Нове законодавство – новий бюлетень: Як правильно заповнити форму на місцевих виборах

В більшості населених пунктів виборці отримають 4 бюлетені для голосування за владу різних рівнів

В жовтні українці обиратимуть нову місцеву владу, тож варто уже зараз дізнатися, як правильно заповнити виборчий бюлетень. Враховуючи, що обиратимемо владу різних рівнів, документів для голосування буде декілька. Пише ZIK

Тож розповідаємо детальніше, як розібратися у виборчому бюлетені та поставити відмітки у потрібних місцях.

Скільки бюлетенів отримають виборці

Загалом у більшості населених пунктів в день голосування виборцям видаватимуть по чотири бюлетеня, за:

1. Очільника населеного пункту (сільського чи міського голову).
2. Депутатів сільської чи міської ради.
3. Депутатів районної ради.
4. Депутатів обласної ради.

Бюлетені будуть різними, приміром, для голосування за сільського голову буде документ тільки з переліком кандидатів. Якщо в населеному пункті зареєстровано менше 10 тисяч виборців, то і в бюлетені для голосування за депутатів ради необхідно буде також обрати лише з переліку прізвищ. А от обрання районної та обласної ради відбуватиметься за новими бюлетенями.

Однак у деяких містах та регіонах кількість документів для волевиявлення буде інша. Так, у столиці виборці будуть голосувати тільки за очільника міста та депутатів міськради. Тож документи буде лише два.

Три бюлетеня отримають виборці, які мають виборчу адресу на підконтрольних українській владі території Донеччини та Луганщини - для голосування за очільника свого населеного пункту, за депутатів до місцевої ради та за депутатів до районної ради. Виборів до обласних рад там не буде.

Читайте также: В сентябре украинским пенсионерам повысят выплаты

П'ять бюлетенів отримають виборці Житомира, Кривого Рогу, Кропивницького, Полтави, Херсона. Вони додатково обиратимуть представників до районних у місті рад.

На Чернігівщині, в одномандатному виборчому окрузі №208 виборці також отримають 5 бюлетенів. Там одночасно з місцевими проведуть довибори в Верховну Раду України.

Як правильно заповнити бюлетень нового формату

Документ для волевиявлення нової форми необхідно "читати" по горизонталі: ліворуч буде перелік партій, посередині два квадратики для позначок, а праворуч - пронумерований перелік кандидатів від цієї партії.

Покрокова інструкція заповнення виглядає так:

1. Необхідно обрати партію та поставити відмітку ("галочку", "плюсик" чи будь-яку іншу позначку) в першому квадраті для волевиявлення за партію.
2. До другого квадрату потрібно вписати номер кандидата, якому хочете допомогти піднятись у відповідному територіальному списку своєї партії.

Варто звернути увагу, що вносити цифри для голосування за кандидата треба дуже уважно. По-перше, бажано внести максимально точний номер, який зазначено поряд з його прізвищем (наприклад: не 6, а 06; не 1, а 01 тощо). По-друге, цифри необхідно вносити у другий квадратик для позначок, який розкреслено у вигляді трафарету (наприклад: раніше так писали індекси на листівках та поштових конвертах в Україні).

На що варто звернути увагу при голосуванні

Виборцям не завадить звернути увагу на декілька важливих моментів при волевиявленні.

1. Виборці можуть проголосувати тільки за партію і не обирати кандидата від неї. Такий бюлетень буде дійсним й буде зарахованим в якості підтримки партії.

2. Бюлетені достатньо складні, тож якщо виборець припустився помилки при заповненні, він має право невідкладно звернутись із письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав йому бюлетень з проханням видати йому інший в обмін на неправильно заповнений.

У такому випадку робиться відповідна позначка у списку виборців навпроти прізвища виборця, а бюлетень з помилкою невідкладно погашається. Далі складається акт, щоб під час підрахунку голосів бюлетень був врахований як невикористаний. Але такої помилки можна припуститися лише раз, бо повторна така заміна не передбачена.

3. Якщо у людей з інвалідністю виникнуть проблеми при заповненні бюлетеня, вони можуть звернутись до членів комісії по допомогу в заповненні бюлетеня. Тоді комісія обере з наявних на дільниці виборців (крім членів комісії чи спостерігачів) людину, яка згодиться допомогти в голосуванні.

*****

Нові бюлетені — це вимога нового виборчого законодавства. Цього разу будемо обирати місцеву владу і за багатомандатною, і за пропорційною виборчими системами.

Следите за новостями на нашем “Telegram-канале

0
5

Эта запись была размещена в рубрики: