Вже скоро. Літературна зустріч у бібліотеці Слов’янська

21-23 лютого українські письменники поїдуть на зустрічі з читачами в бібліотеки Донецької області. 22 лютого, у п’ятницю вони відвідають Слов’янськ. Загалом, в рамках проекту "Схід читає" Сергій Жадан, Макс Кідрук, Андрій Любка, автори дитячих книжок Сашко Дерманський та Діана Мельникова виступатимуть в Бахмуті, Миронівському, Дружківці, Костянтинівці, Слов'янську і Краматорську. Разом з собою вони привезуть майже тисячу книг від Українського інституту книги та видавництв, які підтримали проект. Ідея проекту "Схід читає", за словами Сергія Жадана, — повернути життя в бібліотеки, допомогти стати їм центрами суспільного і культурного життя. А ще це чудова нагода познайомити читачів з українськими й зарубіжними літературними новинками.

Зустріч у Слов’янську почнеться о 15:00 у Центральній міській бібліотеці (пл. Соборна, 2а). А якщо хтось бажає побачити та почути письменників ще раз, може поїхати в інше місто області: за 3 дні письменники відвідають 6 міст та проведуть 9 зустрічей з читачами: дітьми й дорослими. Зустрітися з сучасними авторами, послухати, як вони читають свої твори, задати питання про літературу і не тільки, можна буде в міських і дитячих бібліотеках: 21 лютого — в Миронівському та Бахмуті, 22 лютого — в Костянтинівці, Краматорську та Слов'янську, 23 лютого — в Дружківці та Краматорську. Повна програма другого туру — нижче.

У першому турі проекту Благодійного фонду Сергія Жадана, що реалізується в партнерстві з Українським інститутом книги за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”, письменники Сергій Жадан, Андрій Курков, Іван Андрусяк, Євген Положій та Тетяна Стус відвідали Сватове, Старобільськ, Станицю Луганську і Щастя. У програмі були як зустрічі з дорослими читачами, так і зі школярами. “Уявіть полицю з дитячими книжками й за 20 сантиметрів від барвистих обкладинок — вирва в стіні від прямого влучання! — згадує цю поїздку дитяча письменниця Тетяна Стус. — Або – вогкі написи “Вихід до бомбосховища” кольоровим фломастером на білому аркуші, приклеєні вздовж стіни школи. А ще діти, які беруть до рук новенькі подаровані книжки, наче то безцінні коштовності”.

Всі видання, які привезуть до дитячих і шкільних бібліотек — книги для дітей. Серед книг для бібліотек загального профілю дитячих книг — 20%. Але і ця майже тисяча книг поки що не може задовольнити попит на літературу для підростаючого покоління. За словами керівника відділу співробітництва з бібліотеками і оцифровки УИК Артема Лобанова, зараз в інститут додатково надходять книги від 20 видавництв, які вирішили приєднатися до проекту. Переважно, це дитячі книги.

“Така допомога дуже важлива, адже в маленьких містечках бюджети для бібліотек не дуже великі, — каже директорка Костянтинівської центральної бібліотеки Тетяна Оратівська. — Найбільш потрібне поповнення сучасної літератури для будь-якого віку. Бо в нас ще є, крім центральної бібліотеки, дві дитячих філії і одна доросла”.

Сучасній бібліотеці, окрім книг, потрібні ще й відвідувачі, відзначають організатори проекту з Благодійного фонду Сергія Жадана. З ними згодна директорка Центральної міської бібліотеки Слов'янська Лариса Мамедова. За її словами, найбільше бібліотекам потрібна сучасна українська література: "Ми поповнюємо фонди за рахунок державної програми, є книги, які дарують відвідувачі, друзі. Але їх завжди не вистачає. Тому нам потрібні такі проекти як "СхідЧітає".

Власних коштів для покупки книг у міської бібліотеки немає, хоча в минулому році вперше за багато років бібліотеці виділили гроші з міського бюджету. "Але ми ж не тільки книги видаємо. Ми проводимо тренінги, зустрічі, виставки книг і картин, круглі столи. Громадськість використовує наш простір як місце проведення заходів. Ми надаємо населенню електронні послуги, навчаємо комп'ютерної грамотності людей старшого віку, вчимо мови". За словами Лариси Мамедової, письменник Сергій Жадан в бібліотеці вже виступав, а ось його колега Андрій Любка — ні: "Наші співробітниці ходили послухати Любку в" Теплицю ", а тепер він сам до нас приїде".

Зовсім інша ситуація у шкільної бібліотеки в смт Миронівський — тут поки немає обладнання для проведення подібних заходів. За словами завуча, вчительки зарубіжної літератури Галини Селищевої, їм дуже потрібні нові книги, особливо не вистачає художньої літератури. В майбутньому бібліотека, хоч й шкільна, теж хотіла б бути центром культурного життя селища і місцем, де стають читачами. “Тому що література — це зв'язок з історією, мистецтвом, життям навколо. Зараз у старшокласників емоції, закоханості, їм хочеться якихось таких романтичних або пригодницьких історій. І це здорово, про це теж є книжки, — вважає вчителька. — Я запровадила для нашого 10 класу систему бонусів: прочитаєш будь-яку книгу, розкажи мені, про що вона, і я додам бали до підсумкової оцінки із зарубіжної літератури”.

"Тут ми з Галиною Миколаївною однодумці, — додає директорка Фонду Сергія Жадана Ірина Куніцина. — Скоро запускаємо проект зі схожою ідеєю: конкурс рецензій “Читай-пиши” для школярів Донецької і Луганської областей. Партнерами будуть той же Український інститут книги, проект підтримки дитячого читання Barabooka і видавництво “Ранок”.

У школі давно дружать з Благодійним фондом Сергія Жадана. “Ми познайомилися, коли нам дуже потрібні були українські народні костюми, — згадує Галина Селіщева, — ті, в яких виступали діти, були пошиті ще в 1960-х”. Пізніше Фонд подарував школі тент для занять в саду, організував візит тренера з козацького бою із Запоріжжя, відвозив дітей на концерт “Океану Ельзи” в Київ. “Фонд допомагає виконувати бажання, але тільки одне ніяк не збудеться — познайомитися з Сергієм Жаданом наживо, — зізнається вчителька. — Але ж до його візиту залишилися лічені дні — рахуємо їх всією школою”.

Зустрічі з відомими письменниками — один із способів привернути увагу до бібліотек, вважають організатори проекту “Схід читає”. “У бібліотеки потрібно повертати життя, вони не повинні бути просто місцем зберігання книг”, - говорить Сергій Жадан. А письменникі не проти: "Завжди приємно щось віддавати, коли цього потребують і чекають, — вважає Тетяна Стус. — У мене мало спогадів про рідну Луганщину, в яких би було так багато дітей, зацікавлених книжками, читанням та спілкуванням з письменниками. А от тепер є! У Києві, Львові це звично для авторів, та і ці міста балувані увагою. А Донбас мене вразив україноцентричністю, відкритістю дітей, горінням учительок та бібліотекарів”.

Нагадаємо, проект стартував 16 січня літературним вечором у Харківській бібліотеці ім. Короленка. 17 січня письменники Сергій Жадан, Андрій Курков, Іван Андрусяк, Євген Положій та Тетяна Стус провели зустрічі у Сватовому й Старобільську, а 18 січня — в Станиці Луганській і Щасті. У бібліотеки були передано 862 книги від УІК, більше 120 книг від Міжнародного фонду “Відродження”, а також книги, пожертвувані різними видавництвами.

У третьому турі проекту “Схід читає” 22-23 березня письменники відвідають міста і селища Луганської області: Гірське, Золоте, Попасну, Сєвєродонецьк та Лисичанськ.

Розклад 2 туру:
21 лютого, четвер
смт Миронівський
11:00 - Бібліотечно-інформаційний центр Палацу культури (вул. Миру, 18)
Дитяча та доросла програма

Бахмут
14:00 - Бахмутський міська бібліотека для дітей (вул.Миру. 40)
Дитяча програма

15:00 - Центральна міська бібліотека Бахмутськой міської ЦБС (вул. Миру, 28)
Зустріч в бібліотеці

22 лютого, п’ятниця
Костянтинівка
11:30 - Костянтинівська центральна міська бібліотека
(Бульвар Космонавтів, 11)
Зустріч в бібліотеці для дорослих і дітей.

Краматорськ
14:30 - Дитяча бібліотека ім.Пушкіна (вул. Паркова, 14)
Читання для дітей

Слов'янськ
15:00 - Центральна міська бібліотека ім.Петренка, (пл. Соборна, 2а)
Зустріч в бібліотеці

23 лютого, субота
Дружківка
11:00 - Дружківська міська центральна бібліотека ім. Л. Українки (вул. Енгельса, 112, мультицентр "Грайлик")
Зустріч в бібліотеці: доросла та дитяча програми

Краматорськ
14:00 - Центральна міська публічна бібліотека (вул. Марії Приймаченко, 16)
Зустріч в бібліотеці

Благодіний фонд Сергія Жадана

3
1

Эта запись была размещена в рубрики: