Не викидай ртутьвмісну лампу просто у смітник! Вже скоро у Слов’янську запропонують вирішення проблеми

 

Не забруднюй таким чином довкілля! Віднеси таку лампу до одного зі спеціальних контейнерів твого міста, звідки вона потрапить до ліцензованого підприємства на безпечну переробку та утилізацію.

Про ці та інші важливі правила поводження зі ртутьвмісними освітлювальними приладами йдеться в рамках реалізації проекту «Створення системи збору та утилізації ртутьвмісних ламп в м. Слов’янськ» громадською організацією «ДЖЕРЕЛО 3000», за сприяння Програми малих грантів Глобального екологічного фонду, що впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні (ПМГ ГЕФ ПРООН в Україні).

Ртуть — одна з найнебезпечніших і отруйних речовин, метал, рідкий при температурі вище 38,8 °С. Ртуть, а також більшість її сполук, летка. Пари ртуті, а також металева ртуть, можуть викликати важке отруєння з летальним результатом, вражати нервову систему, печінку, нирки, шлунково-кишковий тракт, при вдиханні — дихальні шляхи. Всесвітня організація охорони здоров'я відносить ртуть до токсинів, які найбільш небезпечні для довкілля та здоров'я людини.

Згідно зі ст. 35-1. ЗУ «Про відходи»: «Небезпечні відходи у складі побутових відходів збираються окремо від інших видів побутових відходів, а також мають відокремлюватися на етапі збирання чи сортування та передаватися спеціалізованим підприємствам, що одержали ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами». Однак на практиці виникають суттєві складності, тому що  в Україні відсутній механізм організації збору від населення та знешкодження відпрацьованих енергозберігаючих ламп. Мешканці українських міст і сіл викидають відпрацьовані енергозберігаючі лампи у смітники, що призводить до значного забруднення довкілля парами ртуті.

 

Населення м. Слов’янськ станом на 01.10.2017 р. складає близько 112 тис. осіб. За даними досліджень та підсумками практичної роботи у 2017-2018 рр. Асоціації підприємств у сфері поводження з небезпечними відходами зі збору та утилізації ртутьвмісних ламп, на кожні 10 тис. населення міст районного значення припадає близько 1250 використаних ламп  на рік. Таким чином, прогнозована кількість відпрацьованих ртутьвмісних ламп, яка утворюється у домогосподарствах населення на території м. Слов’янськ складає більш ніж 14 тис. одиниць на рік, переважна більшість з яких потрапляє на полігони побутових відходів, чим завдає значної шкоди довкіллю. Адже така кількість ламп містить приблизно 400-450 г ртуті. При цьому лише один грам цієї речовини здатній отруїти більш ніж 3,3 млн куб.м повітря або 200 тис. куб.м води.

Метою вищевказаного проекту є саме вирішення такої багаторічної проблеми – централізованого збору та утилізації відпрацьованих ртутьвмісних ламп, які утворюються в домогосподарствах населення м. Слов’янськ. При цьому однією із головних задач проекту є підвищення рівня освіти та обізнаності побутових споживачів з питань безпечної утилізації ртутьвмісних ламп, поширення знання щодо шкоди навколишньому середовищу у разі безвідповідального ставлення до такого типу відходів.

Для досягнення вказаних цілей планується організація на базі комунальних підприємств та контейнерних майданчиків міста п’ятнадцяти точок збору від населення зазначених типів ламп, з метою подальшого їх транспортування на утилізацію до відповідних ліцензованих підприємств. Ці точки збору будуть організовані шляхом встановлення спеціалізованих сертифікованих контейнерів для збору ртутьвмісних приладів.

Крім того, планується проведення круглих столів та презентацій у місті, проведення цільової промо-кампанії у соціальних мережах, розміщення відповідної інформації на біг-бордах та у ЗМІ у м. Слов’янськ, виготовлення та розповсюдження плакатів, буклетів та флаєрів серед мешканців міста, учнів шкіл тощо.

Усіх зацікавлених осіб, які хочуть прийняти участь у впровадженні проекту просимо висилати комерційні пропозиції на електронну пошту громадської організації «ДЖЕРЕЛО 3000»: dzherelo3000@gmail.com

Перелік місць майбутнього розташування контейнерів

Контейнерний майданчик за адресою бул. Пушкіна, 7

Контейнерний майданчик за адресою вул. Бульварна, 2

Контейнерний майданчик за адресою вул. Вільна, 2/4

Контейнерний майданчик вул. Генерала Батюка, 21

Комунальне підприємство Слов’янської міськради «ЖЕК №4» (вул. Генерала Батюка, 48)

Контейнерний майданчик за адресою вул. Генерала Лозановича, 8

Контейнерний майданчик за адресою вул. Генерала Лозановича, 16

Комунальне підприємство Слов’янської міськради «ЖЕК №7» (пров. Героїв Чорнобиля, 23)

Контейнерний майданчик за адресою вул. Корольова, 25

Контейнерний майданчик за адресою вул. Поштова, 44

Контейнерний майданчик за адресою вул. Поштова, 65

Комунальне підприємство Слов’янської міськради (вул. Університетська, 2)

Контейнерний майданчик за адресою вул. Центральна, 22

Контейнерний майданчик за адресою вул. Центральна, 44

Комунальне підприємство Слов’янської міськради «ЖЕК №6» (вул. Шовковична, 29)

 

 

8
1

Эта запись была размещена в рубрики: