Чи впоралися освітяни Донеччини з викликом часу. За підсумками навчального року 2019-20


Закінчується навчальний рік 2019-2020. З упевненістю можемо сказати, що він подарував нам багато несподіванок, іноді неприємностей та труднощів, але дуже сподіваємося, що всі ми отримали і нові знання, досвід та досягнення.

Випробування та зміни, спричинені пандемією, на жаль, торкнулися кожного громадянина, вплинули на всі сфери життя. Загальнонаціональний карантин став своєрідним каталізатором трансформації традиційної системи освіти, тому тема дистанційного навчання стала найобговорюванішею за останні два місяці.

З метою вивчення стану організації у закладах загальної середньої освіти (далі – ЗЗСО) дистанційного навчання в умовах карантину, запровадженого з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, Державною службою якості освіти України у період з 08 по 15 квітня 2020 року було проведено анонімне онлайн-опитування керівників ЗЗСО, педагогічних працівників, батьків, учнів 9 – 11-х класів.

Колектив управління Державної служби якості освіти у Донецькій області вже надавав проміжні дані щодо результатів опитування, але сьогодні ми можемо чітко окреслити результати багатотижневої наполегливої співпраці.

В опитуванні взяли участь майже 211,9 тис. осіб, із них 120,5 тис. батьків, 44,1 тис. учнів, 43,4 тис. вчителів, 3,9 тис. керівників ЗЗСО.

Показники результатів опитування на території Донецької області виглядають таким чином: 15173 – батьки, 5506 – учні, 3551 – педагоги, 323 – керівники ЗЗСО.

Анкетування пройшло в усіх регіонах України. Найбільш активними були мешканці Харківської (9,74% - від загальної кількості респондентів), Дніпропетровської (9,41%), Донецької (8,19%) областей.

Результати опитування директорів шкіл підтвердили, що у майже 96,9% ЗЗСО у період карантину здійснювалося навчання учнів із використанням технологій дистанційного навчання. 64% респондентів Донеччини запевнили,
що заняття відбувалися за розкладом, а це свідчить про рівень організації та системність занять.

Підрахунки свідчать про те, що 65% респондентів серед батьків і учнів Донецької області, які взяли участь в опитуванні, задоволені освітнім процесом в умовах загальнонаціонального карантину, 35% - висловилися
негативно.

Значна більшість керівників (75,9%) зазначили, що до проведення дистанційного навчання залучено весь педагогічний колектив. ЗЗСО нашої області опинилися у трійці лідерів (найвищі показники у Харківській,
Дніпропетровській та Донецькій областях).

Як свідчать результати опитування, для деяких шкіл в усіх регіонах перехід на дистанційне навчання став справжнім викликом, більшість шкіл України не були готові до такого швидкого розвитку подій. Для багатьох
вчителів складно було самостійно організувати навчальний процес без загальних рекомендацій чи інструкцій від держави.

Враховуючи результати анкетування, проаналізувавши проблеми, з якими довелося зіткнутися як педагогам, так і учням, Державна служба якості освіти узагальнила пропозиції респондентів щодо удосконалення організації дистанційного навчання:

Міністерству освіти і науки України:
- внести зміни до Положення про дистанційне навчання;
- розробити безкоштовну платформу для дистанційного навчання учнів;
- оприлюднити на своєму сайті санітарно-гігієнічні норми щодо онлайн уроків;
- розробити правила для всіх учасників освітнього процесу з питань дистанційного навчання (платформи, веб-ресурси, оцінювання учнів, обсяг домашнього завдання тощо).

Керівникам ЗЗСО:
- організувати дистанційне навчання на одній інтернет платформі, де були б всі навчальні предмети інваріантної складової навчального плану, навчальні теми, завдання, які потрібно виконати та терміни їх виконання, а також оцінки за виконані учнями роботи;
- запровадити класні електронні журнали з результатами оцінювання навчальних досягнень учнів;
- проводити у закладах освіти дні дистанційного навчання під час звичайного очного навчання.

Вчителям:
- викладати свої відеоуроки з поясненням нового матеріалу;
- забезпечити дотримання розкладу проведення дистанційних занять;
- розподіляти навантаження учнів відповідно до вікових норм;
- забезпечити зворотній зв‘язок з учнями та батьками.

На етапі тотальної інформатизації суспільства все більшого поширення в усіх сферах життя набувають комп’ютерні технології, які виступають одним із пріоритетних інструментів пізнання.

Завдяки супутниковому зв’язку та інтернету в сучасному світі урівнюються можливості людей усіх національностей, руйнуються комунікаційні бар’єри та підвищується рівень мобільності людей.

Задля подальшого розвитку ринку освітніх послуг, вирішення багатьох соціальних проблем, розбудови внутрішньої системи якості освіти, підвищення рівня ефективності самостійної роботи та самоосвіти спільною метою кожного учасника освітнього процесу має стати пошук шляхів щодо забезпечення ефективності дистанційного навчанням у поєднанні з традиційними формами освіти, як засобу часткового вирішення її нагальних проблем. Останні події в Україні показали, що питання дистанційного навчання в системі української освіти має вдосконалюватися з урахуванням розвитку інтернет-технологій, потреб і можливостей суспільства.

Дистанційна освіта має відповідати вимогам та стандартам інформаційного суспільства і забезпечувати повноцінне входження України в міжнародний освітній простір як рівноправного партнера.

Следите за новостями на нашем “Telegram-канале

0
6

Эта запись была размещена в рубрики: