Шкільний бюджет – нові можливості для учнів та вчителів Слов’янська


Продовжується впровадження в життя громади Слов'янська сучасних інструментів демократії, які розповсюджуються на всі верстви її мешканців.

Окрім вже підтриманих проектів - таких як "Бюджет участі", що триває у місті з 2018 року та інших ефективніх електронних інструментів демократії, протягом трьох місяців у Слов'янську триває процес обговорення щодо впровадження у школах міста шкільного громадського бюджету.

Хочете, щоб саме ваші діти вирішували, які проекти мають бути впроваджені у школах (наприклад радіостанція чи зона відпочинку)?

Саме це може дозволити Шкільний громадський бюджет.

ВПЛИВАЙТЕ на майбутнє разом із дітьми! - кажуть організатори цієї ініціативи.

ЩО ж таке Шкільний громадський бюджет?

Це інструмент е-демократії, використовуючи який учні школи готують і подають проекти, голосують за можливість їх реалізації у межах виділених публічних коштів. Учні навчаються проектній діяльності, комунікаціям, бюджетуванню та іншим навичкам.

Яку модель Шкільного ГБ оберуть мешканці Слов'янська?

Спільно з представниками освіти, громадськості, влади, директорами шкіл, учнівського самоврядування з вересня 2020 року продовжується напрацювання моделі Шкільного громадського бюджету у Слов'янську!

5 листопада відбулось ФІНАЛЬНЕ онлайн обговорення щодо впровадження Шкільного громадського бюджету у Слов'янську.

300+ учасників долучилися до опитування та поділилися баченням Шкільного громадського бюджету у місті

Обговорення проводила експертка Центру Розвитку Інновацій Ірина Стасюк-Бабчук разом з експертом Романом Широких та Евгеном Переверзевим.

У процесі обговорення учасниками  було зазначено, що для управління процесом впровадження ШГБ заплановано створення координаційної ради ШГБ Слов'янська з певною кількістю учасників, та їх функціональними обовязками.

Саме вони мають визначити, яким повинен бути загальний Шкільний громадський бюджет на учбовий рік. Учасники обговорення також наголосили на забезпеченні фінансування шкіл міста у рівних частинах та інші деталі.

На перших етапах обговорення и впровадження цієї ідеї природньо виникло багато запитань: З якого класу можна подавати проєкти? З якого віку діти голосують? Хто має право голосувати за проєкти ? Чи потрібен пілотний проєкт на невеличку кількість шкіл ? Чи вже стартує проєкт без пілоту?

Для того, щоб визначитися з відповідями на ці непрості запитання, було проведено інтерактивне опитування серед батьків, вчителів та учнів, і отримані чудові результати.

Наприклад, батьки коментуючи результати опитування, рекомендували адаптувати опитувальник для школярів. Після обговорення результатів опитування почалося обговорення Положення ШГБ.

Серед інших речей були питання зі створення проектів, навчанню їх проектному менеджменту, створення робочих груп по школах, склад та кількість учасників. Також зосередились учасники обговорення на процесі голосування - для цього учням треба мати свої акаунти.

З'ясовували питання або створювати авторські команди - або це повинен бути один автор проекту. На питання проведення інформаційної кампанії - було запропоновано витратити 10% від суми проекту. Чи можна долучити ще когось до фінансування шкільних проектів громадського бюджету та інше

На чому зішлись у процесі обговорення, так це те, що всі процеси повинні бути демократичними. Деякі речі повинна вирішувати міська Координаційна рада, а деякі - робочі групи по школах.

Від розмов до #СПІЛЬНОДІЇ!

Ми поцікавились думками міських активістів та простих мешканців Словянська, про відношення до впровадження у місті Шкільного громадського бюджету. І далі пропонуємо декілька міркувань.

Ось що пише нам учасниця проекту Ольга Краснощок: "Очень интересный и полезный проект ждёт город Славянск, надеюсь, в самом ближайшем будущем - Шкільний громадській бюджет. Уверена, что с его внедрением дети почувствуют, что могут своими идеями и инициативами реализовать то, что интересно ИМ.

Научатся себя презентовать, создавать команду, убеждать. Поверят, что совместная работа учеников, родителей, администрации школы и городского руководства возможна, интересна и плодотворна. Абсолютно все желающие жители Славянска могут присоединиться к обсуждению. Вспомните, с чего начинался Бюджет участия в нашем городе."

Також свої думки висловила нам Світлана Чуйко. Небайдужа мама своїх діточок.

"Хочу поделиться с вами, как случайно увиденный пост в Фейсбуке, о том, что в восточном регионе Украины начинается проект "Демократичне врядування", который заинтересовал изначательно тем, что обещал поднять темы, которые интересуют меня как простого обывателя, так и по работе, перерос лично для меня в нечто большее.

В проекте поднимаются 3 темы : цифровизация городов, развитие образования и школьный бюджет участия. Зарегестрировалась на все форумы. И вот - первые встречи... Онлайн, в связи с карантином . Признаюсь, я была на них скромным пассивным слушателем, который просто впитывал информацию.

На экране в зуме было много участников, увидела и знакомые мне лица, очень порадовало большое количество профильных специалистов нашего города, которых я воспринимаю как действительно отличных профессионалов- для меня это признак готовности к новшествам и неравнодушие.

Было безумно интересно, молодые докладчики, успешный опыт других городов, новые прогрессивные идеи, многозначительные цифры....но...я не очень понимала глобальную конечную цель этих обсуждений, и не совсем понимала роли каждого в этом процессе.. Но темы и докладчики....такие крутые!! И когда выпала счастливая возможность попасть на обсуждение вживую- никак не могла пропустить!

Особенно тему "Школьный бюджет участия", потому что именно в ней я чувствовала себя наиболее компетентно. И я не ошиблась! Именно на встрече офлайн я наконец поняла, что каждый из участников - это тот пазл, то звено, то мнение, которое сможет сделать осуществление задуманных проектов в Славянске - именно такими, какими они нужны НАШЕМУ городу!

Дальше было ещё несколько онлайн встреч...Онлайн - это достаточно сложно в плане вовлеченности... Отключенные камеры, нет контакта со всеми слушателями, все твои высказывания обязаны приобрести форму законченной мысли, а не просто реплики, которую потом подхватят и разовьют, как это было бы при встречах вживую, легкая усталость от трёх - четырёх часовой неподвижности перед компьютером...но!!! Всё получилось ! Всё результативно!!

С помощью Гугл опросников выяснили, проанализировали и учли мнение около 400 жителей города - думаю, столько бы не собрал не один офлайн)) Вы не поверите, но даже по разные стороны неживых экранов- были и споры, и лёгкие недовольства, и нестандартные предложения, и , наоборот, единогласное согласие по каким то пунктам!!

Кто - то задавал вопросы, которые наталкивали на верное решение. Кто - то предоставлял профессиональную информацию, которая расставляла точки над i. Кто то давал советы, исходя из имеющегося опыта...И вот... Тадам!!!

Идеальное, с вычитанным каждым словом " Положення шкiльного бюджету участi м. Слов'янська" для дальнейшей работы с ним исполнительной власти города. А лично у меня - вдохновение на дальнейшую работу, чувство вовлеченности и причастности к новому, безумно интересному и полезному проекту для школьников, учителей, администрации города - а если быть более дальновидным - то для воспитания будущих жителей Славянска, которые верят в свои возможности что то сделать для общества !

Спасибо за приглашение и вовлечение в проект! - закінчує свій допис пересічна мешканка Слов'янська.

Завдання окреслені, мета визначена - тепер настає час для дій!
Від розмов до #СПІЛЬНОДІЇ!

"Діловий Слов'янськ" відстежуватиме впровадження цієї ініціативі у Слов'янську, і інформуватимеме про це наших читачів у наступних публікаціях. Стежте за новинами.

Захід проводиться в рамках проекту, який реалізується Центром розвитку інновацій в рамках проекту Демократичне врядування у Східній Україні за підтримки USAID.

Эдуард Торский, фото автора
Деловой Славянск 

 

Следите за новостями на нашем “Telegram-канале

2
2

Эта запись была размещена в рубрики: