Пам’ятник Михайлу Петренку в Слов’янську: історія питання

петренко плакат"Діловий Слов'янськ" продовжує публікацію матеріалів проекту "Ідентифікація Петренків". Сьогодні ми розповімо про різні ідеї про створення пам'ятника нашому уславленому землякові Михайлу Петренку.

Про пам’ятник Михайлу Петренку вже більше десяти років, якщо не помиляюся, згадується в місцевих ЗМІ. Кожен раз обставини так складалися, що щось заважало втіленню «проектів» в життя, тому «пам’ятникобудівніцтво» в Слов’янську буксувало.

Може не випадково обставини так складалися? Фаталістів в наш час залишилося небагато, тому краще шукати раціональні відповіді на це питання.

Чи потрібен пам’ятник Михайлу Петренку в місті де він проживав та його рід на протязі багатьох років? Відповідь вочевидь – чому б ні? Але якщо в місті з’явиться пам’ятник поету-романтику Михайлу Петренку, слов’янці повинні бути впевненими, що пам’ятник саме йому присвячений. Дуже важливо підійти до такої справи ретельно вивчивши слов’янський період життя Михайла Петренка, хоча б для того, щоб це був пам’ятник не якомусь однофамільцю чи декільком слов’янцям, які за багато років звикли до піару на цій Темі та вирішили залишити спогад про себе в місті.

Пам’ятник повинен бути від людей, які дійсно поважають пам’ять Михайла Петренка, а це означає, що не кожен бажаючий може мати відношення до цієї благородної справи.

Декілька років тому я познайомився (телефон\листування) з неординарною людиною – Володимиром Коцаренком. Знаю, що письменник він чудовий, документальний дослідник, та неперевершений краєзнавець. Про другі його позитиви не чув, але впевнений, що вони є.

На інтернетних сторінках газети «Поиск» (https://forum.gp.dn.ua/viewtopic.php?f=36&t=2771&p=53077#p53077 ) він запропонував мені знайомити читачів з матеріалами документального дослідницького Проекту «Ідентифікація Петренків» ( життя й творчість Михайла Петренка). Розпочинаючи оприлюднення документальних матеріалів, я сподівався що може виникнути якась дискусія зі слов’янськими «дослідниками», які бездумно «популяризували» про Михайла Петренка все що «під руку підвернеться». Спочатку я чекав, потім запрошував до дискусії потенційних опонентів. Опоненти виявилися виключно «фахівцями з балачок» (їхнє амплуа – розмовний жанр), тому, нажаль, нічого не вийшло.

В ті часи я вперше почув про намагання декількох слов’янців побудувати пам’ятник начебто Михайлу Петренку. Цих людей не цікавили ніякі документально-теоретичні аспекти життя Поета, їм просто хотілося чогось матеріального: пам’ятну дошку десь причепити, пам’ятний камінь будь-де поставити, пам’ятник побудувати, хоч яку книжку видати та т. ін. Та весь контент цих подій спирався на місцеві «дослідження», які почалися ще, начебто з А. Абрамова. Нажаль, слідопити все переплутали: А. Абрамов дослідженнями по Михайлу Петренку не займався, тільки робив собі в зошит деякі записи, переповнені протиріччями, помилками та ін.

Ось і виходило, що місцеві слідопити намагалися увічнювати пам’ять якогось Михайла Петренка, батьком якого був якийсь особистий дворянин Микола Гаврилович Петренко (за десятки років такий персонаж ніхто ні в яких архівах знайти не зміг), який точно не мешкав в Слов’янську (включаючи Слов’янщину), тому й Михайло міг народитися в місті з мізерною вірогідністю. Далі, цей вигаданий Михайло навчався в університеті на літературному факультеті, але такого не було в ті часи. Багато ще чого понаписали місцеві «дослідники» (читайте матеріали Проекту «ІП»), та про це вже багато згадувалося в дослідницьких статтях.

Тому, перш ніж починати розмови про пам’ятник, треба слов’янцям розібратися кому буде цей пам’ятник: Поету, або тим, хто хоче на цьому традиційно попіаритися.

Якщо слов’янці вирішать поставити пам’ятник земляку поету-романтику Михайлу Петренку, який дійсно має відношення до Слов’янську, треба, мабуть не про «пам’ятник місцевого значення» писати як раніше. Мабуть доцільно подивитися на питання ширше, та не намагатися «проштовхнути» в штучній плутанині й цейтноті проект пам’ятника свого місцевого товариша, а провести дійсно всеукраїнський конкурс по прийнятим в цивілізованому світі правилам, які передбачають повагу як до громадськості, так і до авторів проекту.

Перш за все, не треба поспішати – пам’ятник Михайлу Петренку не обов’язково ставити до листопада 2017 (День пам’яті Собору Архистратига БожияМихайла  та інших Небесних Сил безплотних: Листопад 8/21 (за старим та новим стилями)).

По-друге, про проведення конкурсу на кращий проект пам’ятника треба повідомити фахівців, студентів різних спеціалізованих установ та університетів України. Не так як це було зроблено раніше!

По-третє, конкурсанти повинні мати достатньо часу для творчості (1 рік достатній максимум).

По-четверте, до складу комісії повинні входити незаангажовані представники з різних установ різних міст.

Далі можна продовжити список, якщо буде прийняте рішення про початок цивілізованого процесу підготовки до створення пам’ятника.

Звісно, цей проект потребує підтримки мерії та спонсорських коштів, але ці сторони ніяк не повинні впливати на результати конкурсу.

Тільки реалізувавши такі цивілізовані демократичні підходи можна побудувати дійсно чудовий та всесвітньо відомий пам’ятник Михайлу Петренку, який буде проявом людської шани йому як громадянину, земляку та поету.

P.S.: Мабуть читачам цікаво буде переглянути коротенько історію питання, тому пропонуємо згадати наступні статті про пам’ятник в місцевих ЗМІ:

1) В Славянске заложили камень на месте будущего памятника Михаилу Петренко.

https://slavinfo.dn.ua/novosti/v-slavyanske-zalozhili-kamen-na-meste-budushchego-pamyatnika-mikhailu-petrenko

2) В год Петренко памятник поэту установлен не будет

https://slavinfo.dn.ua/novosti/v-god-petrenko-pamyatnik-poetu-ustanovlen-ne-budet

3) Неля Штепа: «Собираю деньги на памятник Петренко!»

https://slavinfo.dn.ua/novosti/nelya-shtepa-%C2%ABsobirayu-dengi-na-pamyatnik-petrenko%C2%BB

4) В Славянске утвердили эскиз будущего памятника Петренко (видео)

https://slavinfo.dn.ua/novosti/v-slavyanske-utverdili-eskiz-budushchego-pamyatnika-petrenko-video

5) Определен проект памятника поэту Петренко

https://tvplus.dn.ua/pg/news/12/full/id=10888;

Також нагадуємо, що більш детально з проблемою можна ознайомитися на сайті газети «Поиск» за посиланням: https://forum.gp.dn.ua/viewtopic.php?f=36&t=2771&p=53077#p53077

А конкурсу по створенню пам’ятника в місті ще не було. Те, що дехто намагається тишком трактувати як конкурс, було лише його імітацією.

Сподіваємося слов’янці приймуть активну участь в обговоренні пам’ятника Михайлу Петренку в канун його 200-річчя.

Публічне обговорення (не менше місяця) є одною з складових демократичного підходу до створення пам’ятника Поету.

Від редакції: На заглавному фото - макет пам'ятника запропонований невідомим автором.

15
1

Эта запись была размещена в рубрики: