Коментар юриста. Як захиститися від рейдерів, та практичні кроки для захисту


Як захиститися від рейдерів, коментар юриста й інструкція землевласникам і дрібним фермерам. 

За статистикою Генеральної прокуратури, з 2014 року в Україні відбулося понад 1,7 тис. випадків незаконного захоплення врожаїв та майна. Серед причин такої ситуації: недосконалість законодавства, корупція в органах влади

Чи можливо дрібному фермеру або землевласнику убезпечити себе від рейдерських атак, коментує адвокат, директор Центру земельного права, член Громадської ради при Мінюсті України Віктор Кобилянський.

Рейдерство – явище в Україні не нове, і механізми захоплення чужого постійно змінюються і вдосконалюються.

Проте, можна докласти зусиль, щоб максимально ускладнити рейдеру процес захоплення (землі чи майна) й тим самим зробити вашу власність «непривабливою» для нього.

Рейдер нападає на слабких учасників бізнесу.  

Відповідно, основний захист від рейдерства – перестати бути слабким, зробити декілька практичних кроків.

Можливі «слабкі місця» фермера:

Юридичне: аграрій цілком може не розумітися в нюансах законодавства, але неприпустимо нехтувати цим, не звертаючись до фахівців і сподіваючись на «щасливий випадок», юридична слабкість посилює загрозу рейдерства. Аби запобігти йому варто вжити наступні заходи:

- земельний аудит - проведіть тотальну перевірку документації на землю, запросіть фахівців, які підкажуть «слабкі місця» і як їх закрити.

-якісний бухгалтерський облік - правильний бухоблік може стати вам у нагоді на випадок судового спору

- контролювати свої активи - пам’ятаєте народне прислів’я: якщо не хочеш, щоб крали збіжжя, - зачини комору? Зверніть увагу, проконтролюйте, як охороняються ваші ділянки та майбутній чи наявний врожай. Охоронні послуги теж можуть стати у нагоді, якщо аграрій може собі їх дозволити фінансово

-адвокатська підтримка - адвокат має більше повноважень, ніж просто юрист, має можливість доступу до клієнта в будь-який час. Це не означає, що фермер повинен мати контракт з адвокатом і платити йому кожен місяць, для дрібного фермера це – задорого. Проте мати номер адвоката, з яким є попередня домовленість про фахову пораду у разі виникнення проблеми,- варто.

Адміністративне: відсутність налагоджених стосунків з органами влади/місцевого самоврядування не дає можливості у разі потреби використовувати цей інструмент. Маю на увазі  не корупційну складову, а партнерство, взаєморозуміння і допомогу.

- для налагодження таких стосунків варто активно цікавитись життям місцевої територіальної громади, сприяти її розвитку, брати посильну участь у вирішенні проблем і в жодному разі не нехтувати місцевими виборами.

Громадське: за відсутності контактів з представниками активної громадськості та представниками ЗМІ ви ризикуєте залишитись «один на один» із рейдерами, натомість привернення широкої уваги та надання розголосу конфлікту зменшують шанси рейдерів «вирішити питання по-тихому». Сприятиме вирішенню

- громадська діяльність, участь у громадських радах, які дають можливість швидко отримати фахову консультацію чи реакцію відповідних органів.

- увага ЗМІ та громадськості, активність в соціальних мережах, адже кількість інформації про порушення закону, яка буде поширена, також може впливати на ситуацію. Наприклад, звинувачення в пресі на адресу одного з агролхолдінгів у використанні рейдерських схем призвела до падіння акцій компанії на біржі. В результаті власники компанії «вжили заходів» до менеджменту агрохолдинга і рейдерські атаки припинилися. «Четверта влада» має вплив у суспільстві, і цим треба користуватися.

Фінансове: якщо фермер не має фінансової можливості проконсультуватися з фахівцем, у разі необхідності, або хоча б додзвонитися йому, - він вразливий. Варто передбачити витрати на закриття «слабких» місць, що врешті-решт дозволить зберегти вашу землю або майно.

Допоки не будуть врегульовані питання ринку сільськогосподарських земель (зокрема прийнятий закон про обіг земель с/г призначення), власникам й орендарям треба залишатися готовими до можливих зазіхань на землю чи майно. І скасування мораторію, і його поновлення на черговий період, і його посилення дають поштовх для рейдерів. Тому варто зробити все, аби попередити будь-які спроби захоплення. Профілактика завжди краща за лікування.

3
1

Эта запись была размещена в рубрики: