ЄС виділив 300 тисяч євро на консультації та навчання ромів в Україні

В Україні проживає від 150 до 400 тисяч ромів. Але що ми можемо сказати про життя цієї нацменшини? Ускладнений доступ до освіти, медицини, соціальних послуг і працевлаштування, відсутність ідентифікаційних документів:

Близько 40% ромів не мають документів.
Понад 60% представників ромської нацменшини не мають роботи.
Лише 1% дітей ромів отримують атестат про повну загальну середню освіту.

Згідно з дослідженням щодо соціально-економічного та суспільно-правового аспекту ромських громад України, кожен п'ятий представник ромської національності, а це 24%, взагалі не має освіти.

Майже кожен четвертий не вміє читати та писати українською. А частка тих, хто отримав вищу освіту, мізерна — лише 1%. 31% дітей ромів взагалі не ходять до школи.

Частими є випадки стигматизації та дискримінації. У свіжій заяві від комісарки Ради Європи з прав людини Дуні Міятович наголошується, що ромофобія є головною перешкодою для соціальної інтеграції ромів по всій Європі. Зауважимо, що в Україні, згідно з опитуванням КМІС, індекс соціальної дистанції до цієї етнічної групи є одним із найвищих.

300 тисяч євро для консультацій та навчання ромів

Європейський Союз за ініціативи угорської організації «Європейський центр прав ромів» та Карпатського агентства прав людини «Вестед» підтримав проект «Справедливість для ромів в Україні» (Justice for roma in Ukraine).

Проект реалізується у трьох регіонах України (Київська, Закарпатська та Одеська області) — проводиться низка консультацій та зустрічей ромів із юристами.

Як працює законодавство України, які права та можливості мають роми та як їх можна реалізувати — про все це розповідають та пояснюють юристи представникам ромської нацменшини.

Проект, на який ЄС виділив 300 000 євро, триватиме 48 місяців. Протягом цього часу буде проведено в кожному регіоні 30 зустрічей.

Перший правозахисний семінар проекту «Справедливість для ромів в Україні» відбувся в Ужгороді 16 березня 2019 року.

(фото із сайту www.kaplvested.info)

«Як ви знаєте, у ромів одна проблема йде за іншою. Чому немає води у таборі? Бо немає документів на будинок. А чому немає документів на будинок? Бо ця людина не знає, як звертатися в сільську раду за отриманням земельної ділянки. Буває, що ці люди так живуть по 10-20 років», — розповідає Володимир Навроцький, керівник Карпатського агентства прав людини «Вестед», експерт проекту «Справедливість для ромів в Україні».

«Ми роз’яснюємо, що якщо у вашому таборі немає води, немає каналізації, то потрібно звернутися до місцевого органу, щоб було створено належні умови на рівні, як для всіх громадян України. Роз'яснення ведуться і щодо випадків дискримінації. Наприклад, місцевий орган може заявити, що не зарахує дитину у звичайну школу, а в «ромську». Але якщо ми розподіляємо дітей, то про яку інтеграцію йде мова?»— додає експерт проекту.

Юристи допомагають тим ромами, які потерпають від свавілля поліції.

«Філософія проекту в тому, щоб за рахунок систематичних зустрічей-роз'яснень змінити те, як люди мислять, як люди бачать себе і як вони можуть скористатися тим, що їм дає законодавство, якщо вони не знають як це зробити», — пояснює Володимир Навроцький.

Нагадаємо, що 8 квітня у світі відзначають Міжнародний день ромів. У своїй заяві комісарка Ради Європи з прав людини Дуня Міятович закликала європейські держави до більшої рішучості у забезпеченні тривалих та конкретних змін для ромів.

 «Це день святкування ромської культури та ромського внеску до європейських країн, а також культурного різноманіття Європи. День 8 квітня, приурочений даті проведення першого Всесвітнього конґресу ромів у Лондоні 1971 року, також має нагадати про нагальну необхідність кращого захисту прав ромів.

По всій Європі продовження порушень прав людини, ціллю яких є роми, суперечить усім іншим зусиллям, спрямованим на покращення їхнього доступу до освіти, охорони здоров'я та працевлаштування, а також перешкоджає їхній повноцінній участі в суспільств, — наголошується у заяві зі Страсбурга.

Європейський Простір
euprostir.org.ua
eu@prostir.ua

 

0
4

Эта запись была размещена в рубрики: