В Краматорську відбудеться екологічний форум “СхідСортує”


15 березня
 в Краматорську на першому в Донбасі екологічному форумі “СхідСортує: взаємодія місцевої влади, активістів та бізнесу у впровадженні сортування ТПВ”.

Участь у форумі — безкоштовна, за реєстрацією.

Проект “ЕкоСхід”, який придумали у громадській організації "Добра воля" (автори відомого в Харківському районі проекту Ecolanding),
в січні-лютому також провели серію тренінгів в Маріуполі, Краматорську та Сєвєродонецьку.Понад рік — з 1 січня 2018 року в Україні діє норма закону “Про відходи”, в якій говориться: все сміття має бути відсортоване.
На практиці цьому майже ніхто не слідує — по всій країні, і в містах Донбасу в тому числі, сміття збирається в звичайні контейнери
та на полігони вивозиться все упереміш: і цінна вторсировина, і небезпечні відходи.

Будемо дуже вдячні за допомогу у розповсюдженні інформації, щоб як умога більше зацікавленних людей змогли дізнатися про форум та отримати необхідний досвід.
Просимо обов'язково давати форму реєстрації за посиланням для участі на форумі.

Нижче та у додатках релізи українською та російською мовами.

Представники ЗМІ можуть отримати додаткову інформацію, а також запросити для теле— і радіоефірів та інтерв'ю спікерів проекту.
У цьому допоможе партнер проекту — PR-аґенція “Bagels & Letters”:
координаторка по роботі із засобами масової інформації: Тетяна Реуцька: 067 251 9509, reutskatata@gmail.com
PR-менеджерка проекту: Тетяна Ландесман: 063 22 22 583 tetyana.landesman@gmail.com
______________________________

“Сортування сміття має стати звичкою” 15 березня в Краматорську пройде перший екофорум Донбасу

Понад рік — з 1 січня 2018 року в Україні діє норма закону “Про відходи”, в якій говориться: все сміття має бути відсортоване. На практиці цьому майже ніхто не слідує — по всій країні, і в містах Донбасу в тому числі, сміття збирається в звичайні контейнери та на полігони вивозиться все упереміш: і цінна вторсировина, і небезпечні відходи. Лише в деяких населених пунктах екоактивісти або свідомі “комунальники” все ж ставлять контейнери для роздільного збору твердих побутових відходів. Наприклад, в школах, біля багатоквартирних будинків, а деякі прогресивні підприємці — в своїх закладах.

Тих, хто хоче приєднатися до цього руху, зібрав взимку на тренінгах в містах Донбасу проект “ЕкоСхід”. У них, серед інших, брали участь активісти, вчителі, підприємці, чиновники. І з'ясувалося, що найчастіше їм для виконання правила про сортування сміття не вистачає одного — взаємодії. Як її налагодити, з'ясують 15 березня в Краматорську на першому в Донбасі екологічному форумі “СхідСортує: взаємодія місцевої влади, активістів та бізнесу у впровадженні сортування ТПВ”. Участь у форумі — безкоштовна, за реєстрацією.
Проект “ЕкоСхід”, який придумали у громадській організації "Добра воля" (автори відомого в Харківському районі проекту Ecolanding), в січні-лютому провів серію тренінгів в Маріуполі, Краматорську та Сєвєродонецьку. “У Харківській області є кілька успішних проектів, які пройшли всі стадії становлення й ефективно працюють вже кілька років. Ми хотіли в стислій та доступній формі пояснити, яких помилок можна уникнути, а які можливості варто використовувати”, — пояснює керівник “Доброї волі” Артем Костецький. Проект зібрав на тренінгах 53-х людей з Маріуполя, Краматорська, Сєвєродонецька, Слов'янська, Покровська, Бахмута, Лисичанська та інших міст та селищ. На форумі “СхідСортує: взаємодія місцевої влади, активістів та бізнесу у впровадженні сортування ТПВ”, який стане кульмінацією проекту, учасники тренінгів знову зберуться разом. Вони зможуть узагальнити свій досвід, відновити старі знайомства й завести нові, поділяться досягненнями та помилками. “Ми допомагаємо їм на початкових етапах, щоб потім вони могли успішно діяти самостійно”, — говорить Артем Костецький.

В цілому, учасників тренінгів можна розділити на умовні три групи, впевнена координаторка проекту “ЕкоСхід”, екологиня Ксенія Тумановська: “По-перше, це активісти, які хочуть організувати або вже організували збір пластику, скла, макулатури. Вчителі — в школах, власники кафе і ресторанів — у себе в закладах, містяни — в своїх ОСББ. По-друге, це підприємці, які займаються переробкою і перевезенням ТПВ. По-третє, це чиновники комунальних підприємств та профільних департаментів місцевих рад, які щиро хочуть виконувати закон і поліпшити екологію в своїх містах”. Всі ці три групи потребують один одного, пояснюють організатори. І на тренінгах з'ясувалося, що навіть живучи в одному місті, вони часто не могли познайомитися, знайти один одного.

На форумі в Краматорську 15 березня способи такої комунікації обговорять на окремій дискусійній панелі. Один з її експертів — харківський розробник Єгор Куц, автор мобільного додатка Clewo. Додаток допомагає організувати збір і вивезення відсортованих відходів “в режимі реального часу”. За словами розробника, ідея прийшла до нього буквально на вулиці.

“Минулої весни по дорозі на роботу в одному з дворів багатоповерхівок я побачив пункт прийому пластику. А через три під'їзди від нього — переповнений контейнер пластикових пляшок. Перебуваючи практично поруч, мабуть, вони не змогли знайти один одного, — пояснює розробник. — Я запропонував ідею програми, яка допомагає з такою комунікацією, колезі Олександру Герасимову, і ми почали роботу”.

Зараз Clewo знаходиться на стадії закритого тестування. Автори хочуть додати в нього додатковий функціонал — спливаючі повідомлення про те, що хтось додав нову пропозицію з накопиченим відсортованим сміттям. Хоча Clewo буде безкоштовним, автори працюють над додатковою платною функцією для підприємців-переробників — автоматичним створенням маршрутів.

Учасницею тієї ж панелі “Пошук шляхів взаємодії для ефективного впровадження роздільного збору ТПВ” буде начальниця відділу екології, клімату та енергозбереження Покровської міської ради Ірина Швець. До 2016 року вона працювала екологинею в великих промислових компаніях. Зараз її завдання: посилення контролю за дотриманням екологічних норм підприємствами і комплексний екологічний розвиток міста.

“Як сортувати сміття, написано в законі. Але як це зробити за кошти місцевої ради, законодавство не пояснює. Покровськ зараз шукає інвестиції — 200 000 — 250 000 євро для повного охоплення міста сортуванням. Це установка контейнерів, оновлення транспорту, створення логістичної карти, досортувальної станції, накопичувального майданчика. Крім того, сортувати повинен не тільки житловий сектор, але всі. Це означає, що нам потрібно переглянути концепцію вуличних урн. Але і це ще не все. Один з найважливіших кроків — навчання персоналу та населення. Сортування сміття має стати звичкою, такою ж природною як чищення зубів вранці”.

На форумі Ірина Швець сподівається знайти тих, хто має досвід екологічних проектів і зможе провести таке навчання для співробітників комунальних підприємств, чиновників, місцевих жителів Покровська.

Окремо на форумі обговорять проблему утилізації небезпечних відходів у складі побутових. Це, наприклад, ртутьвмісні лампи — в Харкові їх збирають під час акції "Нам не до лампочки".

"У складі ТПВ є небезпечні речовини — наприклад, популярні зараз “економні лампи” містять пари ртуті, — пояснює тренерка проекту “ЕкоСхід”, співорганізаторка акції “Нам не до лампочки” Юлія Кукліна. — За законом, той, хто вивозить сміття, зобов'язаний організувати окремий збір цих відходів ще на етапі їх утворення (тобто кидати в загальний бак їх, в принципі, не можна). Він же відповідає за їх безпечну утилізацію”.

"Цей тип відходів потрібно збирати в спеціалізований герметичний контейнер, — додає Ксенія Тумановська. — А організація, яка уповноважена органом місцевого самоврядування на збір та вивіз відходів, повинна укласти договір з підприємством, ліцензованим на роботу з небезпечними відходами та передати відходи їм на утилізацію”.

“Більш того, в тариф на вивезення сміття вже включена оплата такої утилізації. Але, на жаль, цим ніхто не займається”, — уточнює Юлія Кукліна.

Одна з проблем, за словами активістки в тому, що свідомий громадянин не може сам здати небезпечні лампочки на утилізацію — їх можна приймати тільки у юридичних осіб. “Щоб вирішити цю проблему, ми придумали акцію “Нам не до лампочки” — харків'яни приносили ртутьвмісні лампи представникам громадської організації, яка передавала їх утилізаторам. За три акції зібрали 845 ламп і 43 термометра. Але це, звичайно, тимчасове рішення. Місцева влада зобов'язана укладати договір на вивезення сміття з тим комунальним підприємством, яке може саме забезпечити збір і безпечну утилізацію лампочок, ртутних термометрів, батарейок”.

Організатори форуму впевнені, що організація сортування небезпечних відходів, і сортування ТПВ взагалі — посильне завдання для жителів Донбасу і місцевих рад. Але для її вирішення необхідно об'єднатися. “Під час тренінгів ми зустріли безліч людей, щиро зацікавлених у тому, щоб їхні міста були чистими і безпечними. Багато з них приїдуть 15 березня в Краматорськ, — розповідає Ксенія Тумановська. — Якщо вони знайдуть спільну мову, то форум може визначити екологічне майбутнє Донбасу не тільки на найближчий час — на довгі роки”.

Щоб стати учасником форуму, потрібно зареєструватися за посиланням

Участь у форумі — безкоштовна.

Ця діяльність фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Форум "СхідСортує: взаємодія місцевої влади, активістів та бізнесу у впровадженні сортування ТПВ" пройде 15 березня в Краматорську

Програма форуму:
10.00 — Реєстрація учасників.
11.00 — Відкриття форуму. Презентація проекту “Сортування відходів єднає громаду”
11.30 — Панельна дискусія “Пошук шляхів взаємодії для ефективного впровадження роздільного збору ТПВ”
13.00 — Обід
14.00 — Презентація проектів учасників тренінгів
15.00 — Панельна дискусія “Проблеми утилізації небезпечних відходів у складі побутових”
16.10 — Кава-брейк. Підведення підсумків форуму.

Пошта ГО "Добра воля"

Сторінка "Еколендінг" в Facebook

Сторінка ГО "Добра воля" в у Facebook

0
0

Эта запись была размещена в рубрики: