Скоро 1 сентября, нам в училище пора! Что в Славянске строили меценаты

оош5

Это здание известно в Славянске многим горожанам. Ныне здесь находится общеобразовательная школа №5. А знаете ли вы историю этого старинного здания? Ведь построено оно было в далеком 1909 году...

Подробно ее рассказал на странице фейсбук Славянского краеведческого музея Виталик Киркач.

Комерційне семикласне училище Рудзської на вулиці (Садова, Урицького) Ярослава Мудрого, 4 (Слов'янська ЗОШ №5)

У 1909 році на вулиці Садовій відкрилося Комерційне училище, побудоване за кошти всюдисущого мецената О. Шнуркова.

Відвідувати цей серйозний заклад було по кишені далеко не бідним дітям. Хлопчики носили форму чорного кольору з зеленим кантом, дівчата – зелені плаття з чорним фартухом.

За іронією долі, після революції в цьому будинку розмістився дитбудинок. З 1945 року і понині це загальноосвітня школа №5.

До цього в старій будівлі школи працювали інші освітні заклади – з 1898 року – реальне училище, з 1918 року – дитячій будинок. З 1968 року в ЗОШ № 5 поглиблено вивчається математика.

Директором училища Рудзської на вулиці Садовій (саме таку назву тоді мала вулиця Ярослава Мудрого) був Олександр Дмитрович Бєрьозкін, який був високоосвіченою людиною. В училищі він викладав фізику, хімію, біологію, природознавство. Досконало володів німецькою та французькою мовами.

Читайте также: Что нам стоит трубу построить! Фома Кочура из Славянска и не такое строил…

Його улюбленою справою у вільний час були живопис та музика. Олександр Дмитрович збирав давні записи на платівках Шаляпіна, Нєжданової, слухав духову музику. Був прекрасним садоводом: любив квіти та сам їх вирощував. Вів здоровий спосіб життя, не палив, але любив солодощі, особливо полюбляв морозиво та халву.
З 1918 по 1941 року в будівлі школи розміщався дитячій будинок. Його директором був Костянтин Фотієвич Сокол.

В 1941 році Костянтин Фотієвич добровільно пішов на фронт, а у 1943 році його родина отримала повідомлення про його загибель під м. Вязьма.
За часи ІІ Світової війни в приміщенні школи знаходились палати військового шпиталю, який працював у приміщенні нинішнього хірургічного відділення Центральної міської лікарні.

жжж
В 1978 році школі присвоєне ім’я Лідії Трохимівни Марченко, яка працювала в період 1933 – 1937 років в дитячому будинку.

На фасаді школи встановлена меморіальна дошка, на якій містяться слова: «В цій школі в 1933- 1937 роки працювала вожатою Лідія Трохимівна Марченко (1911 - 1943). Була жорстоко закатована нацистами 1943 році.»

оош5

Деловой Славянск продолжает цикл публикаций "Из истории родного края". Продолжение следует...

Следите за новостями на нашем “Telegram-канале

27
0

Эта запись была размещена в рубрики: