Культурний розвиток і туристичні «родзинки» першої громади Донеччини – Черкаської ОТГ

15 червня журналісти Донеччини відкривали для себе Черкаську селищну ОТГ – одну з перших об’єднаних громад, створених в області. Прес-тур на тему: «Розвиток культури і туризму в Черкаській ОТГ.

Формування національного світогляду молоді», організований консультантами Донецьке регіональне відділення Асоціації міст України відбувся в рамках Проекту #ПУЛЬС за підтримки #USAID. Представники регіональних ЗМІ побували в центрі громади – селищі Черкаське, а також відвідали села Привілля, Прелесне і Олександрівка.

– Наша громада має аграрну специфіку. Тому перспективи ми бачимо в двох напрямках – це створення робочих міст і розвиток підприємництва. Передусім, робимо акцент на розвитку сільськогосподарського і туристичного бізнесу, – наголосив секретар Черкаської ОТГ Олексій Кривоконь (Алексей Кривоконь).

Дійсно, туристичний потенціал у громади – величезний. Наприклад, музей народної архітектури і побуту під відкритим небом у селі Прелесне – єдиний у своєму роді на сході України. Музейний комплекс складається з сільського подвір’я 19-го століття зі зразками народної творчості Слобожанщини та єдиного в Україні музею дитячої творчості – однієї з найвизначніших пам’яток Донеччини. Тут проводять безліч майстер-класів народних умільців та використовують унікальну техніку килимової вишивки. Славиться Прелесне і щорічним фольклорним фестивалем «Весняне намисто».

Неподалік від музею – пам’ятник садово-паркової архітектури 19-го століття – маєток та парк поміщика О.Ф.Бантиша, в якому частим гостем був відомий письменник Григорій Данилевський, автор історичних романів «Мирович» і «Княжна Тараканова». Крім того, у селищі Черкаське є будинок, в якому народився культовий актор Леонід Биков.

– Ми надзвичайно цінуємо історико-культурні пам’ятки нашої громади, – зазначила начальник відділу культури і туризму Черкаської селищної ради Валентина Гавриш. – Зараз в області реалізується проект «Культурний простір Донеччини», до якого ми також долучилися.

В Черкаській ОТГ розроблено власний проект під назвою: «Слобідська Україна. Панщина». Оскільки панство зробило неоціненний вклад у розвиток цих місць, планується облаштувати туристичні об’єкти для зацікавлення відвідувачів історичним минулим громади.

Крім історико-культурологічної спадщини, розвитку туризму сприяє мальовнича природа Черкаської ОТГ: хвойні ліси, трав’яні луки, ріка, гарні краєвиди. «Хочемо розвинути як еко-, так і агротуризм, щоб люди приїздили до нас. В селі Миколаївка, наприклад, є кінна ферма. Є, де і ягоди позбирати, і покататися – влітку на човнах, а взимку на лижах – тобто, організувати відпочинок можна у всі пори року. Поки що не вистачає ресурсів в громаді, щоб швидко все це створити, тому беремо участь в різноманітних конкурсах та проектах. Сподіваємося знайти кошти на відтворення туристичного маршруту «Слобідська Україна. Панщина» – власне, цей проект вже розпочинаємо і дуже розраховуємо на його результативність», – поділилася планами Валентина Гавриш.

Черкаська ОТГ має успішний досвід впровадження та реалізації пілотного проекту з реформування галузі культури в рамках децентралізації. «Жоден клубний або бібліотечний заклад не ліквідовано, реорганізація відбулася шляхом об’єднання. Таким чином, зараз функціонує 8 інноваційних закладів культури», – підкреслила Валентина Гавриш.

Журналісти переконалися у покращеннях, оглянувши Молодіжний центр в селі Олександрівка, який планують урочисто відкрити до Дня молоді. Центр обіцяє стати сучасним осередком не лише для прогресивної молоді, а й для усіх активних мешканців громади, адже для комфортного перебування тут створюються всі умови – є зручні дивани, плазмовий телевізор, спортивні тренажери, облаштована зона прес-конференцій, кімнати для дітей та молодих матусь. Досить важливим є й те, що Молодіжний центр розташований поблизу опорної школи – таке сусідство взаємопов’язане і дає можливість розвивати спільні напрямки для співробітництва.

До речі, сама опорна школа вражає красою, сучасним ремонтом з приємною кольоровою гамою та функціональним обладнанням. Тут створено перший і поки що єдиний в області інклюзивний центр. На сьогодні в громаді 12 дітей, які потребують інклюзивного навчання, і вже з 1 вересня вони матимуть таку можливість.

– Для опорної школи побудуємо модульну котельню на пелетах, яка, крім школи, опалюватиме також Будинок культури з розташованим у ньому Молодіжним центром та дитячий садок, – розповів Олексій Кривоконь.

Про успішний приклад самоорганізації населення та залучення донорських коштів журналісти дізналися в селі Привілля. Саме тут була створена перша громадська організація Черкаської ОТГ – «Спілка активних громадян Привілля». Завдяки небайдужим мешканцям, за підтримки UNDP і Королівства Нідерландів по периметру Привільської школи, в рамках проекту зі створення безпечного середовища, встановлено огорожу. Також громадою придбано 4 інтелектуальних камери відеоспостереження: три з них закуплено за кошти ПРООН, а на четверту «розумну» камеру кошти виділила Черкаська селищна рада. Встановлення камер зараз на завершальному етапі: четверта буде розташована у центрі громади, на перетині всіх доріг, які проходять через адміністративний центр ОТГ. Цю камеру підключать до аналітичного центру обласного управління МВС України.

Крім того, у Привіллі в рамках спільної програми ПРООН-ООН Жінки «Відновлення управління та сприяння примиренню в постраждалих від кризи громадах України» за фінансової підтримки ЄС реалізується проект з гендерної рівності. «До речі, усім проектам, на які громадські організації залучають донорські кошти, гарантовано надається співфінансування з бюджету громади», – запевнив секретар Черкаської ОТГ.

На думку Олексія Кривоконя, за три роки в громаді зроблено немало.
– Я у своєму житті не бачив, щоб у наших селах щось будували або капітально ремонтували. Те, як ми жили до об’єднання, інакше ніж існуванням, не назвеш. Бюджету сільської ради ледь вистачало на виплату заробітної плати та оплату енергоносіїв по бюджетних установах. І – абсолютно ніякого потенціалу для розвитку. Тому, безперечно, у створенні ОТГ ми бачимо лише суцільні переваги!», – наголосив Олексій Кривоконь.


Фотогалерея
Фотогалерея
Фотогалерея
Фотогалерея
Фотогалерея
Фотогалерея
Фотогалерея
Фотогалерея
Фотогалерея
2
4

Эта запись была размещена в рубрики: