Як вирішити проблему з “комуналкою”

У сфері житлово-комунального господарства немає ні вихідного, ні прохідного – це надскладна система, яка дає можливість компаративіського повернення у вчорашній день і впорядковує не лише наше сьогодення, але й прийдешнє, тому досить важливо не загубитися у таких, здавалося б на перший погляд, простих побутових речах. Не знаєте, як бути, до кого звернутися? «У.К.» продовжує освітлювати ваш шлях житлово-комунальними просторами.

На запитання відповідає експерт «У.К.», юрист Андрій Осадчий. 

Питання 1:

Чи повинен ЖЕК обслуговувати ремонт і перевірку теплолічильника, який стоїть на будинку, якщо в тарифах на квартплату цього немає?

 Відповідь експерта:

В більшості свої встановлені теплові загальнобудинкові лічильники перебувають на балансі ЖЕКів,  і їх повірка має бути включена до тарифу на обслуговування житла. Свого часу повірку до тарифу не включили, і це була, на мою думку, політична складова. Тому крапку в цій спірній ситуації повинен поставити суд.

Питання 2:

Після установки бойлера відпала необхідність у послугах місцевого ТКЕ у вигляді постачання гарячої води і регулярних перевірках водоміра. Мені запропонували в ТКЕ опломбувати вхідний кран, що я і зробив, написавши заяву і оплатив опломбировку. Але на цьому мої проблеми з цією організацією тільки почалися, мені необхідно з їх подачі відвідувати її організацію кожні пів року з метою написання заяви на перевірку збереження встановленої за мій рахунок пломби і кожні пів року проплачувати прихід контролера. Хотілося б дізнатися правомірність цих дій з боку ТКЕ, тому що останнім часом мені стали нараховувати оплату гарячої води, бо я останні пів року не писав заяву і не проплачував цю процедуру.

Відповідь експерта:

З приводу пломбування та плати за цю процедуру Антимонопольний комітет України має чітку позицію - опломбування необхідне виключно підприємству з метою дотримання вимог Правил, достовірного обліку кількості отриманої води, несанкціонованого підключення до мереж водопостачання, безоблікового та відповідно безоплатного підключення до мереж водопостачання (крадіжок води). Відтак, будь-який примус чи стягнення плати за опломбування не припустимі і є зловживанням монопольним становищем.

Питання 3:

Яка організація повинна обслуговувати підвали у багатоквартирних будинках? Якщо немає світла в підвалі, то чи маємо ми право йти в ЖЕК і скаржитися?

Відповідь експерта:

Житлово-комунальні послуги з утримання будинку та прибудинкової території повинні надаватися визначеним у встановленому порядку виконавцем тобто суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору. До типового переліку послуг з утримання будинку та прибудинкової території, затвердженого постановою КМУ №869 від 01.06.11 р., включено освітлення місць загального користування і підвалів та підкачування води. Однак при цьому тариф на послуги з утримання будинку та прибудинкової території розраховується для кожного будинку окремо. Ви маєте право вимагати від ЖЕКу відновлення освітлення у підвалі, якщо звичайно така послуга включена до тарифу.

Питання 4:

Який порядок отримання реєстру співвласників багатоквартирного будинку для ініціації створення ОСББ з бази даних Держреестра (ст.28 Закону України «Про реестрацию майнових прав та їх обтяжень»)?

Відповідь експерта:

Згідно ст. 28 Закону України «Про реєстрацію майнових прав та їх обтяжень» витяг  з  Державного реєстру прав на підставі заяви мають право також отримувати і власник  (співвласник) квартири, житлового чи нежитлового приміщення  у  багатоквартирному  будинку при створенні об'єднання співвласників  багатоквартирного будинку, об'єднання співвласників багатоквартирного  будинку (асоціація власників житлових будинків, якщо  їй  делеговані  повноваження  з  управління  неподільним  та загальним     майном     відповідного     житлового    комплексу), житлово-будівельні  кооперативи  або  їх  уповноважені  особи  про суб'єктів  права  власності  на  житлові та нежитлові приміщення у такому  будинку. Вам потрібно звернутися до Реєстраційної служби за місцем проживання із заявою про видачу витягу з Державного реєстру прав. Зразок заяви ви можете скачати за цим посиланням   www.informjust.ua/file/965‎.

Питання 5:

Якщо куплена квартира з центральним теплопостачанням, а договір з ЖЕКом не підписаний про надання теплопостачання новим власником непідписаний. Чи можливо відключитися від центрального теплопостачання і отримати дозвіл на проведення індивідуального?

Відповідь експерта:

Відсутність підписаного договору з ЖЕКом не означає, що житлво-комунальтих відносин не існує, вони виникли із факту проживання в будинку, обладнаному ЦО. Тому Ви маєте право реалізувати своє бажання від’єднатись від ЦО, але в межах чинного законодавства. Зокрема, відповідно до п. 2.1. Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання для  вирішення  питання  відключення  житлового  будинку (будинків)   від  мереж  централізованого  опалення  його  власник (власники) повинен (повинні) звернутися  до  міжвідомчої комісії, створеної місцевим органом самоврядування   з  письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.

Питання 6:

Якщо договір на водовідведення комунальним підприємством укладено з баллансодержателем будинку (ст 20 ЗУ про житлово-коммунальны послуги), квартири в якому є службовим житлом, тариф необхідно застосовувати, як для організацій або, як для населення, і якими нормативними документами це питання регулюється?

Відповідь експерта:

Згідно із ст.118 ЖК УРСР  службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв'язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Згідно з п.30 Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР, затвердженого вищевказаною постановою Ради Міністрів УРСР від 4 лютого 1988 року №37 (зі змінами), наймач службового жилого приміщення зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) за затвердженими у встановленому порядку ставками і тарифами. Підприємство, установа чи організація, яка надала Вам службове житло і є його балансоутримувачем повинна була затвердити Порядок надання службового житла, де повинно бути врегульоване питання чи сплачуєте Ви плату за спожиту воду та водовідведення за тарифом для населення, або відшкодовуєте витрати балансоутримувача на утримання будинку та комунальні послуги.

Від редакції:
 
Шановні користувачі порталу «У.К.»! Якщо на ваші запитання, які ви ставили нашим експертам раніше, не були надані відповіді, обов'язково нагадуйте нам про них, та нагадуючи, не забувайте перечитувати усі публікації з циклу «Запитуйте – ми пояснимо», адже відповідь на ваше питання могла вже бути раніше.
 
Усі публікації циклу «Запитуйте – ми пояснимо» читайте тут.
0
0

Эта запись была размещена в рубрики: