Поклоніння ящірці… Світлої пам’яті Джима Моррісона

В мене є така дивакувата звичка – якщо беру читати книжку якогось невідомого мені раніше автора, я намагаюсь уявити собі постать письменника, його енергетику, характер та звички. І в більшості випадків, при зустрічі з митцями мої очікування справджуються.

Ось так, ще у студентські часи, ми з колежанкою, готуючись до диплому, шукали щастя в сучасній українській літературі. Серед сотні книжок нас обох зацікавив львів’янин Любко Дереш. Шість років потому, будучи волонтеркою на Слов’янській книжковій толоці, я ловила кожне слово цього талановитого розумашки і не вірила сама собі.

Любко Дереш є одним з улюбленців сучасної молоді. Його твори читають не тільки в Україні. Один з моїх улюблених творів Дереша – «Поклоніння ящірці».  Книга викликає внутрішній протест, і людям зі слабкою психікою її краще не читати, вона засотує, змушує повністю поринути в малоприємну дійсність маленького західноукраїнського містечка.

«Поклоніння ящірці» присвячено американському музиканту, лідеру гурту The Doors Джиму Моррісону. Назва книги та присвята невипадкові, бо Джим Моррісон називав себе Королем Ящірок. А чому – то відомо лише самому музикантові. Книга написана красивою українською мовою із часткою галицького діалекту, сленгу та місцями нецензурної лайки. Це додає колориту та пікантності. Не писати ж про брутального рокера ліричною мовою?

Твір Дереша однозначно може сподобатися (або не сподобатися). Він сповнений не тільки страшними сценами, а й не по роках зрілими роздумами підлітка, неймовірними описами Карпат, що змушують відкладати книгу і занотовувати цілі абзаци.  Дивакуватий факт – жорстокість також тримає впродовж усієї історії. Особисто мене ця жорстокість не шокувала. І смерть тварини, і смерть героя закономірні, справедливі.

У Любко Дереша вийшла специфічна захоплива книжка. Хоча вона й не розрахована на широкий загал через те, що головні герої – неформали та мають на все свій власний погляд. Мені зайшло так, що навіть виписала кілька фраз-цитат.

Анніка Мироненко

Следите за новостями на нашем “Telegram-канале

5
2

Эта запись была размещена в рубрики: