Найбільш шанована людина Слов’янська: Доброчинність Авксентія Васильовича Шнуркова

шну"Діловий Словянськ" продовжує публікацію краєзнавчих матеріалів, присвячений найбільш відомим благодійникам Словянська братам Шнурковим. У цій частині піде мова про доброчинність Авксентія Шнуркова.

Судячи з усього, молодший Шнурков був далекий від комерції. Та свій слід в історії Слов'янська він залишив на іншіх теренах. Навіть невелика частина відомостей про його доброчинні справи свідчить про величезний внесок Авксентія Васильовича в розвиток міста.

Не можна стверджувати, що Авксентій Шнурков на свої кошти повністю будував гімназії, училища, впорядковував місто. Разом із ним це робили й інші. Не зовсім правильно називати його меценатом. Він був благодійником і жертвував чималі гроші на освіту, численні міські, повітові й губернські потреби. Напевно не було на початку ХХ століття більш шанованої людини в Слов'янську, аніж він.

Слід зазначити, що доброчинність Авксентій Васильович завжди здійснював від імені «Братів Шнуркових».

Перелік пожертв  зараз, звичайно, неможливо встановити повністю. Про них знаходимо ряд повідомлень в духовних і світських періодичних виданнях. Згадаємо хоча б декілька з них.

Після переселення основної частини населення від озер виникає нове місто,  а його центром стає нова Базарна площа. Згодом на ній зводиться Свято-Троїцька церква, яка й стала соборним храмом. Свято-Воскресенська церква втрачає частину своєї парафії та поступово занепадає.

Зокрема 1871 року про це писав письменник О.Клєванов, лікуючись на мінеральних водах.

Будучи парафіянином Свято-Воскресенської церкви Авксентій Васильович завдяки своїй побожності, небайдужості 1884 року стає його старостою і буде ним до самої смерті.

Він опікується всіма проблемами храму, безоплатно надає в своєму домі квартири священикам. Скромний та невибагливий у побуті, майже всі зароблені та одержані від брата кошти витрачає на церкву. А сам Іван Васильович на оновлення храму витратив більше тридцяти тисяч рублів. Тож завдяки енергії Авксентія Васильовича та значною мірою коштом Івана Васильовича скоро в занедбаному та збіднілому храмі було замінено дах та підлогу, з’явилася нова кам’яна огорожа, три іконостаси, щорічно поповнюється бібліотека. 1897 року встановлено  дзвін вагою 310 пудів вартістю 5800 руб.

1

Довгі роки побожна паства, яка приїздила на Слов'янські мінеральні води, не мала можливості здійснювати свої духовні треби. 16 серпня 1903 р. Високопреосвященніший архієпископ Харківський і Охтирський Арсеній проїжджав зі Святих гір до Харкова через станцію Слов'янськ. Директор Слов'янських мінеральних вод професор Станіслав Іосифатович Залеський за дорученням Управління вод звернувся до Владики з клопотанням про дозвіл збирати приватні пожертви для спорудження каплиці в парку мінеральних вод. У каплиці передбачалося вмістити священний образ Святого Пантелеймона Цілителя. Було створено спеціальний комітет, який очолив А.В.Шнурков. І хоча першого року пожертви були щедрими, в подальшому вони зменшувалися. Згодом виїхав з міста професор С.І. Залеський, померли А.В. Шнурков та колишній член-розпорядник управління вод Федір Іванович Ніколаєв. Справа зі зведенням каплиці затихла. Нещодавно відомий дослідник історії Слобожанщини Антон Бондарєв щедро поділився своєю цікавою знахідкою – проектом зведення каплиці у місті Слов’янську. Автор проекту архітектор Р.Р.Марфельд.

2

Без сумніву, це могло стосуватися тільки каплиці, яку планували звести на території мінеральних вод. Про це пише 1910 року й газета «Сезонный листок…», інформуючи читачів щодо питання зведення каплиці:

храм

За проектом Роберта Робертовича, зокрема, була зведена й головна будівля Томського політехнічного університету, засновником якого та першим ректором був наш земляк Юхим Лукьянович Зубашов. До речі, 2010 року в Томську відзначили 150-річчя від дня його народження. На жаль, у Слов’янську  ім’я вченого, громадського діяча Юхима Лукьяновича Зубашова згадують рідко.

Каплицю почали  зводити вже після смерті Авксентія Васильовича. Ймовірно, роботи припинили після першого етапу, не втіливши ідею автора проекту. Зараз в каплиці бювет мінеральних вод.

3

Маємо надію, що згодом, каплиця буде реставрована згідно оригінального проекту та стане окрасою нашого міста.

1905 року губернська газета «Южный край» повідомляла, що 10 жовтня в Харкові була освячена триповерхова  будівля на 25 квартир для чиновників духовної консисторії по вул. Каплуновській. Вартість будинку, спорудженого за проектом відомого архітектора Нємкіна В.Х., склала 58тис.руб. Із них 3 тис. пожертвував А.В.Шнурков. Надбудована в 30-і роки на два поверхи будівля збереглася донині.

4(2) 4_(1)

Авксентій Шнурков – голосний міської думи, член Слов'янського відділення Харківського благодійного товариства, член Єпархіальної училищної ради, почесний гість міських заходів…

Багато років місто намагалося вирішити проблему впорядкування головної площі міста. Як завжди, не вистачало коштів. І знову, завдяки благодійності Авксентія Васильовича площа та частково вулиці, які прилягали до неї нарешті були впорядковані. На жаль, залишки старої бруківки тільки іноді видніються з під асфальту.

Дивно, але курортне місто до початку ХХ століття не мало пристойної лікарні. У курортний сезон вели прийом та надавали консультації відомі лікарі з Харкова. Але в самому місті ще й досі була лікарня, заснована синами Степана Таранова-Бєлозьорова та названа в його пам’ять Степанівською. За сто років вона не раз переїздила з одного найманого будинку в інший.

Нарешті в липні 1902 року Слов’янська управа за встановленим порядком звертається з проханням  узгодити проект будівництва міської лікарні імені «Почесних громадян братів Івана та Авксентія Шнуркових». Справу про це знайшов у Харківському архіві член Краматорського клубу «Краєзнавець» Віктор Іванов.

дело

Для лікарні була виділена ділянка землі на тодішній околиці міста (сучасна територія аграрного ліцею).

Є свідчення, що лікарня споруджувалася коштом А.В.Шнуркова.

больница

Ми не встановили чому, але з якихось причин (можливо місто вважало для себе дуже обтяжливим утримувати лікарню аж на 60 місць) замість лікарні будівля була передана під міське реальне училище. Загалом спорудження та обладнання для училища Авксентій Васильович витратив більше 85 тисяч рублів. На жаль, одна з найкрасивіших будівель міста була повністю знищена під час Другої світової війни.

5

В посмертному біографічному нарисі Шнуркова про лікарню не згадується, а місцева газета 1911 року нарікає, що в місті досі немає пристойної лікарні.  Можливо, цей задум було втілено пізніше. Спадкоємицею Шнуркова стала його дружина Марфа Андріївна. Документально відомо, що в пам’ять чоловіка вона продовжувала його благодіяння. А місцеві перекази пов’язують відому будівлю хірургічного відділення центральної лікарні міста з іменем Авксентія Шнуркова. Чи справді відома будівля була споруджена коштом Шнуркових покажуть подальші дослідження.

6

Що стосується комерційного училища (ЗОШ №5), нами не знайдено свідчень, що воно засноване або утримувалося коштом Шнуркових.  На початку ХХ століття в місті з’являється декілька середніх навчальних закладів, заснованих приватними особами. Зокрема комерційне – Оленою Юліанівною Рудзською, приватна жіноча гімназія – Ольгою Петрівною Янковською. Цілком можливо, що засновники залучали й кошти інших осіб, а одним з їх жертводавців міг бути й Авксентій Васильович. Завдяки енергійності, організаторським здібностям засновників навчальні заклади набувають значної популярності в місті. Окремі впливові особи сприяють вирішенню проблем навчальних закладів. Зокрема клопотанням голови Ізюмської повітової земської управи Сергія Степановича  Орлова гімназія Янковської, яка стояла на порозі закриття, одержала безповоротну субсидію.

Та не всі думські діячі так переймалися освітою та медичним обслуговуванням.  Лікар Титов Михайло Гаврилович виступав проти прийняття у відання міста гімназії Янковської, проти відкриття громадської амбулаторії та аптеки. Йому закидали й про відсутність належного контролю санітарного стану міста.

Але й навчальний заклад повинен був підтверджувати гідний рівень знань своїх вихованців. Тож приємно знати, що:

коммерческое

Мабуть не дарма для покриття боргу комерційне училище одержало державну безвідсоткову довгострокову позику.

триннадцат

Авксентій Васильович міг, звичайно, жертвувати на їх потреби певні суми, але повністю не утримував.

Ми не намагаємося ідеалізувати особистість Авксентія Шнуркова, але вважаємо, що не варто серйозно сприймати пікантні історії про заснування хутора Шнурки. Село (хутір) Шнурки було засноване наприкінці XIX  століття. Тут був маєток Шнуркових (947 десятин), куплений братами наприкінці XIX століття. Краєзнавцями записані спогади жителів села про доброго пана Шнурко, який забезпечував селян необхідним сільськогосподарським реманентом. Ймовірно, брати хотіли створити в Шнурках зразкове господарство, тому Авксентій Шнурков залучав на поселення працьовитих селян, всіляко допомагаючи їм в облаштуванні. Крім того, спадок Авксентій Васильович одержав у досить поважному віці, коли йому виповнилося 67 років, а до того він не мав у своєму розпорядженні значних коштів.

Але найголовнішим благодіянням братів Шнуркових в Слов'янську було створення церковно-парафіяльної школи, названої на їх честь: «Слов'янська двокласна церковно-парафіяльна школа братів Івана й Авксентія Шнуркових». Авксентій Шнурков (напівграмотна, але глибоко віруюча людина) присвятив школі майже двадцять років свого життя. Він вклав у неї не тільки кошти, а й душу. Не випадково захоплені сучасники називали школу братів Шнуркових просвітницьким центром. Прикладів такого гідного вкладення капіталу не так уже й багато.

Іллюстрації:
Свято-Воскресенька церква початку ХХ століття
Проект каплиці архітектора Р.Р.Марфельда
Слов’янський курорт. Бювет мінеральних вод
Будинок для чиновників консисторії, Харків, вул.Каплуновська
Слов’янське реальне училище
Слов’янська центральна лікарня

Далі буде

Члени Краматорського
регіонального клубу «Краєзнавець»:
Шабанова В.М.
Трубачова О.І.

 При передруковці матеріалів статті посилання на джерело обовязкове!

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

15
0

Эта запись была размещена в рубрики: