Бібліотеки Слов’янська плідно працюють незважаючі на виклики. Огляд

Зовсім недавно у мережі інтернет відбулося жваве обговорення ситуації щодо закриття бібліотек міста та скорочення персоналу.

Читаюча та думаюча спільнота Слов'янська обурилася такою можливістю і дуже гнівно відреагувала на подібні закиди. 

Свою позицію нещодавно озвучів і голова Слов'янської ОТГ Вадим Лях, де він відкинув можливості скорочення бібліотечної системи.

Для того, щоб зрозуміти, чим живуть бібліотечні заклади, пропонуємо невеличкий звіт щодо їх діяльності у 2020 році, наданий нам відділом культури міської ради, на розсуд читачам.

КЗ Централізована система публічних бібліотек м. Слов’янська незважаючи на виклики працює. Пропонуємо дізнатися більше про те як працювала система у минулому, 2020 році. 

На сьогодні до складу КЗ «ЦСПБ м. Слов’янська» входить 7 бібліотек: Центральна міська бібліотека ім. М.Петренка, Центральна дитяча бібліотека, Філія № 3, бібліотека сімейного читання, Філія № 4, для дітей, Філія № 5 для дітей, Філія № 7, для дорослих, Філія № 8, бібліотека сімейного читання.

У 2020 році весь світ зіткнувся з новим викликом, пов'язаним з вірусом COVID-19. Бібліотеки стали не винятком. Карантинні обмеження підштовхнули бібліотеки до впровадження нових форм дистанційної роботи.Працівники бібліотек активно розповсюджували інформацію на сторінках у соцмережі Facebook: створювали книжкові виставки до пам’ятних дат, розміщували інформацію про книги сучасних українських авторів, ділилися роликами, створеними бібліотеками України, українським кризовим центром, Українським інститутом національної пам’яті, запрошували користувачів до участі в презентаціях, вебінарах, спільних переглядах, грантах.

За період карантину, з березня по липень, 200 осіб у середньому згідно зі статистичним аналізом щодня взаємодіяли зі сторінкою Фейсбук. З метою популяризації читання, утвердження бібліотеки як інформаційно-культурного центру та привернення уваги влади та громадськості бібліотеки поширюють досвід проведення вуличних акцій, літніх форм читання, залучають громадськість нашого міста та міст України до проведення на базі бібліотек тренінгів, круглих столів, форумів, зустрічей з депутатами міста, всеукраїнських конкурсів.

У співавторстві з краєзнавцями, обласним Управлінням культури ДОДА, відділом культури Слов’янської міської ради вже втретє в Центральній бібліотеці пройшов відкритий регіональний конкурс читців, поетів та художників «Любіть Україну!» цього року представляли 170 учасників з міст Донецької та Луганської областей.

До Петренківських днів разом з краєзнавцями міста проведено Петренківське свято  «Живий у пісні, живий у віках» – Всеслобожанський літературно - художній конкурс імені поета-романтика ХІХ ст. М. Петренка, який започаткувала Слов’янська міська краєзнавча організація у 2012 році.

П’ята «Жива бібліотека» під назвою «Дорога вчителя вся виткана з любові» презентувала «Живі книги-педагоги».

Вже втретє разом з ініціативною групою громади мікрорайону одним з переможців конкурсу проектів «Бюджету участі» стала бібліотека-філія №8. Результатом реалізації цьогорічного проєкту під назвою «Ximikdr0m» став спортивний майданчик для катання на скейтах, роликах та ін.

На базі бібліотек діють 13 клубів за інтересами, 2 літературних об’єднань та інформаційно-дозвіллєва студія «Світоч», яка об’єднує 15 осіб психоневрологічного інтернату.

У зв’язку з карантином бібліотеки не змогли виконати планові статистичні дані. Протягом року було обслуговано 23250 користувачів, що на 14% менше від минулого року). Загальна кількість відвідувань складає понад 119 тис. звернень, з них 4872 тис. – звернення на веб сайти, 105 тис. – відвідування бібліотеки, 13 тис. – відвідування масових заходів.

Книговидача складає 354353 екз., що на 33% менше запланованого.

Обсяг бібліотечного фонду ЦСПБ на 01.01.2021 року становить 297 761 екз.

Загальна кількість надходження літератури за поточний період склала 4410 примірників на суму 297722, 00 грн. До фонду ЦСПБ за поточний період надійшло 104 назви періодичних видань, з них за рахунок фінансування з місцевого бюджету отримано 83 назви на 29980, 00 грн.

Бібліотечні працівники вивчають і враховують потреби та інтереси людей вразливої категорії.  Саме тому Центральна бібліотека та бібліотека- філія №4 тісно співпрацюють з Територіальним центром соціального обслуговування людей.

Для підопічних центру вже понад 10 років діють безкоштовні курси  з основ користування комп’ютером та пошуку інформації в Інтернеті. Загалом навчанням охоплено 90 осіб, для них проведено 207 занять. У 2020 році бібліотеки приєднались до створеної всеукраїнської мережі хабів цифрової освіти.

48 комп’ютерів в 7 бібліотеках мають доступ до Інтернету. В 6 бібліотеках системи існують зони Wi-Fi, 5 бібліотек укомплектовані мультимедійним обладнанням, 7 бібліотек – оргтехнікою. У 2020 р. на спеціальний рахунок закладу надійшло 66, 5 тис. грн. Плата за оренду бібліотечних приміщень склала 54,5 тис. грн., або 83% всіх
зароблених бібліотекою коштів. Кошти від надання додаткових бібліотечних послуг склали 12,0 тис. грн., в т.ч. 1,8 тис.грн. виручені за макулатуру.

Протягом звітного періоду в бібліотеках КЗ «ЦСПБ» було проведено 253 масових заходів, з них 47 - поза межами (в навчальних закладах, в Територіальному центрі з обслуговування людей похилого віку, на майданчиках, вулицях міста).

Впродовж 2020 року бібліотеки активно реалізують наступні проекти:

- регіональні піар-офіси сучасних бібліотек» за фінансової  підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID);

- культурно-освітній проект «Жива бібліотек» (USAID);

- «Вікно в Америку» за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Києві.

До ювілейних свят, знаменних дат в бібліотеках системи оформлено близько 200 виставок, які відвідали близько 2000 осіб.

320 осіб з числа людей вразливої категорії отримали електронні послуги щодо подання заявок на оформлення та перерахування пенсії;
оформленні заяв-приєднань до умов постачання природного газу;
реєстрації особистих кабінетів на сайті Абонент-інфо для перевірки рахунків за комунальні послуги та інші.

Про діяльність бібліотек системи в регіональних, місцевих газетах було надруковано 17 статей, на телебаченні вийшло 99 відеосюжетів.

Упродовж року бібліотечно-інформаційне обслуговування забезпечували 45 працівників, серед них 64,4% фахівців.

З метою підвищення професійного рівня бібліотекарі залучалися до участі у вебінарах, тренінгах, дистанційних курсах навчання.

Протягом 2019-2020 років 32 працівника пройшли курси підвищення кваліфікації за дистанційною формою навчання в Національній академії керівних кадрів культури і мистецтва, центрі неперервної культурно-мистецької освіти м. Києва. 3 бібліотекаря пройшли курс навчання «Бібліотека у досягненні цілей сталого розвитку». 14 працівників - курси навчання на освітньому сайті «Дія. Цифрова освіта», спрямовані на розвиток цифрових навичок громадян, та отримали відповідні сертифікати. Решта бібліотекарів брали участь у тренінгу в рамках проекту "Інформаційна підтримка ЄС - бібліотекам для дітей та юнацтва в Україні";, «Інклюзія в культурі», відкритому діалозі «Публічні бібліотеки: вплив адміністративно- територіальної реформи на прийняття управлінських рішень», вебінарі «Розбудова мережі хабів цифрової освіти» та інших.

Центральна бібліотека у Слов’янську – це життєва необхідність для тисячі слов’янців: для дітей і дорослих, для чоловіків і жінок, а оскільки бібліотека – це чи не єдиний заклад з мінімумом платних послуг - для бідних і для багатих, для молодих і для людей поважного віку.

Саме про останніх хочеться сказати окремо. Коли вони вперше прийшли до бібліотеки після локдауну, в їхніх очах ми бачили стільки непідробної радості - до сліз.

Тільки у цей день відділ абонемента ЦБ відвідали більш ніж півтори сотні людей похилого віку і книговидача склала - 1182 екз. Це не слова – це факти і цифри… про те, «чи потрібні слов’янцям бібліотеки?».

Хоч справи і промовляють голосніше слів, - слова наших читачів, які ми чуємо останніми днями, теж є красномовними.

Колодій Віктор Микитович: «Бібліотека - це оазис умиротворення, де тебе завжди спокійно вислухають і допоможуть…» ( і сам, як Лікар, а вони «колишніми» не бувають, навіть у бібліотеці допомагає професійними порадами).

Сім’я переселенців Мирошниченко Галини Олексіївни: «В нашій бібліотеці є щось таке, що дає відчуття абсолютного спокою…» (Може це запах книг?)

Кошенкова Віра Павлівна: «У тиші бібліотеки мені легше знайти рішення своїх проблем».

Мальнева Ірина Валентинівна: « Я люблю нові книги. В останній час дуже багато нового і цікавого, але з роками розумію, що я йду в бібліотеку на зустріч з прочитаними старими друзями, щоб побачитись з ними і поговорити про них…».

Вибачте, шановні наші читачі, що не можу навести всі ваші «крилаті слова». Дякуємо кожному за кожне добре слово! І точно знаємо, що для кожного з 3 тис. читачів нашого відділу - бібліотека є другий дім .

Центральна бібліотека - це місце зустрічей та подій для всіх верств населення нашого міста - кажуть співробітники закладу.

Ви, наші читачі - наші головні судді, а ми – ваша адвокація! І все у нас буде добре!

Діловий Слов'янськ

Следите за новостями на нашем “Telegram-канале

16
1

Эта запись была размещена в рубрики: