Соборна площа. Головні топоніми Слов’янська


Мешканці нашого міста дуже цікавляться його історією і нам, працівникам музею, це дуже приємно. Будемо ділитися з вами своїми дослідженнями і враховувати у своїй роботі ваш досвід. Почнемо з основних топонімів міста - пише на сторінці у фейсбук директорка Словянського краєзнавчого музею Лілія Зандер.

Площа Соборна.

В середині 19 століття – це був пустир, оточений болотами. На початок будівництва церкви в 1836 р., поблизу знаходились чотири будинки: Прусса, корчма Махова, будиночки Калекіна і Гуковських. Болото з південної сторони перед закладкою собора засипали піском. Закінчилось будівництво в 1846 році і з цього періоду площу стали вважати центральною, почалася інтенсивна забудова місцевості навколо..

Що ж пригадують старожили про ті часи – Цукурова:: «В школу мне надо было идти через площадь, на которой стоял собор. Вокруг него грязь и болота. Пройти в ботинках осенью и весной было невозможно, поэтому меня возили лошадью. С правой стороны церкви было болото, в котором купались свиньи Куликова и Белякова»; Гунченко: « Когда я учился в приходском училище, меня из-за хорошего голоса, приняли в соборный хор. Но если шел дождь, то через площадь пройти к церкви было невозможно из-за грязи, а сапог у меня не было».

В 1900 році площу і прилеглі вулиці замостили камінням і почали освітлювати керосиновими лампами, а через два роки на площі було встановлено чотири газово - кадильних ліхтаря. Міська Дума щорічно розглядала питання « О порядке устройства тротуаров, канав и содержании в исправности улиц и площадей».

По периметру площі з кінця 19ст. почали будуватися торгові ряди: на західному боці - «Слов’янський», на сході – «Московський». Спочатку площу називали «Базарною», через проведення тут ярмарок.

В часи революцій і Громадянської війни на площі проходили мітинги та збори місцевих жителів. З 1922 року вона почала освітлюватись електрикою. В 1924 році (на день смерті В.І Леніна) було прийняте рішення про перейменування Соборної площі в площу Революції, згодом додали слово-жовтневої.

В 1930 році храм, як релігійний заклад, був закритий, дзвіниця розібрана, в приміщенні показували кіно, згодом розмістили бібліотеку. Під час окупації міста (1941-1942 рр) німці називали площу Шевченківською.Після війни у східній частині було встановлено пам’ятник В.І.Леніну.

Тимчасово перебувала на площі і міська автостанція. При підготовці до святкування 300-річниці заснування міста (проект 1975 р.), була проведена реконструкція площі, в результаті якої собор був зруйнований і споруджено новий пам’ятник В.І.Леніну.

В 2006 році пройшла перша літургія в новому храмі Святого Духа, побудованому у південній частині площі.,

Під час проведення декомунізації, площа знов отримала назву Соборної , пам’ятник Леніну було демонтовано.

Музей зберігає сотні фотографій, що відображають біографію площі в різні історичні часи.
Сьогодні центральна площа - улюблене місто відпочинку та проведення міських свят

Следите за новостями на нашем “Telegram-канале

17
3

Эта запись была размещена в рубрики: