Земля має приносити прибуток, – Микола Діхтенко, голова Андріївської сільської ОТГ Слов’янського района

18 травня відбувся навчальний візит до Андріївської сільської ОТГ на тему: «Соціальні контракти як чинник сталого розвитку громади. Міжмуніципальне співробітництво». Захід організували консультанти Донецького регіонального відділення Асоціації міст України в рамках Проекту ПУЛЬС при фінансовій підтримці USAID.

До навчального туру долучилися представники місцевого самоврядування з Краматорська, Дружківки, Слов’янського і Костянтинівського районів, а також журналісти регіональних ЗМІ, повідомляє у Фейсбук ПУЛЬС Децентралізаційний марафон.

Андріївська ОТГ об’єднала села Андріївку, Сергіївку, Варварівку, Роганське і Новоандріївку. Загальна кількість жителів ОТГ – майже 2,5 тисяч людей. Перші місцеві вибори тут відбулися 29 жовтня 2017 року.

Голова громади Микола Діхтенко зустрів учасників «маршруту успіху» у відновленому Будинку культури. Після масштабного ремонту приміщення сільського клубу нагадує європейський культурний центр: простора зала, приємні яскраві кольори, сучасне оздоблення.

Незважаючи на те, що об’єднаній громаді всього півроку, позитивні зміни мешканці вже відчули. Зокрема, реалізовано 30 міні-проектів з благоустрою території, ремонтів соціальних закладів тощо. «В Андріївці стовідсотково виконані роботи по вуличному освітленню, причому з використанням енергозберігаючих технологій, усі ліхтарі – світлодіодні, – розповів Микола Діхтенко. – Скоро підтягнемо в цьому плані й Сергіївку: вже замінено на світлодіодні близько 300 ліхтарів. Також у громаді реалізована більшість проектів із водозабезпечення». Взагалі в ОТГ намагаються рівномірно і повноцінно розвивати всі села. «Ми не рахуємо, наприклад, скільки грошей витратили на Андріївку, а скільки на Сергіївку. У нас одна громада», – наголошує Микола Якович.

Микола Діхтенко, який до обрання головою ОТГ багато років працював Андріївським сільським головою, одним з перших на Донеччині повірив в ідею децентралізації. Ще до початку адміністративно-територіальної реформи в Україні Андріївський сільський голова організував роботу відповідно до основних принципів децентралізації та зумів знайти додаткові джерела доходів до місцевого бюджету. «Головне – залучити мешканців у процеси змін на краще та наблизити послуги до людей так, щоб їм було максимально зручно», – впевнений Микола Діхтенко.

З 2002 року в Андріївці започатковані соціальні контракти з керівниками місцевих підприємств – ця практика згодом стала в нагоді всій об’єднаній громаді. Соціальні контракти включаються до програми соціально-економічного розвитку. Кошти надходять до благодійного фонду розвитку громади. До речі, участь у благодійному фонді беруть як підприємці, так і мешканці ОТГ, а гроші витрачаються за цільовим призначенням. Такий фінансовий ресурс є суттєвою підтримкою для громади.

В Андріївці давно працює місцева пожежна команда, втім після об’єднання вирішено створити ще й свій Центр безпеки. З 2017 року в громаді запущено екологічно чисте комунальне підприємство з виробництва біопалива. Для виробництва пелетів використовують кору, дрібні гілки, тирсу, тріску та відходи сільського господарства – солому, лузгу соняшника, відходи кукурудзи. Одним з найкращих прикладів реалізації інвестиційних проектів в громаді вважається кроляча ферма (ТОВ «Краматорський кролик»). Підприємство приносить прибуток, тож ферму планують розширювати.

Під час навчального візиту гості оглянули також нове футбольне поле із штучним покриттям та спортивно-тренажерним майданчиком, відремонтовані загальноосвітню школу, ясла-садок, ФАП. Відвідали учасники «маршруту успіху» й село Сергіївку, де з гостями поділилися планами щодо розбудови території навколо Будинку культури та похвалилися сучасним парком.

На сьогодні основною проблемою Андріївської ОТГ залишається нестача кадрів і робочих рук. Громада має можливість надати земельні ділянки під житлову та громадську забудову, на яких пропонує розмістити 100 житлових комплексів для внутрішньо переміщених осіб. «Ми пропонуємо людям безкоштовно по 25 соток, аби вони побудували житло та працювали в ОТГ. У нас є переселенці, що купили будинки, крім того, ми маємо змогу надати земельні ділянки під забудову для ВПО та учасників АТО. Також ми пропонуємо мешканцям відкривати власний бізнес і працювати на розвиток громади», – розповів Микола Діхтенко.

Найближчим часом Андріївська ОТГ планує укласти угоду з містом Краматорськ про надання мешканцям громади освітніх та медичних послуг. Укладання подібних договорів про міжмуніципальне співробітництво на Донеччині поки що не практикувалося.

«Це спільна ініціатива Краматорська і Андріївської громади. Нам приємно, що ми першими в області запроваджуємо практику укладання договорів про міжмуніципальне співробітництво», – зазначив секретар Краматорської міськради Денис Ошурко, який особисто взяв участь у навчальному візиті до Андріївської ОТГ.

– Сьогодні ми побачили, що громада розвивається, в селах є робочі місця. Є фінансовий ресурс і земля, яка приносить прибуток. Бажаючі можуть побудувати тут житло, займатися господарством. Після укладання договору про міжмуніципальне співробітництво кожен житель Андріївської ОТГ безперешкодно отримуватиме якісні медичні послуги у Краматорську. Теж саме стосується і освітніх послуг, – резюмував Денис Ошурко.

3
1

Эта запись была размещена в рубрики: