Скорботна дата. Як Слов’янськ зустрів німецько-радянську війну у 1941

Если завтра война, если завтра в поход...
Красноармейцы на первомайском военном параде. Славянск, 1940 год

Рівно 80 років тому, 22 червня розпочалась війна. Про Слов'янщину на початку війни 1941-1945 років розповідає на сторінці Слов'янського Краєзнавчого Музею Александр Плахов

Німецько-радянська війна, як складова частина Другої світової війни, розпочалася 22 червня 1941р. нападом Німеччини на СРСР і за короткий час нацистські війська захопили Прибалтику, Білорусь, майже всю Україну і вийшли на підступи до Москви.

В жовтні починається боротьба за Донбас, якому придляється велике значення як індустріальному центру СРСР, тому поки була можливість, весь Донбас, в тому числі і Слов'янськ , працювали на потреби фронту.

Завод “Машмет”перейшов на виробництво опорних плит для мінометів, прикладів для автоматів, із його стін вийшов оснащенний бронепоїзд. Арматурно-ізляторний завод став випускати корпуса для ручних гранат, завод “Будмаш” став ремонтною базою для танків і броньовиків а Содовий завод перейшов на виробництво пороха і вибухівки.


Одночасно з випуском і ремонтом військової техніки та спорядження, місто готується до оборони і євакуації підпрємств. В Слов'яногірську формується 227 Слов'янська стрілецька дивізія із мешканців Слов'янська, Краматорська та навколишніх сел. Пізніше вона обороняла Київ, з боями під Конотопом вийшла з оточення і піся переформуання вже в складі 6 гвардійської армії захищала Сталінград, воювала на Курській дузі і завершила війну під Кенігсбергом в 1945 році.

Тим часом, фронт все ближче наближався до міста і в цих умовах приймається рішення про формуванні в місті партійно-комсомольського підпілля і партизанського загона.

8 вересня 1941року німецька авіація почала нальоти на місто і прймається рішення про євакуацію підприємств вглиб країни разом з обслуговуючим персоналом . В листопаді 1941р. був євакуйований в м. Челябінськ завод”Будмаш”, завод “Машмет”перебазували в Новокузнецьк , на Південний Урал перемістився АІЗ, а Содовий завод розмістився в місті Стерліталмак де всі вони розпочали випускати військову прдукцію для фронта.

В середині жовтня ворог впритул прблизився до міста і 21 жовтня залізничники розібравши полотно, євакуювалися на дороги Завлжжя ,де підклчилися до перевозки військових вантажів. Саме тут наш земляк машиніст С. Харчевніков за героїзм і перевезення військових вантажів став першим Гроем Соцалістичної Праці в війсковий час.

25 жовтня 1941р. нацисти захопили місто і воно на цілих 22 місяця попало під режим жорсткої окупації і розпочалася нова сторінка в його історії , сторінка героїчної боротьби, страждань і надій.

Науковий співробітник Слов'янського краезнавчого музею В. І. Ступко.

Следите за новостями на нашем “Telegram-канале

19
7

Эта запись была размещена в рубрики: