У рубриці «Старожили пригадують» спогади про соляні промисли Слов’янська

"Діловий Словянськ" у партнерстві з краєзнавчим музеєм Слов'янська продовжує публікацію спогадів мешканців міста стародавніх часів. У цій статті пропонуємо історії про соляні промисли Слов'янска.

Видобуток ( виварювання) солі в наших місцях почалося завдяки мінеральним Торським озерам, які сьогодні знаходяться в межах міста Слов’янська. Використовували для виварки солі озера Сліпне, Вейсове (Старо-Майданне) та Ріпне (Маяцьке). Звідкіля ж солона вода в озерах? Підземні води, контактуючи з пластами солі, розчиняють її і по тріщинах, у вигляді солоних джерел, поступають в озера.
Це сприяло виникненню на нашій території соляних промислів.

Ще в 16 віці сюди, на озера, приїздили з різних міст Російської держави люди виварювати сіль.Сіль виварювали в котлах, під якими розводили вогнище, воду наливали прямо з озер.З відра води одержували біля 300 г солі. 
Поряд з виваренною слов’янською сіллю, булла відома і кам’яна сіль (Бахмут). Наприкінці XIX століття були спроби створити соляні копі і в Слов’янську.

Житель міста Пархоменко Филип Денисович (1870 р.н.) розповів:

«Я работал на строительстве соляной шахты. Строительство вел Михайловский. Это было на границе земель Михайловского и городской (Карповка-Бессарабовка). Когда копали шахту, вставляли деревянный сруб. Землей из шахтного ствола засыпали ореховую балку и делали проезжую дорогу в город. На глубине 30 аршин дошли до плауна, работать стало невозможно. Вместо дерева стали применять железные сварные короба. Докопали до глубины 110 метров – до каменной соли. Толщина слоя высококачественной каменной соли достигала 10 м. Первые голубые , чистые, прозрачные и холодные куски соли удивили - вот, что хранится глубоко под землей. Внизу шахты было установлено оборудование для откачки воды. Людей опускали в шахту в широкой бадье На стене шахтного колодца находились скобы, по которым тоже можно было опуститься в шахту. Соль на поверхность поднимали бадьями.

Бахмутские солепромышленники, боясь конкуренции, очень выгодно для Михайловского покупают у него эту шахту со всем оборудованием и закрывают».

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

5
1

Эта запись была размещена в рубрики: