Літо… заготовки … обережно ботулізм !

 

Літо - пора заготовок. А значить прийшла пора запасатися грибами, овочами і фруктами. Найбільш часто ми це робимо за допомогою варіння і консервації.

Консервовані продукти дозволяють урізноманітнити харчування всієї родини. Правильно приготовлені консервовані овочі, гриби і фрукти дуже смачні й ароматні, але не кожна господиня замислюється про те, що при порушенні технології приготування цих продуктів, вони можуть привести до отруєнь і більш важким наслідків. Мова піде про таке захворювання як ботулізм.

Ботулізм, це отруєння, що настає при вживанні їжі, що містить токсин бактерій Клострідіум ботулінум (Clostridium botulinum). У природі Clostridium botulinum широко поширений і зустрічається у ґрунті, намулі водойм, у кишечнику риб і тварин. Потрапляючи у харчові продукти, бацили розмножуються і виділяють токсин, який є найсильнішим з відомих мікробних отрут.

Ідеальним середовищем для появи токсину є герметично закриті банки, отрута виділяється лише в анаеробних умовах, тобто без доступу повітря. Сіль і кислоти перешкоджають виділенню токсину, однак наявність оцту і солі у ваших заготовках не може на 100% гарантувати їх безпеку для здоров'я людини. Найчастіше токсин у банку ніяк себе не проявляє - зовнішній вигляд продукту не змінений, запах і смак звичайні.

Найчастіше причиною отруєння стають герметично закриті грибні та овочеві консерви: очистити гриби і овочі від частинок ґрунту важко, тому бактерія легко може проникнути у ваші заготовки.

Повністю безпечними заготовками можна вважати лише солоні та квашені овочі, яким не потрібна герметична кришка. Єдиний спосіб, що сприяє знищенню спор бактерій ботулізму та руйнуванню токсину - стерилізація закупорених банок з їх вмістом та кип’ятіння сировини протягом 30 хвилин під тиском.

Симптоми захворювання проявляються впродовж 12-36 годин після споживання продукту, що містить токсин. Перші симптоми ботулізму - підвищення температури тіла , нудота, блювання, біль у животі. Потім розвивається відчуття розпирання в шлунку, запори. Пізніше з'являються розлад зору, сухість у роті і м'язова слабкість. Голова звисає, і хворі змушені підтримувати її руками. Дихання стає поверхневим, ледь помітним. Тому при появі перших ознак захворювання потрібно негайно звертатися до лікаря.

Вчасно надана медична допомога, основою якої є введення протиботулінічної сироватки, гарантує збереження життя хворому. При ранньому введенні протиботулінічної сироватки прогноз сприятливий. Без застосування її летальність може становити 30-60%. Смерть, як правило, настає від паралічу дихальної мускулатури і подальшої дихальної недостатності.

Розпізнати заражений продукт досить складно, адже заражена токсином продукція не має видимих ознак. Однак існують правила профілактики ботулізму, якими не варто нехтувати: Дотримуйтеся чистоти при приготуванні домашніх консервів.

Не нехтуйте стерилізацією банок і кришок, ретельно періть і пропрасовуйте кухонні рушники.

Не варто готувати герметичні консерви з позбавлених природної кислоти овочів (огірків, кабачків, баклажанів) і грибів. Для них є більш безпечні методи заготівель - соління, маринування в негерметичній тарі, для грибів - сушка.

Якщо ви готуєте компоти з яблук, груш, слив або абрикосів (впали плоди часто збирають із землі), стерилізувати треба не тільки банки і кришки, але і їх вміст.

Не рекомендується купувати на стихійних ринках з рук приватних осіб консервовані продукти, виготовлені в домашніх умовах, у тому числі солені, в’ялені, копчені.

Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати.

Будь-яке отруєння не проходить безслідно.

Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.

Прислухайтесь до вищевказаних порад

 Слов’янське РУ ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області

 

Следите за новостями на нашем “Telegram-канале

1
0

Эта запись была размещена в рубрики: