Більше 3 мільйонів в Україні живуть не за «пропискою»

В Україні близько 12% живуть не за місцем реєстрації. Це щонайменше 3,3 млн дорослого населення. Такі дані нового дослідження «Громадяни України, що живуть не за місцем реєстрації: їхня кількість та проблеми».

Для отримання однієї соціальної послуги, що прив’язана до «прописки», людина повинна витрачати в середньому 750 грн.

Приблизно у половини мешканців міст (47%), які проживають не за місцем реєстрації, за останні три роки виникала потреба отримати послугу, яку зазвичай можна одержати лише за місцем реєстрації, – оформлення паспорта чи ID-картки вперше, вклеювання фото або заміна документів.

Майже 2 мільярди гривень втратили українці за два роки, щоб отримати держпослуги за місцем реєстрації.

«Ми розуміємо, що ті суспільні втрати, які демонструє дослідження, варто розглядати не лише в грошовому вимірі, а й у часовому. Оскільки мова йде не лише про затрати людини на дорогу, а й про те, що кілька мільйонів людей витрачають у середньому 4,4 робочих днів (з п’яти) на вирішення питань, пов’язаних з адміністративними послугами за місцем реєстрації», - зауважила Людмила Янкіна, керівниця проекту ЄС “Свобода пересування для кожного: реформа системи реєстрації місця проживання в Україні”, Центр прав людини ZMINA.

Питання реєстрації впливає на дуже багато сфер життя людини та її відносини з державою. Йдеться про медицину, ведення підприємницької діяльності, адміністративні послуги, субсидії, вибори, судовий та соціальний захист тощо.

21% опитаних відчувають себе обмеженими у правах через «прописку».

Людям, які мешкають не за місцем реєстрації, набагато складніше реалізувати свої права. Вони рідше беруть участь у виборах та менш активні у житті міста чи села.

«Причиною високо рівня толерантності до проблем, спричинених реєстрацією місця проживання, є те, що потреба в послугах виникає одноразово або епізодично. Для отримання найбільш популярних послуг використовуються альтернативні, часто неофіційні шляхи. Деякі послуги та права не сприймаються як важливі», – наголошує Олександра Слободян, дослідниця в Аналітичному центрі CEDOS.

Враховуючи категорії населення, що не були включені в опитування, загальна кількість осіб, які проживають не за місцем реєстрації або мають істотні труднощі з тим, щоб зареєструвати місце проживання, може сягати щонайменше 6,8 мільйонів.

У дослідженні «Система реєстрації місця проживання в Україні: її вплив на реалізацію прав та життєвих інтересів людини» взяло участь 7400 респондентів. Воно складається з двох окремих опитувань, що проводилися послідовно упродовж серпня-вересня 2018 року компанією Kantar TNS в Україні. Перше загальнонаціональне опитування проводилося серед населення України віком від 18 до 75 років. Збір даних відбувався з 2 по 22 серпня 2018 року. Всього було опитано 5400 осіб.

Більше на Громадському Просторі https://www.prostir.ua/?news=bilshe-3-miljoniv-lyudej-v-ukrajini-zhyvut-ne-za-propyskoyu

Дослідження https://drive.google.com/file/d/1lJtuQlQZz4H47dWP-dpCcmfc3-8ExeuO/view?fbclid=IwAR1vMVE_ckqk6Fp1sNd90EKjzKmPMjzUPG50uM4VT4SOBvMMK5opuFzMsPk

1
0

Эта запись была размещена в рубрики: