Слов’янський міський Центр здоров’я повідомляє про вірусні гепатити для профілактики нових заражень серед населення

Всесвітній день боротьби з гепатитом – 28 липня 2016 року

больницаКЗ «Слов'янський міський Центр здоров'я»  щорічно  28 липня проводить заходи популяризації знань про вірусні гепатити для профілактики нових заражень серед населення. Темою цього року стала  мета викорінення гепатитів: «Початок глобальної ініціативи NOhep  елімінації вірусного гепатиту до 2030 року».

У травні 2016 року 69 сесія Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я прийняла три глобальні стратегії сектору охорони здоров’я з ВІЛ, вірусного гепатиту та інфекцій, які передаються статевим шляхом (ІПСШ) на період 2016-2021 років. В цих комплексних стратегіях особливо підкреслюється ключова роль всебічного охвату населення медичними послугами.

Стратегію з гепатиту було розроблено вперше в історії і в ній поставлені глобальні цілі боротьби проти вірусного гепатиту. Зокрема, до 2020 року пропонується знизити кількість нових випадків захворювання гепатитом В і С на 30%, скоротити смертність на 10%. Стратегія спирається на такі ключові підходи  як розширення програм вакцинації від гепатиту А і В; запобігання передачі гепатиту В від матері до дитини; підвищення безпеки ін’єкцій, крові і хірургічних втручань; зниження шкоди  для споживачів ін’єкційних наркотиків; розширення доступу до лікування гепатиту В і С.

Захворюваність на гострі вірусні гепатити А, В та С є однією з актуальних медичних і соціальних проблем в країні.

За  даними  Центру медичної статистики м. Слов'янська  на кінець 2015р.  зареєстровано хворих на вірусний  гепатит В  45 осіб, з них 1 дитина, а  хворих хронічний гепатит  С  -  53 чол., із них 1 дитина.

Гепатит А - типова хвороба брудних рук. Хвора людина виділяє з кишечника збудник гепатиту А, який може зберігатися в зовнішньому середовищі місяцями. Захворювання виникає при попаданні збудника в кишечник здорової людини. Відбувається це при забрудненні фекаліями хворого питної води, місць плавання, харчових продуктів, рук, іграшок, жувальної гумки, олівців, посуду, білизни. Можливе перенесення вірусу мухами. Хвороба починається через 2-3 тижні після зараження (інкубаційний чи прихований період від 7 до 50 днів). Починається захворювання раптово з підвищення температури тіла, слабкості, зниження апетиту. Потім може приєднатися нудота, блювота, дискомфорт чи біль в правій верхній ділянці живота, пронос чи запор. Наприкінці тижня від початку захворювання сеча набуває кольору пива, а кал – білої глини, жовтіють склери очей, а потім шкіра, може спостерігатися свербіння шкіри. У зв’язку з особливостями хвороби та зниженням імунітету типовими є безсимптомні форми хвороби без проявів жовтяниці, які залишаються нерозпізнаними, частіше призводять до ускладнень і можуть бути небезпечними для оточуючих. Заразним хворий стає за 1-2 тижні до початку захворювання і перестає бути небезпечним через 3 дні після появи жовтяниці. Тому з появою перших ознак захворювання необхідно одразу звернутися до лікаря для своєчасної ізоляції чи госпіталізації і лікування, суворо дотримуватись правил особистої гігієни. Головним в профілактиці гепатиту А є вживання доброякісної питної води та миття рук не менш ніж дворазовим намилюванням перед приготуванням і вживанням їжі, після туалету і різних місць загального користування, дотримання інших вимог особистої гігієни.

Переважна більшість хворих на вірусні гепатити В та С - це  особи віком від 18 до 40 років, статевий шлях інфікування у них дуже суттєвий. Інші шляхи зараження - ін’єкційне введення наркотичних засобів, процедури в салонах краси. Щеплення проти вірусного гепатиту А та гепатиту В дорослим людям можна зробити на базі кабінетів щеплень приватної форми власності за кошти громадян. Важливо повноцінно та в повному обсязі щепити дітей від гепатиту В. Ця хвороба входить до складу десяти інфекцій, проти яких в Україні проводиться рутинна імунізація населення. Вірус гепатиту С має близько 100 підтипів, тому вакцини проти гепатиту С не існує.  Лікування в кожному випадку призначається лікарем індивідуально.

Лікування гострих вірусних гепатитів в місті Слов'янськ  здійснюють інфекційні відділення міської клінічної та міської дитячої  лікарень. Своєчасна діагностика та специфічне лікування є сучасними шляхами вдосконалення профілактики вірусних гепатитів. Дотримання протиепідемічного режиму, правил сучасної дезінфекції, стерилізації можуть убезпечити людей при виконанні медичних процедур. Безпечна сексуальна поведінка, проходження тестування, виконання правил особистої гігієни в змозі попередити тяжкі наслідки інфікування вірусними гепатитами.

Більшість хворих на хронічний гепатит В і С, а в світі їх мільйони, не знають, що вони залишаються носіями вірусу, можуть несвідомо передавати вірус іншим людям Після інфікування не виникає жодних симптомів, а наслідки проявляються через багато років. Щорічно близько мільйона осіб в світі помирають з причин, пов’язаних з вірусним гепатитом, частіше всього від цирозу та раку печінки.

Широка розповсюдженість та висока хронізація цих інфекційних захворювань визначають необхідність кожному з громадян осмислити свою поведінку для убезпечення від ризиків серйозних захворювань, використання можливостей профілактики методами імунізації та  ведення здорового способу життя.

Всеукраїнською благодійною організацією «Всеукраїнська асоціація громадського здоров’я» створено гарячу лінію з питань вірусних гепатитів 0800-50-33-10 (години роботи з 9.00 до 18.00). Операторами лінії виступають медичні працівники та люди, які перехворіли на гепатит.

І.І Шерлаімова, головний лікар    

2
0

Эта запись была размещена в рубрики: