Увага! Небезпечна амброзія: мешканців Слов’янська та району попереджає Управління фітосанітарної безпеки Донецької області 

Шановні жителі м.Слов’янськ та Слов’янського району! Спільними зусиллями зведемо до мінімуму негативний вплив амброзії на здоров’я людей!

Засмічує ця рослина  усі польові культури, овочеві, плодові, городи, узбіччя доріг, залізничні насипи, луки та пасовища, пустирі, береги зрошувальних каналів, ставків і річок та інші необроблювані землі.

Амброзія полинолиста в період цвітіння,  а цвіте вона в кліматичних умовах України з середини липня до настання    осінніх заморозків,  серед населення  досить часто спостерігається  алергійне захворювання - амброзійний поліноз.
Пилок амброзії, потрапляючи в очі, ніс, бронхи викликає сльозотечу, погіршує зір, призводить до різкого запалення слизових оболонок  верхніх дихальних шляхів, приступів бронхіальної астми, підвищує температуру тіла.

Від даного виду алергії, за даними ВООЗ, по всьому світу страждає більше 70 млн. людей! Кожна квітка викидає в атмосферу мільярди частинок пилку, які можуть розноситися вітром на відстань до 500 км.

Ця рослина завдає великої шкоди як сільському господарству, так і здоров’ю людини. У силу цього, амброзія заслуговує найпильнішої уваги, як з боку державних служб, на які покладений контроль за її розповсюдженням, органів виконавчої влади, комунальних підприємств, установ та організацій усіх форм власності, так і з боку населення – власників особистих домоволодінь (господарств) та жителів багатоповерхових будинків.

Як правило, алергічна реакція на пилок амброзії нічим не відрізняється від алергії на будь-яку іншу рослину. Алергени, що містяться в пилку, швидко руйнують захисний бар’єр слизових оболонок носа та очей, викликаючи чхання, сльозотечу, кон’юнктивіт, погіршення зору, першіння в горлі, свербіж та почервоніння шкіри, підвищення температури тіла. В окремих випадках може бути набряк легень, ускладнення нападів бронхіальної астми та хронічних астматичних бронхітів. У рідкісних випадках, потрапляючи в організм, пилок амброзії може провокувати нетипові симптоми: головний біль, втрату смаку та нюху, пригніченість або підвищену дратівливість, депресивний стан та погіршення сну.Тому, важливо: знищити всю наявну амброзію біля свого житла (зробити це потрібно ще до цвітіння бур’яну, найбільш дієвий засіб – виривання рослини з коренем).

Основні способи боротьби з бур’яном: оскільки амброзія полинолиста розмножується тільки насінням, тому слід не допускати її цвітіння. На присадибних ділянках та клумбах необхідно виривати амброзію, чим менша рослина, тим легше проводити цю процедуру. Виривання рослини з коренем є найефективнішим способом боротьби з даним бур’яном. Головним для всіх землевласників та землекористувачів, володарів присадибних та дачних ділянок є обстеження кожні 10-15 діб с квітня до жовтня земель, що використують, виявлення амброзії та негайне її знищення – до цвітіння та створення насіння – самих шкодочинних фаз розвитку карантинного бур’яну, які викликають алергійні захворювання людини (цвітіння) та розповсюдження у нові регіони (створеним насінням). У даний час амброзія на відкритих ділянках відросла до 10-12 см, створила 4-6 пар справжних листків, коріні до 8 см завдовжки, легко знищується проривкою з корінням, особливо після опадів

На земельних ділянках підприємств, установ та організацій, на територіях населених пунктів та територіях, прилеглих до присадибних ділянок громадян, найбільш розповсюдженим методом боротьби є скошування, яке повинно бути системним протягом тривалого часу. Метод низького скошування буде єфективним за умов проведення його з залишенням над землею не більш 2 см стебел, щоб не допустити відростання та створення бокових пагонів амброзії, яка має дуже високу спроможність до відростань після скошувань та проводити неодноразово на самих тих ділянках протягом теплого періоду- до жовтня. Для боротьби з амброзією, поза межами населених пунктів, можливе використання – гербіцидів.

Статею 12 Закону України „Про карантин рослин”  Права та обов'язки осіб щодо карантину рослин передбачено, що  Правила фітосанітарного контролю є обов'язковими для виконання органами державної влади та особами.

Особи та органи державної влади зобов'язані сприяти державним фітосанітарним інспектором у виконанні ними своїх повноважень.

Мається на увазі, що місцева, сільські та селищні ради повинні уточнити межі землекористувань, організувати знищення амброзії на відповідних територіях, інформувати землевласників, землекористувачів та мешканців про методи та терміни знищення амброзії та встановити постійний контроль за своєчасним знищенням амброзії землевласниками та землекористувачами на містах

Для боротьби з амброзією, поза межами населених пунктів, можливе використання – гербіцидів.

Ірина Крупка, головний спеціаліст відділу контролю
за обігом засобів захисту рослин
Управління фітосанітарної безпеки Донецької області

1
1

Эта запись была размещена в рубрики: