Як може громада впливати на владу Слов’янська: основні важилі впливу

контрольМожливості громадськості

В Слов’янську пройшли місцеві вибори, які дозволили сформувати нову міську раду. Та разом з наявним депутатським корпусом мають приходити і нові практики, за допомогою яких мешканці міста зможуть не тільки контролювати, але і направляти владу.

Такі інструменти допоможуть і збільшити ефективність роботи місцевої влади, і збільшить легітимність влади, і допоможуть швидко реагувати на існуючи проблеми. А найголовніше те, що вони зможуть нарешті створити місцеве самоврядування, а не обмежене коло владних осіб. Ситуація з якими більше схоже на середньовіччя, а не демократію.

Такими положеннями  громадського впливу, що передбачені нормативно-правовими актами та є прикладом розвинутої демократії є: положення про громадські слухання, електронні петиції, про консультації з громадськістю, місцеві ініціативи, про помічника-консультанта місцевого депутата, про порядок сприяння проведення громадської експертизи, порядок звітування голови та депутатів громаді. Ці нормативно-правові акти дають можливість громаді впливати на хід справ у місті та дають можливість громаді стати активними учасниками процесу самоврядування в місті у місті. Отже, такими інструментами є:

Громадські слухання передбачені  статтею 13 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Положення про громадські слухання встановлює не лише порядок підготовки та проведення громадських слухань, а й урахування цих результатів органами місцевого самоврядування.

Електронна петиція є однією з форм участі територіальної громади у здійсненні місцевого самоврядування. Електронна петиція – колективне електронне звернення (ініціатива), розміщене на веб-сторінці «Електронних петицій до влади» для голосування громадян, яке за умови набрання  необхідної кількості голосів, обов’язкове до розгляду на найближчому засіданні виконавчого органу місцевого самоврядування. На сьогодні можливість електронної петиції передбачена  регламентом Слов’янської міської ради.

Консультації з громадськістю є однією з форм участі членів територіальної громади міста у місцевому самоврядуванні. Вони проводяться з метою забезпечення участі членів територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення, надання можливості для їх вільного доступу до інформації про діяльність ОМС, їх посадових та службових осіб, а також забезпечення гласності, відкритості та прозорості їх діяльності.

Місцева ініціатива також є ефективною можливістю участі громадськості у місцевому самоврядуванні. Положення про місцеву ініціативу дає можливість громадськості вирішувати проблеми міста шляхом проекту рішення. Переваги місцевої ініціативи в тому, що такий проект рішення є обов’язковим до розгляду на найближчій сесії міської ради.

Громадська експертиза є складовою механізму демократичного управління, який передбачає проведення інститутами громадянського суспільства, громадськими радами оцінки діяльності органів місцевого самоврядування, ефективності прийняття і виконання ними рішень, підготовку пропозицій щодо розв'язання суспільно значущих проблем місцевого значення для їх врахування  у своїй роботі.

Звітування міського голови, виконавчих органів, депутатських комісій та депутатів міської ради є фактором взаємодії громадськості та органів місцевого самоврядування і здійснюється з метою інформування, оцінки їх роботи, надання пропозицій, доручень і рекомендацій для майбутньої діяльності. Метою звітування є забезпечення прозорості, відкритості і демократичності системи місцевого самоврядування, забезпечення впливу громадськості на прийняття та виконання рішень у сфері місцевого самоврядування, сприяння громадському контролю за діяльністю депутатів, органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Положення про помічника-консультанта забезпечує громадськість можливістю більш ефективної взаємодія громадськості з місцевими депутатами. Оскільки помічник-консультант є законним представником депутата і також може вести прийом громадян чи передавати звернення депутату.

Отже, ми коротко постаралися ознайомити Вас з основними можливостями для мешканців громади. Які допоможуть брати участь жителю Слов’янська у прийнятті рішень владою. Вже на найближчій сесії міської ради активісти руху «Сильні громади Донеччини» планують нагадати міській раді про ці положення та важливість їх реалізації у демократичному суспільстві на сесії. А також принесемо готові рішення таких інструментів для подальшого впровадження.

 Середа Марія та Пиріг Катерина, координатори руху «Сильні громади Донеччини» Центру UA

0
0

Эта запись была размещена в рубрики: