Сертифікація вчителів Донецькій області – формула успіху

Життя постійно надсилає нові виклики, які зумовлюють зміни в нашому суспільстві. У системі освіти, яка знаходиться в процесі реформування, зміни відбуваються настільки стрімко, що інколи важко їх простежити.

Але всі вони направлені на підвищення якості освіти, покращення умов праці педагогічних працівників, захист їх прав і отримання певних гарантій від держави.

Стосовно гарантії і можливості підвищення професійного рівня педагогів, треба згадати про пілотний проєкт в Україні сертифікації вчителів початкових класів. У минулому році успішно завершився другий рік сертифікації педагогічних працівників. Донеччину в 2019 році представили 31 педагог початкової школи, а в 2020 році - 44 вчителя, які отримали свої сертифікати вчителя початкових класів, що успішно пройшов сертифікацію педагогічних працівників відповідно до професійного стандарту «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти». Це вчителі з 48-ми закладів загальної середньої освіти, які представляють 16 територіальних громад області.

З початку 2021 року стартував третій рік пілотної сертифікації. І наші педагоги знов проявили свою активність, вибравши достроково квоту для реєстрації (73 особи). 

Для вчителя - це серйозний і відповідальний вибір, на шляху якого потрібно перемогти свої страхи і невпевненість, сконцентруватися, згадати все, що він знає і вміє робити. А головне - вміло це презентувати протягом усіх етапів процедури сертифікації, виконуючи все впевнено і наполегливо. 

Метою сертифікації є виявлення та заохочення педагогічних працівників з високим рівнем педагогічної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню. Наявність в освітньому закладі сертифікованого вчителя зі своїм іміджем створює умови для підвищення репутаційного капіталу закладу освіти. Тобто, 48 закладів загальної середньої освіти нашої області мають у своїх колективах 75 агентів змін, готових до ефективної роботи щодо покращення системи освіти України та підвищення її якості. 

Управління Державної служби якості освіти у Донецькій області розпочало роботу над створенням Часопису сертифікації, до якого увійдуть історії успіху усіх учасників Донецької області, які успішно пройшли сертифікацію. У Часописі зберуться історії саме таких кваліфікованих, креативних, відкритих до спілкування вчителів початкової школи.

Власним досвідом поділилась Гонтаренко Наталія Василівна - вчителька початкових класів ліцею № 35 імені Валентина Шеймана Краматорської міської ради Донецької області.

«У школі я працюю 22 роки, весь час шукаю все нові і нові шляхи удосконалення освітнього процесу, які б допомагали мені зацікавити учнів навчальним матеріалом, змогли б активізувати їхню розумову та пізнавальну діяльність, сприяли прищепленню любові до знань, інтересу до навчання, а також, що є дуже значущим, допомагали зберегти як фізичне так і психічне здоров’я кожної дитини.

Вважаю, що одним з таких шляхів, є впровадження у практику роботи нових педагогічних технологій. Нові технології навчання викликають в мене особливий інтерес з багатьох причин. Одна з них передбачає докорінні зміни існуючих стереотипів організації навчального процесу, його змісту, бо існує потреба в розвитку творчої ініціативи, у пошуках нових форм і методів педагогічної діяльності при переході від традиційних форм і методів до нестандартних. 

Діти хочуть навчитися розв’язувати складні проблеми, критично ставлячись до обставин, порівнювати різні точки зору, приймати виважені рішення (здатністю мислити критично треба оволодіти під час навчання в школі), а батьки хочуть бачити своїх дітей здоровими як фізично, так і психічно. Саме тому я почала впроваджувати технологію розвитку критичного мислення та здоров’язберігаючі технології на своїх уроках. Бо достеменно переконана, що розвиток критичного мислення стає дуже актуальним під час інтенсивних соціальних змін, коли неможливо діяти без постійного пристосування до нових політичних, економічних та інших обставин, без ефективного розв’язання проблем, значну частину яких не можливо передбачити. Саме тому очевидна життєва необхідність розвитку критичного мислення для вітчизняної освітньої системи, основним завданням якої є підготовка дітей до усіх труднощів дорослого життя, здатними вижити й бути успішними. 

А формула успіху проста: 

- вміти самостійно вчитися і працювати з джерелами інформації  впродовж всього життя;

- мати особисту точку зору і вміти її аргументувати; 

- вміти бачити проблеми; 

- вміти застосовувати свої знання для розв’язання життєвих проблем; 

- вміти працювати у команді;

- мати культуру спілкування». 

Відповідаючи на питання «Що привело Вас до успіху?» - Наталія Василівна зазначила, що аксіомою для успішного вчителя є його безупинний професійний розвиток. 

«Я переконалась в тому, що самовдосконаленню і професійному розвитку немає меж. Тому не треба боятись нового, потрібно вірити у свої сили», - бажає пані Наталія своїм колегам.

За матеріалами управління Державної служби якості освіти у Донецькій області

Следите за новостями на нашем “Telegram-канале

3
4

Эта запись была размещена в рубрики: