, спортивні секції, команди, які брали участь у міських і обласних змаганнях.

план 300

Не забували Слов'янск і професіональні артисти. У Будинку культури ім. Леніна,
у літньому кінотеатрі парку проходили гастролі Московського Великого театру, Ул'янівського, Криворіжського, Дагестанського, Львівського, Донецького драматичних театрів; Харковського и Ростовського театрів музикальної комедії, Астраханського циганського ансамблю й театру «Ромэн».

Виступали з концертами Ю.Тимощенко і Ю.Березін (Тарапунька й Штепсель), Л.Лещенко, М.Кристалинска, Й. Кобзон, Ю.Богатіков, Софія Ротару, композитори М. Таривердієв, П.Майборода.

Свої шатри зводили цирки з Німеччини, Чехословаччини, Києва, Новосибірську. Проводились зустрічі з видатними артистами театру і кіно. Всього не перерахувати. Ціни на квитки були доступні всім охочим (від 1 руб. 20 коп. до 2 руб 50 коп.), тому зали були завжди переповнені й не завжди вдавалось придбати квитки. На відкритій естраді парку щорічно давала безплатні концерти Донецька філармонія.

собрание

Першим значним святом в місті, який запам’ятався слов'янцям, було святкування 300 річниці Слов’янська (1976 рік). Впродовж 2-х місяців підготовки проводились конкурси з благоустрою вулиць, кварталів, мікрорайонів. Була затверджена емблема міста. 9 вересня на центральній площі відбулися святкові заходи: мітинг, нагородження переможців, урочиста реєстрація шлюбів та новонароджених, вручення паспортів 16-річним громадянам міста. Завершив свято великий святковий концерт.

Багатьом незрозумілі зміні в датах заснування міста. В 1976 році відзначали 300-річчя, а у 2015 р., тобто через 29 років, почали святкувати 370-річчя. Пояснюємо: у 2001 році постановою Кабінету Міністрів України« Об утверждении списка исторических населенных пунктов Украины» датою заснування міста Слов’янська було визначено 1645 год, коли у солоних озер було побудовано перший острожек (дерев’яне укріплення) для захисту солеварів від татарської навали, а не 1676 рік, коли вже існувало місто-фортеця Тор.Так в історії міста з’явилася нова дата його заснування.

стадион

4 липня 1984 року сумісною постановою міського комітету Компартії України та виконкому міської ради народних депутатів було засновано загальноміське свято «День города Славянска», святкування якого вирішено було проводити другої неділі вересня.

Діловий Слов'янськ продовжує цикл публікацій" З історії рідного краю". Далі буде... 

Следите за новостями на нашем “Telegram-канале

44
1

Эта запись была размещена в рубрики: