Бони – гроші місцевого самоврядування Слов’янська


Нещодавно Слов’янський краєзнавчий музей на своїй сторінці у Фейсбук оприлюднив цікаву інформацію, що розповідає про бони - гроші місцевого самоврядування, які були в обігу у Словянську у 1918 році.

Пропонуємо цікавий матеріал про грошові знаки що зберігаються у фондах музею оприлюднений Лілією Зандер. 

Паперові гроші нерозривно пов’язані з існуванням і функціями держави і є цінним джерелом політико-економічного, культурного життя епохи . Після жовтневої революції, в 1918 році кожна влада на Україні випускала свої власні гроші: шаги, карбованці, гривні.


В склад емісій грошових знаків входили емісії місцевих органів, різних кооперативів, приватних підприємств, які випускали чеки, бони, марки.
Грошові знаки, випущені без дозволу влади, могли виконувати ті ж функції грошей, що і державні грошові знаки і були їх замінниками . Як відомо, сфера функціонування подібних замінників державних грошових знаків була дуже вузькою і обмежувалась даною територією. Прикладом можуть бути бони, випущені Слов’янським місцевим самоврядуванням в 1918 р.


В грудні 1917 р. на засіданні міського самоврядування було прийнято відповідну постанову про випуск місцевих бон і в кінці місяці зроблений пробний відбиток 3-рублевого знаку. В результаті чого були випущені бони номіналом «1, 5, 10, 25, 50 і 100 рублей». На початку 1918 року в Слов’янській типографії Котлярова були двічі надруковані місцеві гроші, виготовлені на звичайному папері, без захисних знаків. 
Вони відрізнялись між собою за номіналом, серією і номером, розміром, а також декоративною рамкою і кольором.


Протримались бони до 1919 року , а після отримання державним банком «постоянных» грошових знаків, їх можна було обміняти.

Бони , що вийшли з обігу, стали предметом колекціонування На їх основі виникла допоміжна історична дисципліна - боністика, що вивчає як історичні джерела, паперові грошові знаки і бони, які вийшли з обігу. Колекціонування бон і грошових знаків – явище порівняно нове та охопило весь світ.


Велике зацікавлення для колекціонерів мають різні грошові знаки, випущені місцевими владами, так звані «місцеві гроші» До таких грошей належать і бони міста Слов’янська, Харківської губ.,

У фондах Слов’янського краєзнавчого музею зберігаються копії бон, випущених Слов’янським міським самоуправлінням в 1918 році.

5
0

Эта запись была размещена в рубрики: