Школярка зі Слов’янська потрапила до національного фіналу “Молодь дебатує”

Дар’я Середа зі Слов’янської ЗОШ №15 стала півфіналісткою національного проєкту “Молодь дебатує”.

У міжрегіональному турнірі, який проходив у Запорізькій ЗОШ №38 цього четверга, вона увійшла у четвірку найкращих.. В цьому році міжрегіональні дебати проходять у Львові, Житомирі, Запоріжжі та Одесі. Тема одна на всіх: “Чи варто започаткувати офіційний день багатокультурності в Україні?”. В кожному місті обирають чотирьох найкращих. Так складається перелік 16 дебатантів та дебатанток для участі у вирішальних національних дебатах у Харкові.

Методика Jugend debattiert з’явилась у Німеччині 2001 року. Її основна відмінність від інших форматів дебатів: перемагає той учасник або та учасниця, хто представить в процесі дискусії всі можливі аргументи по темі, використовуючи думки експертів та наукові дослідження. Одне з головних завдань методики — навчити підлітків критичному мисленню та прийняттю зважених рішень.

Дар’я Середа дебатує вже другий рік у двох форматах — британському та німецькому. Минулого року вона дійшла до півфіналу турніру за британськими правилами. Цього року їй вдалося підкорити дебати за німецькими правилами.

“Впевненості у перемозі не було. Коли вже почались дебати, я зрозуміла, що переможе, ймовірно, моя партнерка, — розповідає Анастасія. — Але остаточний результат й мій вихід до національного півфіналу стали сюрпризом”.

Читайте также: «Дорога жизни» в Славянске помогает людям с инвалидностью

За форматом дебатів, тема завжди формулюється як питання, на яке можна відповісти “так” або “ні”. І учасники та учасниці мають готувати аргументи для обох точок зору, бо яку зі сторін вони будуть представляти, вирішує жеребкування перед початком дебатів. Підготовка до дебатів — ключова складова успіху, кажуть організатори. Під час пошуків аргументів для протилежних думок дебатанти та дебатантки вчаться критичному мисленню, плюралізму думок, демократичним принципам.

“Для багатьох дітей це — один з декількох гуртків. Особливо у великих містах. Але є діти, які розуміють цінність дебатів, розуміють, для чого вони беруть участь в них, — говорить координатор “Молодь дебатує” в Україні Ольга Борисенко. — Заради цих дітей, напевно, й варто займатись цим проєктом”.

Дар’я Середа згодна, що дебати навчають учасників та учасниць важливим вмінням — шукати й аналізувати інформацію, допускати існування відмінних від твоєї думок.

“Звісно, дебати навчають себе контролювати, швидко оцінювати ситуацію та виходити з неї, гартує нерви, дає навички взаємодії з людьми, — перераховує школярка. — Якщо порівнювати різні формати дебатів, у німецькому завжди є шанс виправити ситуацію, бо є декілька раундів. А в британському форматі є 6 хвилин на все. Тому вміння орієнтуватися під час дебатів дуже важливе”.

Під час дебатів у питанні “Чи варто започаткувати офіційний день багатокультурності в Україні?” Дар’я відстоювала позицію “так” (“ПРО” на дебатному сленгу). Під час підготовки сформувала і власну думку. Школярці пощастило — вона збігається з позицією, яка їй дісталася на жеребкуванні. “Якщо чесно, я була б не проти такого дня, — говорить Дар’я. — Я не згадувала в грі приклади з власного життя, але вони в мене є. І я зіткнулася з ситуаціями, коли гнобили національні меншини. Людям потрібно пояснювати, що це погано”.

Разом зі школяркою зі Слов’янську у національних півфіналах та фіналі у Харкові візьмуть участь Надія Єрьоміна (приватна школа “Очаг”) з Харкова, Богдан Козлов (Січовий колегіум) з Запоріжжя та Дар’я Першута (ЗОШ №122) з Кривого Рогу. Загалом, у проєкті у 2019 році взяли участь 1000 школярів та школярок з 54 навчальних закладів по всій Україні.

“Я часто бачу у соцмережах коментарії на кшталт “Досить дебатувати, треба діяти!”, кажуть, що дебати це балачки, які відволікають від вирішення питань, — розповідає координаторка проєкту та голова журі Ольга Пішель. — Іноді людям здається, що краще прийняти низку стандартних рішень й забути про проблеми. Але я впевнена, що перш ніж вирішувати будь-яку проблему, чи то національного масштабу, чи шкільного, треба її зрозуміти, розібратися. Кращого засобу це зробити, ніж вільні виважені дебати, не існує. Це — основа демократії, тому ми вважаємо навчання дітей основ демократії нашою головною місією”.

Проект проходить за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини і методичної підтримки Jugend debattiert.

Довідка

Проект «Молодь дебатує» з'явився в Україні в 2016 році. Унікальну методику німецьких молодіжних дебатів Jugend debattiert її автори вперше дозволили використовувати на іншій мові. І в 2016 році в українській версії проекту брали участь 113 учнів з 8 шкіл 4 регіонів країни: Харківської, Дніпропетровської, Запорізької та Миколаївської областей. Переможцем фіналу став Едуард Бєлоусов з Дніпра.

У 2017 році проект продовжився в набагато більшому масштабі - вже 400 українських школярів спробували свої сили в дебатах. Вони представляли 25 навчальних закладів з 8 регіонів: Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Житомирської, Львівської, Миколаївської, Сумської та Харківської областей. Переміг Максим Чеботарьов з Дніпра.

У 2018-2019 роках в проекті взяли участь 42 школи та близько 800 дітей з 12 областей України: це Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Житомирська, Миколаївська, Львівська, Харківська, Сумська, Чернігівська, Херсонська, Полтавська, Вінницька області. Перемогла Марина Хоменко з Миргорода Полтавської області.


Фотогалерея
Фотогалерея
Фотогалерея
Фотогалерея
Фотогалерея
Фотогалерея
Фотогалерея

Следите за новостями на нашем “Telegram-канале

1
1

Эта запись была размещена в рубрики: