Борги з зарплати, вилучене майно та російські паспорти в ОРДЛО. Які ще права людини порушують на Донбасі


Про роботу Управління регіонального представництва в Донецькій та Луганській областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини  за І квартал 2021 року розповів в нашій студії її представник Костянтин Черніков.

З метою посилення захисту прав людини на регіональному рівні та розвитку регіональної мережі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини  у Донецькій та Луганській областях, Уповноваженим Денисовою Людмилою Леонтіївною були внесені зміни у структурі Управління регіонального представництва в Донецькій та Луганській областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини створені окремі відділи у Донецькій та Луганській областях.

На даний час cформовано відділ в Донецькій області з місцем розташування у м. Слов’янськ, де невдовзі буде розташована громадська приймальня Уповноваженого в Донецькій області (адреса буде в подальшому розміщена на офіційному сайті Уповноваженого)

Представник Уповноваженого з дотримання прав жителів Донецької та Луганської областей Черніков Костянтин Георгійович  тел. (064) 517-00-57
chernikov@ombudsman.gov.ua

На території  Луганської області функціонує громадська приймальня у місті Лисичанськ за адресою проспект Перемоги 127.

Адреса: вул. Перемоги, 127, м. Лисичанськ, 93120
Телефон: 
(064)517-00-57, (095)387-12 96
e-mail: nikitina@ombudsman.gov.ua

Основним завданням діяльності офісу Уповноваженого є здійснення парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина.

З початку 2021 року Управлінням регіонального представництва в Донецькій та  Луганській областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини розглянуто 226 звернення громадян, та надано 326 усних консультацій  громадянам.

Більшість звернень стосується порушення права на доступ до публічної інформації та отримання відповіді на звернення.

Одним із питань це отримання пенсійних заборгованостей в тому числі ВПО , а саме Не виконання рішень суду по виплаті заборгованості : Відповідно  до  п.  1  постанови  Кабінету  Міністрів  України  від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо  переміщеним  особам» призначення, відновлення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного   грошового   утримання)   BПO,   здійснюються   органами  Пенсійного фонду України на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про BПO.

Питання виплати регламентовано постановою Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 № 637 . Згідно Постанови № 637 передбачено, що суми пенсій які не виплачено за період до місяця їх відновлення обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Згідно з абз. 20 п. 1 Постанови № 637 суми пенсій,  які  не  виплачено  за період до місяця ïx відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та будуть виплачені на умовах порядку, визначеного  Кабінетом  Міністрів України, після його затвердження.

До теперішнього часу окремий порядок виплати суми пенсій, які не виплачено за період до місяця їх відновлення КМУ не прийнято.

За порушення норм Закону України «Про доступ до публічної інформаці» за статтею 212-3 КУаАП складено та направлено до суду 8 адміністративних протоколів з яких :

- на керівників приватних підприємств – 3 ;

- на керівників комунальних підприємств – 1 ;

- на посадових осіб органів  влади та місцевого самоврядування – 4.

Також проведено 40 моніторингових візитів (всі результати вісвітлюються на офіційному сайті Уповноваженого та на офіційній сторінці у фейсбук Чернікова Костянтина Георгійовича), до місць несвободи -8, а також до органів місцевого самоврядування з питань дотримання права на інформацію а також архітектурної доступності відповідно до потреб осіб з інвалідністю та інших маломобільних  груп населення. А саме з метою перевірки стану доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення проведені моніторингові візити до органів місцевої влади та місцевого самоврядування  -  12 (серед основних порушень відсутність пандусів, відсутність контрасного маркування, відсутність санітарних кімнат  для людей з інвалідністю)

З метою моніторингу додержання прав бездомних осіб в зимовий період (пункти обігріву )- 7 візитів

З метою перевірки  додержання прав людини і громадянина на звернення та отримання інформації до органів місцевого самоврядування та об’єднаних територіальних громад – 6 (виявлені порушення строків надання відповідей на звернення громадян та запитів на публічну інформацію);

З метою забезпечення контролю за додержанням прав дітей під час карантину, спричиненого гострою респіраторною хворобою COVID-19 – 3 візити

З метою контролю за додержанням прав дітей на рівні територіальної громади – 2 візити ;

З метою моніторингу дотримання права людини на безпечне довкілля у сфері поводження з відходами -2

На виконання Плану заходів із реалізації Стратегічних напрямів діяльності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини на 2021 рік заплановано  Здійснення моніторингових візитів і безвиїзних перевірок органів державної влади та місцевого самоврядування щодо додержання права громадян, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, на отримання компенсації та  перевірки  органів державної влади та місцевого самоврядування щодо додержання майнових прав громадян, які зазнали негативного впливу збройного конфлікту в Україні

Також  постійно проводиться робота по Здійсненню представництва інтересів осіб, які з передбачених законодавством підстав не спроможні самостійно захистити свої права  або  реалізувати процесуальні  повноваження, шляхом направлення позовів, заяв та скарг до судів загальної юрисдикції(осіб, які через фізичний стан, недосягнення повноліття, похилий вік, недієздатність або обмежену дієздатність неспроможні самостійно захистити свої права і свободи ).

Протягом І кварталу 2021 року до судів першої інстанції подано 2 адміністративних позови  щодо скасування постанов про накладання адміністративного стягнення за ст.204 КУпАП, з них станом на 01.04.2021:

1 розглянуто та задоволено в повному обсязі

1 перебуває на розгляді.

Взято участь у 5 засіданнях у судах першої інстанції, за якими позови було подано у 2020 році, з них:

4 розглянуто та задоволено в повному обсязі,

1 розглянуто та задоволено в повному обсязі

Також 4 справи (позови подані у 2020 році) перебуває на розгляді в апеляційній інстанції

Прийнято участь у 15 судових засіданях судів  загальної юрисдикції

Також проведено 21 правопросвітницький та навчальний захід з питань додержання та захисту прав і свобод людини. З них:  для учнівської та студентської молоді – 12 заходів, для працівників органів державної влади та місцевого самоврядування – 6, для громадських організацій – 3.

Одним із стратегічних напрямків діяльності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини є моніторинг додержання прав і свобод людини і громадянина стосовно громадян України, які під час проходження військової служби зникли безвісти, захоплені в полон, незаконно позбавлені волі або є заручниками .

За даними Офісу Омбудсмана, з початку січня 2021 року кількість незаконно утримуваних громадян України на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей зросла, і на кінець січня становила 267 осіб, з них 226 є цивільними особами, у тому числі четверо волонтерів. 37 – військовослужбовці, 4 – учасники добробатів.

В січні 2021 року Уповноваженим проведено зустріч з Надзвичайним і Повноважним Послом Королівства Швеція в Україні Тобіасом Тибергом щодо активізації співробітництва зі Швецією у сфері захисту прав людини, а також обговорила питання звільнення цивільних заручників і військовополонених (з 1 січня 2021 року головування ОБСЄ розпочала Міністр закордонних справ Швеції Ен Лінде).

Управлінням регіонального представництва в Донецькій та Луганській областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, проводиться моніторінг  щодо стану справ із дотриманням прав жителів тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях

Порушення права володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю(ст. 41 Конституції України). Порушення права на житло (ст.47 Конституції України)

Окупаційні адміністрації РФ в ОРДО продовжують примусово позбавляти житла на підставі рішень т.з. судів НЗФ «ДНР». Відомо, що в ОРДО діє порядок виявлення, обліку, зберігання, оцінки, безхазяйного, конфіскованого та іншого майна. Згідно з вказаним порядком, майно, яке не має власника або власник якого не відомий, в тому числі знахідка, визнається безхазяйним і переходить у власність окупаційних адміністрацій РФ в ОРДО. Разом з тим, окупаційними адміністраціями РФ в ОРДО запроваджена практика віднесення нерухомого майна до категорії «відумерлого» за такими ознаками: в жилому/нежилому приміщенні тривалий час ніхто не з'являється; протягом довгого часу відсутня плата за комунальні послуги, внески за обслуговування.

Разом з тим, з початку 2021 року стало відомо, що т.з. Міністерство внутрішніх справ НЗФ «ДНР» здійснює ревізію житлового фонду.

Правоохоронці МВС НЗФ «ДНР» вимагають від громадян, які є колишніми співробітниками органів внутрішнім справ України, звільнити житлові приміщення, які були надані в якості службового житла.

Окупаційні адміністрації РФ в ОРДО зазначають, що оскільки такі особи

не є співробітниками МВС НВФ «ДНР», протягом тривалого часу не проживають в даних квартирах, тому їм слід вивезти особисте майно і передати ключі т.з. уповноваженому представнику Міністерства внутрішніх справ НЗФ «ДНР»:

Право на свободу пересування (ст. 33 Конституції України)

Встановлено, що 23.03.2021 року набув чинності т.з. наказ МВС НЗФ «ЛНР»  «Про внесення змін до Тимчасового порядку реєстрації за місцем проживання та за місцем перебування фізичних осіб в ОРЛО».  Т.з. наказом визначено, що громадяни України, місце проживання яких зареєстроване  на території України (за виключенням території Луганської області), а також жителі ОРДО, які не здійснили реєстрацію місця проживання на території ОРЛО до 23.03.2021 визнаються іноземними громадянами.

Наразі, в'їзд і виїзд осіб, місце проживання яких зареєстроване в ОРЛО, здійснюється за документами, що підтверджують таку реєстрацію, не частіше одного разу на місяць. Особи, місце проживання яких зареєстроване на території Луганської області, підконтрольній українській владі, вимушені отримувати дозвіл окупаційних адміністрацій РФ в ОРЛО на в’їзд до ОРЛО за наявності наступних підстав: лікування; навчання; необхідність стороннього догляду за близьким родичем; в зв'язку з похованням близького родича, родича або близької особи; для отримання грошової допомоги окремими категоріями громадян в рамках т.з. гуманітарної програми по возз'єднанню народу Донбасу.

Інших підстав, для в’їзду на тимчасово окуповану територію в Луганській області без наявної реєстрації місця проживання в ОРЛО, не передбачено.

Разом з тим, слід зазначити, що окупаційні адміністрації РФ в ОРДЛО продовжують блокувати роботу більшості гуманітарних дорожніх коридорів з боку тимчасово окупованих територій  в Донецькій та Луганській областях. Із семи КПВВ (три КПВВ в Луганській області, чотири КПВВ в Донецькій області), щоденний пропуск здійснюється лише в «Станиці Луганській» Луганська області. Навпроти КПВВ «Новотроїцьке» Донецької області окупаційні адміністрації РФ в ОРДЛО розблоковують рух двічі на тиждень – у понеділок та п’ятницю.

Просування ідей «Російського світу» в ОРДЛО

Встановлено, що окупаційними адміністраціями РФ в ОРДО 2021 рік проголошено Роком російської культури. Заплановано, що кожен захід в рамках Року російської культури буде направлений на популяризацію творчої спадщини РФ та території ОРДЛО, примноження внеску Донбасу в розвиток російської культури. План проведення заходів в рамках

в ОРДЛО посилюють інтеграційні процеси з РФ, вживають заходи щодо знецінення та викорінення української мови, культури та державності.

Прискорення процесу паспортизації жителів ОРДЛО

Встановлено, що станом на 29.03.2021 року 420 000 жителів ОРДЛО набули громадянство Російської Федерації. Ще в вересні 2020 року кількість таких осіб становила 300 000. Наразі, окупаційні адміністрації РФ в ОРДЛО прискорюють процес паспортизації населення ОРДЛО, що пов’язано  з проведенням виборів до Державної Думи РФ в 2021 році та залученням до голосування громадян України - жителів тимчасово окупованих територій в Донецькій та Луганській областях, які набули громадянство РФ .

Мілітарізація дітей в ОРДЛО

На території ОРДЛО активно продовжує реалізовуватись проект щодо мілітарізації дітей. В ОРДЛО функціонує більше 40 військово-патріотичних клубів, серед яких ВПК «Юність Новоросії», ВПК «Амазонки», «Російський ведмідь»,« Патріоти Донбасу», «Воїн», «Вимпел».

Робота з дітьми спрямована на розвиток навичок орієнтування на місцевості, спортивної підготовки, навичок поводження зі зброєю, надання першої медичної допомоги, вивчення історії та традицій РФ.

Щорічно в ОРДЛО відбуваються військово-патріотичні збори дітей та молоді. В рамках даних зборів проводяться змагання між військово-патріотичними клубами, в якості тренерів та журі виступають представники МВС НЗФ «Л/ДНР», колишні військові, які проводять за вищезазначеними напрямами навчання для дітей.

Следите за новостями на нашем “Telegram-канале

3
8

Эта запись была размещена в рубрики: