22 березня у всьому світі відзначається Всесвітній день води, — Сіверсько-Донецький БУВР вітає зі святом Слов’янськ

1_офіційний логотипІдея відзначення Дня води уперше була оголошена на конференції ООН з охорони оточуючого середовища і розвитку (ЮНСЕД) в Ріо-де-Жанейро у 1992 році. А вже 1993 року Генеральна Асамблея ООН прийняла офіційне рішення про проведення 22 березня Всесвітнього дня води (водних ресурсів), щоб нагадати всім людям на Землі про значення води та її цінність.

Цього дня Організація з захисту навколишнього середовища звертається до урядів усіх країн світу з проханням проводити конкретні роботи на національному рівні та приділяти більше уваги захисту водних ресурсів.

2017_Всесвітній День ВОДИКожного року одна з установ ООН призначається координатором заходів Всесвітнього дня водних ресурсів і відповідає за просування нової теми під керівництвом Адміністративного комітету з координації.

Тематика Всесвітнього дня води з 1994 року:

 • 1994 - Збереження водних ресурсів
 • 1995 - Жінки і вода
 • 1996 - Вода для міст в пустелях
 • 1997 - Вода на планеті – чи достатньо її?
 • 1998 - Підземні води – невидимий ресурс
 • 1999 - Кожен живе «за течією»
 • 2000 - Вода для ХХІ століття
 • 2001 - Вода і здоров'я
 • 2002 - Вода для розвитку (Рік питної води)
 • 2003 - Вода для майбутнього
 • 2004 - Вода і стихійні лиха

Міжнародна декада 2005-2015 «Вода для життя»

 • 2005 - Початок десятиліття: Вода для життя
 • 2006 - Вода і культура
 • 2007 - Дефіцит води
 • 2008 - Очищення води
 • 2009 - Загальні водні ресурси – спільні можливості
 • 2010 - Чиста вода для здорового світу
 • 2011 - Вода для міст: відповідаючи на міський виклик
 • 2012 - Вода та продовольча безпека
 • 2013 - Водне співробітництво
 • 2014 - Вода і енергія
 • 2015 - Вода і сталий розвиток
 • 2016 - Вода і робочі місця
 • 2017 - Стічні води

2_Всесвітній день водиОсновні цілі проведення Всесвітнього дня води (водних ресурсів):

·         сприяти прийняттю відповідних заходів для рішення проблеми забезпечення населення питною водою;

·         інформувати суспільство про важливість охорони і збереження ресурсів прісної води і водних ресурсів в цілому;

·         залучити до святкування Всесвітнього дня водних ресурсів уряди, міжнародні агентства, неурядові організації і приватний сектор.

За висновками експертів ООН, понад 20% населення Землі, а це майже 1 млрд. 500 млн. осіб, страждають від нестачі води, придатної для пиття та зрошування посівів.

Здоров’я генофонду будь-якої нації залежить від екології, зокрема водних ресурсів як ключового фактору, тож наше завдання — зберегти чисту воду для наступних поколінь.

У 2000 році ООН прийняла Декларацію тисячоліття. Розроблена спеціальна Програма дій на ХХІ століття, метою якої є забезпечення кожного жителя нашої планети чистою питною водою.

3_Сіверський Донець поблизу Святогірська
 Сіверський Донець поблизу Святогірська

Основним природним джерелом водозабезпечення нашого регіону є річка Сіверський Донець. Це найбільша річка лівобережної України та найбільша притока р. Дон.

Сіверський Донець бере свій початок біля с. Подольхи Прохорівського району Бєлгородської області Росії, потім перетинає кордон і тече по Харківській, Донецькій та Луганській областях, впадаючи в річку Дон на території Ростовської області Росії.

Загальна довжина річки – 1053 км (в межах України 723 км), загальна площа басейну – 98 900 км2 (в межах України 54,54 тис. км2).

 4_Сіверський Донець
Сіверський Донець

За своїм географічним положенням та кліматичними особливостями басейн Сіверського Дінця є маловодним. Саме тому раціональне використання, збереження та відродження водних ресурсів басейну річки Сіверський Донець має першочергове значення для забезпечення сталого водопостачання сходу України.

Територія басейну р. Сіверський Донець в межах України – це найбільш урбанізований та індустріальний регіон країни, у населених пунктах якого мешкає майже 8 млн. чоловік, у тому числі 85% у містах і селищах міського типу з дуже високою щільністю населення – 200 чол./км2. У басейні розташовані понад 2 000 підприємств, з них 500 великих підприємств, у т.ч. майже 100 водоємних, небезпечних в екологічному відношенні хімічних і металургійних підприємств. Розораність земель досягає 64% загальної площі, а сільськогосподарські угіддя взагалі займають 82% території.

Весь цей господарський комплекс потребує великої кількості води. Однак, водозабезпеченість басейну водними ресурсами у 3 рази нижча за середню по Україні, а з урахуванням транзитного стоку – нижча майже у 8 разів.

Розвиток індустріально-аграрного виробництва та велика щільність населення обумовили тут високий ступінь регулювання та використання водних ресурсів, а також навантаження стічними водами та забруднюючими речовинами водних об’єктів басейну.

5_Сіверський Донець та водосховища СловТЕС

Сіверський Донець та водосховища СловТЕС

За даними басейнової лабораторії моніторингу вод Сіверсько-Донецького БУВР, у прикордонних створах спостережень на межі Харківської і Бєлгородської областей якість води у річці Сіверський Донець класифікується як «помірна-забруднена» (3 клас якості). Нижче впадіння річки Уди біля с. Есхар (Харківська область) вода Дінця набуває 4 класу якості – «забруднена». І далі по Донецькій і Луганській областях якісні показники води Сіверського Дінця варіюють в межах цього класу якості – 4 «забруднена».

На стан якості води у Сіверському Дінці мають вплив його притоки. Найбільш забрудненими з яких є р. Уди (Харківська область), р. Казенний Торець і р. Бахмутка (Донецька область), вода у яких відповідає 5 класу якості – «брудна».

Лабораторною службою Сіверсько-Донецького БУВР здійснюється постійний моніторинг поверхневих водних об’єктів, проводяться спостереження за станом якості вод у 50 створах за гідрохімічними, радіологічними, токсикологічними та бактеріологічними показниками в рамках державної системи моніторингу довкілля. Це дозволяє отримувати об’єктивну інформацію про якісний стан водних ресурсів басейну р. Сіверський Донець, річок Дніпра та Приазов’я, відстежувати тенденції змін якості поверхневих вод у просторі та часі для оцінки чинників впливу та підготовки прийняття управлінських рішень і своєчасного інформування органів державної влади.

З метою зниження негативного впливу виробничої діяльності підприємств та покращення якості поверхневих водних ресурсів у зоні діяльності Сіверсько-Донецького БУВР в межах Харківської, Донецької і Луганської областей (на підконтрольній території) басейновою лабораторією моніторингу вод здійснюється зовнішній лабораторний контроль з 18 лабораторіями Держводагентства України.

6_конкурсна робота

Крім того, Сіверсько-Донецьким басейновим управлінням водних ресурсів спільно з громадською організацією «Сіверський Донець – відродження» активно ведеться просвітницька та екологічно-виховна робота з населенням, зокрема серед дітей та молоді Придінців’я. Вже 10 років поспіль відзначається День Сіверського Дінця  та конкурс дитячо-юнацької творчості «Сіверський Донець – очима молоді» , проводяться пізнавальні заняття, лекції та «круглі столи» до Всесвітнього дня води , а також громадські толоки з очищення берегів та благоустрою водних об’єктів регіону.

До речі, саме ці екологічні проекти 2016 року удостоїлись високого визнання на державному рівні. Дипломами переможців Всеукраїнського конкурсу «До чистих джерел», який щороку проводиться Міністерством екології та природних ресурсів України, нагороджено Сіверсько-Донецьке басейнове управління водних ресурсів та громадську організацію «Сіверський Донець – відродження» за спільно реалізовані проекти: «Створення, впорядкування і догляд зони відпочинку «Староріччя» у прибережній захисній смузі р. Казенний Торець в межах м. Слов’янська» (І місце) та «Громадська екологічна акція «День Сіверського Дінця – 2016» під гаслом «День Сіверського Дінця – 10 років спільних дій…» (ІІ місце).

???????????????????????????????

Дипломи конкурсу «До чистих джерел»

Ще одним знаковим явищем на території Придінців’я обіцяє стати екологічна акція «Чистий берег Дінця», започаткована минулого року (https://slavdelo.dn.ua/2016/05/05/u-svyatogirsku-v-hodi-aktsiyi-vid-smittya-bulo-ochishheno-bilya-5-km-livogo-berega-richki-siverskiy-donets-foto/). До участі в акції запрошуються усі, кому не байдуже до стану водних ресурсів рідного краю!

Про умови проведення акції «Чистий берег Дінця» буде оголошено додатково. Слідкуйте за публікаціями у «Діловому Слов’янську» і на веб-сайті Сіверсько-Донецького БУВР .

За інформацією Сіверсько-Донецького БУВР

Примітка: 1Сіверсько-Донецьке басейнове управління водних ресурсів здійснює державне управління в галузі водного господарства та реалізацію державної політики у сфері використання, збереження та відтворення водних ресурсів, забезпечення потреби населення та галузей економіки у водних ресурсах в межах Харківської, Донецької та Луганської областей (на підконтрольній території) у басейнах р. Сіверський Донець, річок Дніпра та Приазов’я.

Детальніше про діяльність Сіверсько-Донецького БУВР читайте на офіційному веб-сайті управління.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

15
0

Эта запись была размещена в рубрики: