Якість освіти на Донеччині під контролем

Управління Державної служби якості освіти у Донецькій області (далі – Управління) продовжує роботу із забезпечення якості освіти у закладах загальної середньої освіти на території Донеччини, адже забезпечення якості освіти та освітньої діяльності визначено однією із стратегічних цілей державної освітньої політики в Україні.

Сьогодні маємо чудову нагоду отримати відповіді на ряд актуальних питань від тимчасово виконуючої обов’язки начальника Управління Тетяни Ремпель. Управлінням проведено багато вебінарів, зустрічей з питань розбудови
внутрішньої системи забезпечення якості освіти.

- А що зроблено директорами закладів загальної середньої освіти для формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у школах?

Саме з метою отримання відповідей на ці запитання на початку серпня Державною службою якості освіти України було проведено анонімне онлайн-опитування, у якому взяли участь понад 17 тисяч респондентів Донецької області (17 344 особи), серед яких директори шкіл (149 осіб), засновники шкіл (15 осіб), педагогічні працівники (1 646 осіб), учні (6 596 осіб) та найбільш активна категорія респондентів - батьки (8 938 осіб).

Опитування свідчить про те, що у закладах загальної середньої освіти розпочато роботу по розбудові внутрішньої системи забезпечення якості освіти:
більше половини директорів засвідчили, що у школах проведено підготовчу роботу по розбудові внутрішньої системи забезпечення якості освіти (60 %), розроблено положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти (19 %), затверджено та оприлюднено положення (7%), а 14 % респондентів зазначили, що у закладах освіти вже проведено самооцінювання якості освітньої діяльності.

За результатами опитування можна із впевненістю сказати, що спостерігається тенденція до зростання обізнаності учасників освітнього процесу про внутрішню систему забезпечення якості освіти та її елементи, визначені законодавством, а також зацікавленість керівників закладів освіти у створенні такої системи. А по іншому і не має бути, бо система забезпечення якості освіти - це не зовнішнє оцінювання, а те -
чим живе заклад освіти, як реалізує основну місію та ціль

- Хто відповідає за створення безпечних та комфортних умов для навчання та перебування учасників освітнього процесу у школі в новому навчальнму році?

Новий навчальний рік у закладах загальної освіти розпочався та триває відповідно до особливостей епідеміологічної ситуації в регіоні з урахуванням Тимчасових рекомендацій Міністерства охорони здоров’я та відповідних рекомендацій Міністерства освіти і науки.

Наразі для всіх учасників освітнього процесу особливо важливим є питання щодо створення безпечних та комфортних умов навчання та перебування дітей у закладах освіти.

Учні та їх батьки ознайомлені з правилами епідемічної безпеки: так – по 95% батьків і дітей, ознайомлені; по 5% батьків і учнів не ознайомлені.

Ключова роль у забезпеченні безпечних умов для  навчання та перебування у школі належить засновнику шкіл.
На час проведення опитування (початок серпня) більшістю засновників шкіл нашої області вживалися заходи для забезпечення дотримання правил епідемічної безпеки у підпорядкованих школах (73%), або вживалися частково (20%), але були на час опитування й такі що не вживали жодних заходів (7%).

- Як вплинуло дистанційне навчання на рівень знань учнів?

Переважна більшість батьків (67%) та учнів (54%) зазначили, що під час дистанційного навчання якість знань знизилася. Варто зауважити, що на аналогічне питання у березні 2020 року лише 14% учнів відповіли, що якість їх знань погіршилася.

Було б добре аби керівники шкіл прокомунікували з батьками з цього питання: чому вони вважають, що якість знань у їхніх дітей погіршилася, за рахунок чого ними було зроблено такі висновки, як вони виміряли якість знань своїх дітей… Якщо з боку батьків будуть просто слова - то одне, а от якщо це будуть стійкі переконання –
то, безумовно, слід шукати рішення проблеми разом зі своїм колективом.

- Які чинники впливають на якість освіти?

Респонденти опитування визначили основні чинники, які формують якість освіти:
- висококваліфіковані педагогічні кадри;
- взаємодія учасників освітнього процесу;
- ефективне управління закладом освіти.

Як бачите, на думку опитаних не останню роль у забезпеченні сталого розвитку закладів освіти та якості освіти є партнерство усіх зацікавлених сторін. Спільні зусилля та конструктивний підхід до вирішення поставлених завдань, завжди досягають мети.

Взаємодія учасників освітнього процесу –один з важливих чинників, які впливають на якість освіти, це підтвердили усі категорії респондентів (24 % відповідей учнів, 22 % - педагогічні працівники, 21 % - керівники ЗЗСО, 16 % - засновники, 13 % - батьки).

Потрібно більш активно залучати учасників освітнього процесу до вирішення питань діяльності школи. Особливо це стосується батьків та учнів.

Для того, щоби бути успішними у формулюванні ідей, ухваленні рішень і більше – діях і досягненні цілей, нам потрібен постійний і інтенсивний обмін інформацією між стейкхолдерами. Для того, щоби освіта і навчання всім приносили задоволення, варто працювати разом, як єдиний механізм, над досягненням спільної мети.

За матеріалами управління
Державної служби якості
освіти у Донецькій області

Следите за новостями на нашем “Telegram-канале

1
6

Эта запись была размещена в рубрики: