Увічнення пам’яті про Михайла Петренка в назвах вулиць міст, монетах, конвертах тощо

Михайло_Петренко"Діловий Слов'янськ" продовжує публікацію матеріалів проекту "Ідентифікація Петренків", що присвячена 200-річчю видатного поета-романтика, яке буде святкуватись в 2017 році. Ця підбірка присвячена вшануванню пам'яти поета в назвах вулиць, в книгах, конвертах, монетах тощо.

Не всім ще знайоме ім'я поета Харківської школи романтиків першої половини ХІХ століття Михайла Петренка (1817–25.12.1862), але, мабуть, всі українці світу знають слова пісні «Дивлюсь я на небо та й думку гадаю: Чому я не сокіл, чому не літаю?».

Людство гідно вшанувало пам'ять Поета, співаючи цю пісню, перечитуючи його поезії, та зберігши деякі рядки його віршів в інших піснях, що стали народними.

В 2017 році Михайлу Петренку виконується 200 років, тому учасники Проекту «Ідентифікація Петренків» готуються гідно відсвяткувати цю дату, приймають активну участь у різних заходах спрямованих на увічнення пам’яті про Михайла Петренка.

Головним перманентним заходом по увічненню пам’яті про Михайла Петренка є документальні дослідження, які проводяться в рамках Проекту «Ідентифікація Петренків».

Проект «Ідентифікація Петренків» є єдиною в світі інстанцією, яка документально досліджує не тільки рід Петренків, до якого належить і Михайло Петренко, але й документи по однофамільцям Петренків, які зустрічаються в процесі цільового пошуку. В рамках Проекту накопичуються документальні архівно-літературні матеріали, що дає можливість глибше документально вивчати історію древнього козацького роду Петренків і його представників. Також, це дозволяє позбутися численних помилок, яких припускалися впродовж багатьох десятиліть різні автори, намагаючись описувати слов`янський  період життя Михайла Петренка та його батьків. Нажаль, деякі автори в своїх статтях інколи не тільки перекручували інформацію, але й намагалися відверто фальсифікувати деякі факти з життя представників роду Петренків, який досліджується.

Проект «Ідентифікація Петренків» – це не обмежене часом дослідження генеалогії одного з численних родів Петренків, яке було започатковано представником цього роду Олександром Євграфовичем Петренком  в 2012 році.

Генеалогія роду розробляється на підставі документів  або історико-літературних матеріалів, що прирівнюються до документів. У процесі пошуку  з метою оптимізації напрямків дослідження доречно розглядати й інші інформаційні джерела (літературні статті, спогади, місцеві перекази тощо), проте поняття логічності, науковості, документальності й відповідальності залишаються аксіоматично недоторканними.

Із матеріалами проектних досліджень можна ознайомитися в книгах, статтях, Вікіпедії, презентаціях та на документальних сайтах:
www.дивлюсьянанебо.com  та  www.identificationofpetrenko.com.ua

По результатам цих досліджень видано три книжки: «Идентификация Петренко» (2012), «Михайло Петренко: Життя і творчість» (2013) і «Поет-романтик Михайло Миколайович Петренко (1817-1862)» (2015), друкуються статті в газетах і журналах, в тому числі й в наукових, де ретельно проаналізовано все, що було відомо про життя й творчість Поета на час видання. До речі, дві останні книги рекомендовано до друку вченою радою Інституту літератури НАН України.

З метою позбавлення від помилок і фальсифікацій було перевірено все, що стосується біографічних описів слов`янського періоду життя Михайла Петренка та його батьків.

Вперше читачі та дослідники змогли ознайомитися з документальною біографією Михайла Петренка та його батьків, позбавленою різного «інформаційного бруду», який накопичувався декількома невдахами-слідопитами зі Слов`янська та доданий двома аферистами з Харкова й Ізюму.

Розглянемо деякі сучасні справи та дещо, що було зроблено по увічненню пам’яті про Михайла Миколайовича Петренка раніше.

2-го лютого 2016 року рішенням Харківської міської ради за ініціативою учасників Проекту одну з 48 вулиць (вул. Бауманська) було перейменовано на Михайла Петренка (https://www.memory.gov.ua/…/u-kharkovi-pereimenuvali-shche-4…). Ця подія відбулася й завдяки підтримки місцевих краєзнавців під керівництвом Сергія Куделко, також ініціативної групи Харківського університету, де Михайло Петренко навчався (1837-1841) і отримав юридичну освіту. Через декілька років після закінчення університету він служив в Харківській палаті карного суду (червень 1844-серпень 1847).

с_1_vul_Petrenka_Kharkov

До речі, рішенням Ізюмської міськради №126 від 19.02.2016 р. існуючу вул. Пархоменка в м. Ізюм перейменовано на Михайла Петренка.

с_2_vul_Petrenka_Izjum

Краєзнавці м. Краматорську (зокрема викладач історії Краматорської української гімназії,  член робочої групи Краматорської міської ради з питань декомунізації Олег Савчук) не забули про Михайла Петренка, тому в місті вже існує вулиця, названа його ім’ям (рішення місцевої ради про перейменування вул. Героїв Союзу, розпорядження 34р від 19.02.2016).

с_3_vul_Petrenka_Kramatorsk
Київська міська державна адміністрація на протязі року планує назвати одну з нових вулиць м. Києва ім’ям Михайла Петренка.

В м. Слов`янськ у вересні 1987 на будівлі бібліотеки відкрито пам'ятну меморіальну дошку, на якій вказано: «У 1817 році в Слов'янську народився український поет-романтик XIX століття Михайло Миколайович Петренко». (До речі, ще документально не доведено, що Поет народився в Слов'янську).

У липні 2012, ім'ям Михайла Петренка начебто названо одну з вулиць запланованого нового житлового масиву «Радужный» міста Слов'янськ (зараз на вулиці ще практично немає будинків) і слов`янські ентузіасти вже давно повідомили про цю подію. Проблема лише в тому, що все це так і залишилося на папері, тому інтернетні пошукові системи не можуть знайти таку вулицю на мапі міста. Можливо, «завзятим місцевим краєзнавцям» треба почати з практичного вирішення хоча б цього нескладного питання, замість того, щоб традиційно «піднимати куряву» та «надкусувати» другі, які з самого початку традиційно приречені на бездарну метушню та забуття.

В 1992 в Лебедині на будинку, де проживав Поет, відкрито пам'ятну дошку з написом: «У цьому будинку з 1849 по 1862 рр. жив видатний український поет-романтик Петренко Михайло Миколайович».

Також рішенням Лебединської міської ради народних депутатів 9 червня 1993 року вул. Постишева в м. Лебедин перейменовано на вул.  ім. Петренка.

с_4_vul_Petrenka_Lebedin

Учасники Проекту були ініціаторами звернення до Національного банку України щодо випуску монети, присвяченої 200-річчю Михайла Петренка. В серії “Видатні особистості України” будуть уведені в обіг монети, присвячені деяким видатним українцям, серед яких і поет Михайло Петренко (липень 2017, двогривневий номінал).

C_5_moneta

За ініціативою учасників проекту «Ідентифікація Петренків» до 200-річчя поета-романтика Михайла Петренка (1817-2017) УДППЗ «УкрПошта» планує випустити маркований конверт.

C_6_konvert_fragment
Учасники Проекту звернулися до астрономів України, зокрема до к. ф.-м. н. Юрія Іващенка з проханням назвати один з відкритих ним астероїдів їм`ям Михайла Петренка.

C_7_ivashenko_2

8 жовтня 2014 на сайті міжнародного Центру малих планет з’явилося офіційне підтвердження про надання астероїду 274843 назви MykhailoPetrenko (реєстраційний номер MPC 90380).

Дякуючи вченим Андрушівської обсерваторії, здійснилися мрії Михайла Петренка:

«…Я землю б покинув і в небо злітав!

Далеко за хмари, подальше од світу,

Шукать собі долі, на горе привіту

І ласки у зірок, у сонця просить …»

Космічний мандрівник MykhailoPetrenko буде коротати вічність в безмежному Всесвіті, там, де в 1962 пролунала українська пісня «Дивлюсь я на небо» у виконанні першого космонавта українського походження Павла Поповича.

Як і у Михайла Петренка, для астероїду MykhailoPetrenko, поки що невідомі точні місце й дата народження, але хрестини, хоча й запізненням в декілька мільярдів років, відбулися.

Хресними астероїду MykhailoPetrenko без перебільшення можна назвати к. ф.-м. н. Юрія Іващенка та його соратника, місцевого аматора астрономії Петра Остафійчука.

Тож, вченими Андрушівської астрономічної обсерваторії створено ще й неперевершений пам`ятник нерукотворний українському поету-романтику Михайлу Петренку.

За участю Проекту в 2016 році було знято фільм-виставу «Найда або Панська любов» (режисуру, постановку й зйомку було здійснено групою творчих слов`янців), що стало частковим втіленням в життя деяких цікавих планів по «екранізації» творів Михайла Петренка.

C_8_Nayda

Нажаль, учасники проекту «Ідентифікація Петренків» не можуть самостійно організувати, наприклад, наукову конференцію, яку б було доцільно провести в Вінниці.

Хотілося б зробити пам`ятник Поету-романтику й на землі, по якій він ходив.

Такі «спроби» вже були в Слов`янску, але смішно за тих людей, які прикриваючись ім`ям Михайла Петренка хотіли побудувати прижиттєвий «пам`ятник місцевого значення» собі та ще й не за свій кошт.

За участю Проекту буде видано книжку одного вірша (багато перекладів на різні мови світу «Дивлюсь я на небо та й думку гадаю»), втіливши в життя дуже цікаву ідею головного редактора газети Міністерства культури «Культура і життя» Євгена Букета.

В рамках Проекту «Ідентифікація Петренків» буде видано книжку й знято фільм про дослідження життя й творчості Михайла Петренка.

Учасники Проекту звернулися до адміністрації Харківського державного університету, та до міської ради м. Вовчанськ про можливість встановлення пам’ятних дошок, на згадку про перебування Михайла Петренка в цих містах.

Оригінальну пропозицію озвучив один з мешканців м. Слов’янськ Володимир Бондаренко. Йдеться про мотопробіг Слов’янськ-Харків-Вовчанськ-Лебедин-Слов’янськ, присвячений 200-річчю Михайла Петренка. Ця неординарна подія могла б бути приурочена, наприклад, і 55 річниці виконання у Всесвіті першої пісні («Дивлюсь я на небо»). Приймаючи до уваги масштабність такого задуму, більш реальним, мабуть, було б проїхати хоча б лише фрагмент такої дистанції та й то, якби така ідея була до вподоби слов’янським байкерам.

Будемо й далі звертатися до різних установ з ідеями, запитами та пропозиціями стосовно підготовки до святкування 200-ліття Михайла Петренка, а поки що продовжуємо  документально досліджувати життя й популяризувати творчість поета Харківської школи романтиків першої половини ХІХ століття Михайла Миколайовича Петренка.

Далі буде…

28
0

Эта запись была размещена в рубрики: