Пісня Михайла Петренка «Дивлюсь я на небо» в кінофільмах

Михайло_Петренко"Діловий Слов янськ" продовжує публікацію матеріалів проекту "Ідентифікація Петренків". У цій статті пропонуємо цікаву інформацію про пісню поета Михайла Петренко яку виконували в кінофільмах.

Цікаво про пісню «Дивлюсь я на небо» в своєму житті розповів журналіст і мистецтвознавець Донцов Віталій Петрович, який на протязі багатьох років вів цикл передач про видатних вітчизняних вокалістів на українському радіо.

Займаючись  колекціонуванням грамплатівок, він є й автором численних публікацій по вокальному мистецтву, дослідив творчість більш як сорока співаків. В 2010 році видав книжку про видатну оперну артистку (мецо-сопрано) Олександру Ропську (1897 – 1957).

С1_Донцов

Для Проекту «Ідентифікація Петренків» Віталій Петрович дав інтерв’ю, де згадує наступне:

«У моєму далекому дитинстві у нас вдома часто лунали пісні, найчастіше за святковим столом. Мої батьки мали гарні голоси і дуже любили співати. Співали народні пісні українські та російські: «Ой, у лузі, та ще й при березі», «Ой гілля, гілля», «Ой чого ж ти, сестро», «Что стоишь качаясь, тонкая рябина», «Думи мої, думи мої»… Мама, шиючи або вишиваючи, співала улюблені фронтові пісні своєї бойової молодості: «Огонек», «Темная ночь», «Лизавета», «В землянке» і я зачаровано слухав її спів, запам’ятавши ці пісні саме з голосу мами.

Пісню «Дивлюсь я на небо» я почув уперше також від батьків, які прищепили мені любов до пісенного мистецтва з раннього дитинства.

Одного разу, коли мені було років десять, цю пісню я почув по радіо. Хто її виконував, не запам’ятав, але пам’ятаю, що спів дуже вразив мене. Чудова мелодія, така задушевна і щемна, проникливі поетичні рядки полонили мою чутливу дитячу душу. З того часу завжди прислухався до круглої чорної тарілки, яка висіла на стіні у нашій невеличкій квартирі над столом, за яким я готувався до уроків, чи не зазвучить пісня знову… І дуже радів, коли передавали цю пісню. По радіо вона звучала тоді досить часто.

Пам’ятаю, в третьому класі наша вчителька Тамара Федорівна Омелюх (світла їй пам’ять) оголосила, що ідемо у культпохід до кінотеатру. На екрани саме вийшов новий фільм «Молода гвардія» про подвиг краснодонських підпільників, які вели героїчну боротьбу з німецькими окупантами.

молод

У фільмі я знову зустрівся з піснею «Дивлюсь я не небо», яку співали у фашистській катівні приречені на смерть, але не скорені дівчата – члени «Молодої гвардії». Мені здається вони заспівали саме цю, а не якусь іншу пісню, тому, що не зважаючи на сум та журу, якими пройняті мелодія і слова, є в ній щось символічне, що дає надію на спасіння, на порятунок, на кращу долю, як не на землі, то на небі «далеко від світу», де життя щасливе і вічне.

«Дивлюсь я на небо» – перлина української вокальної лірики, яку цілком закономірно відносять до пісенної класики. Вона має своїх авторів, але давно вже стала народною, увійшла в репертуар як самодіяльних, так і професійних виконавців.

Її охоче включали в концертні виступи такі славнозвісні співаки, як Іван Козловський, Михайло Гришко, Борис Гмиря, Андрій Іванов, Костянтин Лаптєв, Анатолій Солов’яненко, Дмитро Гнатюк, Марк Рейзен, Володимир Бунчіков, Юрій Гуляєв, Йосип Кобзон, Микола Кондратюк, Муслім Магомаєв.

Є запис пісні знаменитого тенора Великого театру Івана Жадана (він був родом з України), а також народного артиста України Миколи Шопші, який, нажаль, передчасно пішов із життя, та  заслуженої артистки України, колишньої солістки Львівської опери Анни Юровської.

Важко віддати комусь перевагу – кожний вклав у пісню частку душі і серця, у кожного вона прозвучала самобутньо, неповторно.

Тепер цю пісню можна почути нечасто. У сучасному пісенному мистецтві, нажаль, переважають мотиви не вітчизняного походження, превалюють тенденції далеко не національні. Тому такі шедеври, як «Дивлюсь я на небо» відтиснуті на задвірки, але є надія, що рано чи пізно настане час коли і ця пісня-романс та інші чудові пісні нашого народу знов, як і раніше, зазвучать широко, на повну силу, і знов будуть чарувати все нових і нових слухачів».

Пісня «Дивлюсь я на небо» також прозвучала в художньому фільмі «Слепой музыкант», знятого третім творчим об’єднанням «Мосфільму» за повістю відомого письменника українського походження В. Г. Короленка (1853-1921).

С3_слеп_муз

Є ще одна згадка про пісню «Дивлюсь я на небо», яка пов’язана з кіно.

Відомий український актор Володимир Талашко, який виконав роль старшого лейтенанта Сергія Скворцова в легендарному фільмі «В бой идут одни старики», в своїх інтерв’ю розповідав як запропонував цю пісню Леоніду Бикову для фільму.

С4_Талашко_1

Наприклад, для інформаційного порталу "Znaj.ua» (2016 рік) Володимир Талашко на питання кореспондента: «В фильме лейтенант Скворцов очень душевно исполнил песню "Ніч яка місячна". Долго репетировали?» відповів:

«... Не репетировал вообще. Я же из обычной украинской семьи, у нас все любили петь – особенно по праздникам, за столом. Так что я эту песню знал с детства. Что будет петь мой герой мы решали вдвоем с Быковым. Я предлагал песню "Дивлюсь я на небо", Быков предлагал "Ніч яка місячна". Мне пришлось уступить старшему...».

С5_Талашко_2   Пісня на слова Михайла Петренка також прозвучала в кінокартині «Человек в футляре», знятій на кіностудії художніх фільмів «Советская Беларусь» в 1939 за мотивами однойменного оповідання А. П. Чехова (нову редакцію фільму підготовлено в 1965).

C6_pisnja

Пісню «Дивлюсь я на небо» блискуче виконала одна з головних героїнь – Варенька, яку зіграла відома актриса Ольга Андровська.  Захоплений її співом Бєліков, звертаючись до співачки, промовив: «Должен заметить Вам, уважаемая Варвара Александровна, что малороссийский язык своей нежностью и приятной звучностью напоминает мне древнегреческий».

Інформацію про це у редакцію ресурса "Деловой Славянск" повідомив небайдужий мешканець Слов янська Юрій Підлісний, за що участники проекту "Ідентифікація Петренко" висловлюють йому вдячність.

Не виключено, що пісню на слова Михайла Петренка можна почути ще в якихось фільмах. Тож дослідники Проекту «Ідентифікація Петренків» будуть вдячні читачам за таку інформацію.

Невдовзі, в розділі «Аудіо та Відео» на сайті, присвяченому Михайлу Петренку https://www.дивлюсьянанебо.com/audio-ta-video , буде розміщено нові музичні кліпи з виступами класиків, та сучасних співаків, виконуючих український

Далі буде...

21
0

Эта запись была размещена в рубрики: