Що там “цвіте” на Осколі: коментарі фахівців

ОсколЗ початку липня на більшості території України встановилась аномально висока температура повітря (іноді більше 40 градусів), у результаті чого поверхні слої стоячих та малоподвижних водойм прогрілися до більш ніж 30 градусів, а перемішування води не відбувається.

Усугубляти ситуацію може неконтрольований скид в водойми забруднюючих (мінеральних і органічних) речовин комунальних та інших підприємств.  Слідством цього, та ще деяких факторів, стає так зване «цвітіння» води. У період «цвітіння» води концентрація водоростей збільшується та створює враження «біологічного вибуху» величезної сили.

Це пояснюється тим, що клітини колоній розмножуються простим поділом з великою швидкістю: подвоєння їх маси вимірюється годинами. Вони пронизують всю товщу води і спливають на поверхню, де утворюють товсту плівку, завдяки якій перехоплюють сонячну енергію, не дозволяючи розвиватися іншим водоростям. Вітри зганяють водорості в «плями цвітіння», які найчастіше спостерігаються в затоках.

Через деякий час значні маси водоростей починають відмирати, розкладатися, свідченням чого є насичення на прибережній смузі неприємного запаху та фарбування води в синьо-зелений колір. Сонячні промені прискорюють ці процеси і створюють справжню біду для водойм, адже при цьому у воді накопичуються отруйні продукти розкладання водоростей: індол, скатол, аміак, фенол, складні ефіри і спирти.

«Цвітіння» води погіршує гідробіологічний стан водойми і викликає структурні зміни в екосистемі. При значному збільшенні біомаси водоростей, починає проявлятися біологічне забруднення, погіршується якість води. Зокрема, змінюється її кольорова гама, рН, в’язкість, знижується прозорість, змінюється спектральний склад проникаючої у водну товщу сонячної радіації, у результаті розсіювання та поглинання водоростями світлових променів.

З’являється дефіцит розчиненого кисню, який використовується на дихання водоростей та розпад відмерлої органічної маси. Недостача кисню призводить до літніх заморів риби та інших гідробіонтів (незадовільний кисневий режим води, менше 2 мгО2/дм3 при нормі 4 мгО2/дм3), а також гальмує процеси самоочищення і мінералізації органічних речовин.

Місцеве населення налякане цією ситуацією, та разом з громадськістю підіймає галас в масових виданнях. Краснооскільське водосховище та ділянка р. Оскіл нижче по течії до впадіння її в р. Сіверський Донець є одним з таких прикладів. До державної екологічної інспекції у Донецькій області надійшла скарга з боку громадськості про забруднення води р. Оскіл, що призвело до мору риби, а також вказано на забруднення води у Червонооскільському водосховищі, яке входить до системи каналу Сіверський Донець-Донбас, основного джерела водопостачання Донецької області.

З 15.07. 2016, згідно листа департаменту екології та природних ресурсів Донецької облдежадміністрації відбувається відстеження ситуації в басейні р.Оскіл та Червонооскольського водосховища, в рамках кризового моніторингу басейновою лабораторією вод Сіверсько - Донецького БУВР спільно з Торецьким міжрайонним відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції в Донецькій області, Слов’янським РПУ КП «Компанія «Вода Донбасу» та лабораторією Горлівського РУЕК (дільниця Червонооскільського  водосховища) було відібрано проби поверхневих вод у чотирьох контрольних пунктах.

Результати аналізів цих проб свідчать про відсутність в них забруднюючих речовин, сірководню та незадовільний кисневий режим (1,0-2,2 мгО2/дм3 (при нормі не менше 4,0 мгО2/дм3), що пов’язано з підвищенням температур повітря та води у даний період року, чисельність фітопланктону в нижній частині Червонооскольского водосховища не перевищує норм для джерел питного водопостачання, рівень кишкової палички коливався в межах допустимих концентрацій ( але дещо підвищився у порівнянні з попередніми зразками проб у поточному році та аналогічним періодом 2015 року). Продовжуються дослідження проб води.

Ситуація повністю контролюється місцевими органами влади, департаментом екології та природних ресурсів Донецької облдержадміністрації, державною екологічною інспекцією у Донецькій області, КП «Компанія «Вода Донбасу».

«Цвітіння» води швидко закінчиться після зниження температури повітря та підвищенні сили вітра (перемішуються слої води).

Депатрамент екології та природних ресурсів ОДА

1
2

Эта запись была размещена в рубрики: