Дети лучше всего генерируют идеи для публичных просторов

1 червня в Україні відзначають день захисту дітей. Окрім нагадування про права дитини, важливо нагадувати і про можливість їх реалізувати. Дати можливість вільно висловлювати думку, право на дозвілля і вільне спілкування – не складає проблеми. Але до того, як зробити дитяче дозвілля комфортним, необхідно підходити більш комплексно.

Дитячі майданчики – найпоширеніше місце проведення часу. Фахівці з публічних просторів – урбаністки «Місто-сад» Олена Орап і Даша Подольцева розповіли про те, якими мають бути майданчики для зацікавлення дітей.

Кілька правил від архітекторки Олени Орап:

  1. Не вигадуйте правила гри за дітей

Проблема у більшості дитячих майданчиків в Україні - статичність і типовість. Стандартний дизайн не дає дитині простору фантазувати. Якщо кожен елемент майданчика передбачуваний у своїх правилах, дитині дуже швидко перестає бути цікаво там гратися.

  1. Дозвольте дитині вдаритися

Надмірна турбота про те, щоби майданчик був максимально безпечний для дитини – неправильний підхід. Майданчик має бути своєрідним полігоном, щоб дитина могла досліджувати свої фізичні можливості. На майданчику має відбуватися цей пошук безпечності. Дитина, граючись там, може зрозуміти, де і як вона може травмуватися. Але якщо буде аналізувати, чому так стається, то цього не трапиться.

  1. Задіюйте елементи природи

Ідеальний майданчик має передбачати різні елементи і фактури, через які відбувається знайомство зі світом: пісок, вода, камені, дерева, більш природнє середовище. Ті майданчики, які є в містах, не дають можливості дослідити світ через природнє середовище. Там є лише асфальт, інколи прорезинене покриття, але немає гри з природою.

  1. Запитайте думку дітей до, а не після

Діти – користувачі майбутнього. Саме для них майданчики проектуються, а отже треба запитувати їхню думку, на скільки буде цікаво там для них гратися. І ми в «Місто-сад» обираємо саме такий підхід у розробці концепції публічного простору. І це не означає, що ми дітей запитали, вони нафантазували, а потім ми усе втілили. Ми вислуховуємо їхні ідеї, аналізуємо дитячі потреби і далі розуміємо, як має працювати простір. Проектуємо вже самі з урахуванням ідей, які нам дають діти.

 Команда «Місто-сад» уже працювала над проектами із перетворення публічного простору у Костянтинівці, Слов’янську, Лисичанську, Кремінній. У цих містах Олена з Дашею при розробці концепції простору залучали дітей до спільного рішення, проводили воркшопи за своєю методикою.

«У Слов’янську запропонували дітям різні матеріали (пластилін, фарби, папір) - і дали простір для фантазії.  Одні розповідали, що хочуть десь лазити, полосу перешкод, хтось хоче заховатися в будиночку, хтось хоче ракету запускати в космос, хтось корабель. Ми спрямовуємо їхні думки, багато уточнюємо, а для себе робимо висновки щодо подальших рішень», - розповідає Олена Орап.

Багато залежить від середовища, де майданчик планується ставити. «У Лисичанську довкола майданчика ліс, тому акцент робився на деревині. У Слов’янську ключовою фігурою був корабель, бо дитячий майданчик передбачався на місці озера, яке колись засушили. У Кремінній ми обіграли прищіпку як елемент, з яким можна гратися. Для Кремінної прищіпка як символ через наявність фабрики із їхнього виготовлення. То ж тут, окрім націленості на потреби дітей, включається ще й ідентифікація міста», - підкреслила дизайнерка Даша Подольцева.

«Місто-сад» - прихильник партисипації. І в розробці концепції проектів діти залучаються до ідей на рівні з дорослими.

«У Слов’янську ми реалізували проект парку «Шовковичний». Біля тих об’єктів, де були втілені ідеї дітей, ми писали таблички з їхніми іменами. Якщо діти долучилися до співтворчості, то їхня діяльність має бути оцінена. Дитина, читаючи своє ім’я, відчуває себе частиною суспільства, бо теж долучилася до чогось важливого. Для дітей це сигнал того, що вони можуть впливати на цей світ. Можуть робити якісь реальні речі», - розповідають урбаністки.

Тож аби дитинство пройшло щасливо, можна не лише дарувати цукерки і вмикати частіше мультики. Можна просто дати дітям цікавий простір, де гратися, самим пізнавати світ, помилятися і радіти цьому.

Следите за новостями на нашем “Telegram-канале

1
0

Эта запись была размещена в рубрики: